Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Faulhaber robotic
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2023-03-27
Marszruta Produkcyjna – poznaj 3 korzyści z jej stosowania

fotolia_87813828_subscription_xxl.jpg

Dobra organizacja na liniach produkcyjnych to podstawa wydajnej produkcji. W tym celu warto postawić na jasny i konkretny plan działania. Zobacz, jak pomaga w tym marszruta produkcyjna.

 

Marszruta produkcyjna (technologiczna) określa jakie operacje, wykonywane w odpowiedniej kolejności, pozwolą wytworzyć gotowy produkt, np. jacht.

Innymi słowy: marszruta informuje czy produkt (lub półprodukt) należy najpierw pomalować, pospawać czy nawiercić i składa się z ciągu operacji, które mają spełnić założenia projektu i doprowadzić do wytworzenia produktu.

 

Co jeszcze zawiera marszruta produkcyjna?

Rolę odgrywają także zasoby przypisane do konkretnych operacji, czyli pracownicy, maszyny, urządzenia itp. Poza tym marszruta obejmuje też zestaw informacji: o sposobie rozliczenia operacji, jej nazwie, numerze oraz opis jak ją wykonać.

Te dane znajdują się zazwyczaj w tzw. karcie technologicznej, czyli dokumencie, który opisuje proces technologiczny i zawiera potrzebne pomoce warsztatowe. Marszruta uwzględnia też czasy służące do określenia wydajności konkretnych procesów, np. czas jednostkowy, który określa, ile potrwa jedna operacja.

Konkretnym korzyściom płynącym ze stosowania marszruty, przyjrzymy się w dalszej części artykułu.

 

Marszruta produkcyjna skraca czas produkcji

Skrócenie czasu produkcji pozwala szybciej dostarczać towar i wpływa na wzrost satysfakcji klientów. Dobrze przemyślana marszruta skraca czas produkcji i eliminuje zbędne przestoje na hali produkcyjnej. Każda operacja technologiczna ma określone miejsce, a pracownicy wiedzą, jak ją wykonać dzięki dokładnym wskazówkom. Bez poświęcenia czasu na korektę planu w toku produkcji. Ile odczekać po lakierowaniu? Ile po spawaniu ? Ile zajmie stygnięcie stalowego detalu. Gotowych odpowiedzi dostarcza marszruta.

 

Marszruta produkcyjna minimalizuje błędy przy produkcji

Co jeszcze liczy się oprócz krótszego czasu wytwarzania? Jakościowy produkt, który spełnia oczekiwania klientów. Jak to osiągnąć?

Dzięki przemyślanej marszrucie, która eliminuje błędy, bo w jej ramach do każdej operacji dobiera się ludzi o określonych kompetencjach czy maszyny o konkretnym przeznaczeniu.

 

Marszruta produkcyjna tworzy przyjazne środowisko pracownikom

Marszruta produkcyjna wpływa na satysfakcję pracowników. Jak? Dzięki informacjom typu: ile zajmie jedno przezbrojenie. Wiedza o zależnościach pomiędzy operacjami umożliwia pracownikom łatwiej określać, kiedy przystąpić do pracy. Eliminuje to stres związany z brakiem organizacji, który może źle na nich wpływać.

 

Jak ustalić skuteczną marszrutę produkcyjną?

Przy ustalaniu marszruty coraz częściej wykorzystuje się nowoczesne rozwiązania IT, np. systemy ERP dla produkcji. Takie oprogramowanie ułatwia przygotowanie technologii produktu oraz harmonogramowanie. Dzięki temu ustalenie ciągu operacji w ramach marszruty przebiega sprawnie. Jednym z polecanych systemów ERP jest Streamsoft Prestiż.

System ten zapewnia wsparcie w obszarach związanych z budowaniem marszruty produkcyjnej i prowadzi przez te czynności intuicyjnie.

 

Szybkie wprowadzanie technologii - czyli jak szybko wystartować z produkcją

Technologię produktu można importować z programu CAD lub tworzyć przy pomocy intuicyjnego kreatora, który wykorzystuje szablony operacji. Baza systemu zawiera wykaz wszystkich operacji technologicznych, utworzonych lub skopiowanych przy użyciu kreatora.

Na poziomie technologii tworzy się też listy surowców (BOM produkcyjny) niezbędnych do realizacji zlecenia, co pozwala automatyzować rozliczenie produkcji w toku. Z kolei dzięki kalkulacji technicznego kosztu wytworzenia (TKW), można porównywać koszty planowane z rzeczywistymi.

Takie intuicyjne sposoby zakładania technologii przyspieszają start produkcji, ponieważ pozwalają szybciej przejść do ustalania marszruty i uwolnić zlecenie produkcyjne.

 

Słowniki kompetencji – czyli jak intuicyjne przypisać zasoby do operacji produkcyjnych

W Streamsoft Prestiż można przypisać kompetencje do każdego zasobu produkcyjnego i tworzyć dla nich słowniki kompetencji. Jak to wygląda w praktyce? Wystarczy dodać typ oraz nazwę umiejętności (kompetencja 1), a następnie w intuicyjny sposób przypisać ją do określonego rodzaju zasobu lub grupy.

Efekt? Aby zrealizować operację, wystarczy wskazać umiejętności potrzebne do ich wykonania, bez konieczności wybierania konkretnych zasobów. Korzyść? Oszczędność czasu.

W ramach tej funkcji można ustalać także minimalną oraz maksymalną ilość zasobów uczestniczących w jednej operacji.
Dokładne opisy operacji i zasobów wraz z informacjami o kompetencjach, a także czasach (np. jednostkowym i przygotowawczo – zakończeniowym) ułatwiają harmonogramowanie szczegółowe.

 

Harmonogramowanie szczegółowe = automatyczny rozkład operacji produkcyjnych

Harmonogramowanie szczegółowe działa na podstawie danych zapisanych w technologiach, stąd też przed przejściem do tej funkcji, trzeba wcześniej zakończyć etap technicznego przygotowania produkcji.

Co daje harmonogramowanie? Automatycznie rozkłada operacje w kontekście dostępnych zasobów i generuje kilka wariantów harmonogramu (wykres Gantta), który można intuicyjnie edytować metodą Drag&Drop. Dzięki temu użytkownicy mogą wybierać wyniki, które najbardziej sprzyjają celom produkcji i w ich obrębie zmieniać datę pracy różnych zasobów.

 

Co poza tym?

Streamsoft Prestiż pozwala również na:

  • grupowe zarządzanie marszrutami i grupową edycję operacji technologicznych
  • pracę z graficznym interfejsem z przejrzystym rozkładem operacji
  • możliwość podpięcia i wyświetlania dokumentacji technicznej na panelu produkcyjnym przez pracownika wykonującego zlecenie lub operację
  • automatyczny przepływ produktu przez proces produkcyjny.

To tylko kilka zalet. Jeżeli interesują Cię szczegółowe korzyści z ustalania z marszruty w systemie Streamsoft Prestiż i chcesz dowiedzieć więcej, klikaj w link: https://www.streamsoft.pl/produkcja/marszruta-produkcyjna-technologiczna/

 

Źródło:
streamsoft.pl

Czytaj także