Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Veichi
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2023-03-23
Monitorowanie pracy śmieciarek – dlaczego jest tak ważne?

Kontrola czasu pracy kierowców pojazdów specjalistycznych jest niezwykle istotna z punktu widzenia każdego przedsiębiorcy. Prawo wobec tych osób jest szczególnie rygorystyczne, a za nieprzestrzeganie zasad ustawy winę ponosi firma. Z tego względu istotne jest, aby praca była wykonana możliwie jak najbardziej przemyślanie i maksymalnie efektywnie.

W teorii, kierowcy pojazdów komunalnych i śmieciarek są wyłączeni z obowiązku posiadania tachografów, co znacznie odróżnia ich od osób zatrudnionych w branży transportu towarów. Niemniej jednak, ich praca również powinna być na bieżąco monitorowana i zarządzana przez dyspozytora. W poniższym wpisie opowiemy o korzyściach wynikających z monitorowania śmieciarek i wskażemy, w jakich sytuacjach funkcja ta okaże się przydatna.

 

02-monitorowanie-pracy-smieciarki-1.jpg

 

Cele monitorowania pojazdów komunalnych

Biorąc pod uwagę fakt, iż kierowców śmieciarek nie obowiązuje limit czasowy, można by stwierdzić, że kontrola czasu pracy takich osób jest bez sensu. Nic bardziej mylnego – posiada ona szereg cech mogących znacznie usprawnić przebieg pracy, co okaże się korzystne dla wszystkich. Przede wszystkim mowa o ograniczeniu niepotrzebnych przejazdów wykonywanych przez załogę. Monitorowanie GPS pozwala dyspozytorom na dokładną kontrolę przebiegu trasy, po której pojazd powinien się poruszać. To także spore ułatwienie dla samych kierowców, którzy posiadają dobrze zorganizowaną mapę i plan działania na swoim terminalu.

Dodatkowo, monitorowanie dotyczy również kontroli procesu odbioru bądź dostawy do składowiska. Wszystko musi być realizowane zgodnie z procedurami, a określone odpady powinny znaleźć się w przeznaczonych dla nich miejscach.

 

Co monitoruje się w ramach odbioru odpadów?

Oprócz obserwacji zachowań kierowców na drodze i lokalizowania pojazdu, wymogiem są również kamery pokładowe w pojazdach. To ich zadaniem jest obserwacja tego, co dzieje się na trasie i przesyłanie obrazu zarówno do dyspozytorni, jak i do terminalu kierowcy. Dzięki temu, w razie jakiejkolwiek kolizji istnieje jasny dowód tego, kto był jej sprawcą.

Istotnym elementem jest również monitorowanie wagi zebranych odpadów. Dzięki technologii RFID, do kontenera każdego właściciela posiadłości przypisywany jest ciężar odbieranych śmieci, co przydaje się w kontekście spisywania raportów kwartalnych. Wiele pojazdów wyposażonych jest również w systemy bieżącej kontroli stanu paliwa oraz poziomu wypełnienia naczepy.

 

Czy system monitorowania stosuje się wyłącznie w pojazdach komunalnych?

System kamer pokładowych jest potrzebny nie tylko w branży odbioru odpadów. Można spotkać się z nim również w pojazdach budowlanych, rolniczych czy też transportowych. Tam działa to jednak nieco inaczej, a to przez wzgląd na konieczność kontroli zupełnie innych wartości, niezwiązanych z odbiorem odpadów. Warto jednak przed zdecydowaniem się na wdrożenie systemów, uzgodnić wszystkie szczegóły z firmą za to odpowiedzialną i wybrać najlepszą dla siebie opcje spośród dostępnych. Wybierajmy firmy, które zaistniały na rynku dzięki innowacyjnym rozwiązaniom. Tylko wtedy zyskamy pewność, że system monitorowania nigdy nie zawiedzie.

Źródło:
Materiał nadesłany do redakcji