Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Faulhaber robotic
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2023-02-20
Na czym polega prefabrykacja szaf sterowniczych?

Na czym polega prefabrykacja szaf sterowniczych? Jakie dokładnie szafy sterownicze prefabrykują firmy oferujące tego rodzaju usługę? Jeśli szukasz szczegółów na temat prefabrykacji szaf sterowniczych, zapraszamy do lektury niniejszego artykułu.

1. Co to jest prefabrykacja szaf sterowniczych?
2. Jakie szafy sterownicze poddaje się prefabrykacji?
3. Prefabrykacja szaf sterowniczych - zalety

Co to jest prefabrykacja szaf sterowniczych? Jakie szafy sterownicze poddaje się prefabrykacji? Jakie zalety ma prefabrykacja szaf sterowniczych? Interesuje Cię prefabrykacja rozdzielnic elektrycznych lub innych rozwiązań i zastanawiasz się, na czym dokładnie to polega i czy faktycznie jest dla Ciebie odpowiednią opcją? Szczegóły znajdziesz w dzisiejszym wpisie. Już teraz zapoznaj się z jego treścią. 

Rozprowadzenie mocy
Rozprowadzenie mocy

Co to jest prefabrykacja szaf sterowniczych?

Co to jest prefabrykacja szaf sterowniczych i na czym dokładnie polega? Otóż to nic innego, jak po prostu montaż szaf sterowniczych, a dokładniej produkcyjny proces, podczas którego buduje się rozdzielnicę. Element ten traktuje się jako najważniejszą część większego systemu przemysłowej automatyki. 

Szafa napędowa
Szafa napędowa

Prefabrykacją zajmuje się z reguły elektromonter szaf sterowniczych, czyli wyspecjalizowana osoba, która wykonuje montaż elektrycznej rozdzielnicy. Ogólnie prefabrykacja rozdzielnic elektrycznych to jeden z wielu kroków, ponieważ po montażu szafy trzeba jeszcze wykonać odpowiednie oprogramowanie dla tak zwanych sterowników PLC oraz paneli HMI. Ostatni etap to oczywiście uruchomienie całej instalacji.

Jeśli interesuje Cię prefabrykacja szaf sterowniczych, rozdzielnic elektrycznych czy pulpitów operatorskich, koniecznie nawiąż współpracę ze sprawdzoną firmą. Warto wybierać takich specjalistów, którzy mają spore doświadczenie w tworzeniu projektów – szczególnie z zakresu automatyki przemysłowej. 

Szafy sterownicze
Szafy sterownicze

Jakie szafy sterownicze poddaje się prefabrykacji?

Co poddaje się prefabrykacji? W zależności od firmy, z którą nawiążesz współpracę, prefabrykacji poddaje się rozdzielnice elektryczne, szafy sterownicze, rozdział mocy, szafy automatyki czy AKPiA. Ponadto usługa obejmuje prefabrykację pulpitów operatorskich, szaf krosowych, rozdzielnic pomiarowych, budowlanych, technologicznych, czy z układem SZR – Samoczynne Złączanie Rezerwy. Ponadto prefabrykacji podlegają także rozdzielnice ATEX, które są przeznaczone do stref zagrożonych wybuchem, pola falownikowe, baterie kondensatorów czy wszelkie inne szafy, które wykorzystuje się nie tylko w przemyśle, ale i użytkowym budownictwie. 

Szafy falownikowe
Szafy falownikowe

Prefabrykacja szaf sterowniczych – zalety

Jak wspominaliśmy, proces nazywany prefabrykacją szaf sterowniczych to proces produkcji szaf elektrycznych przed ich montażem we wskazanym miejscu. W trakcie tego procesu wszystkie potrzebne komponenty i składowe elementy montuje się i testuje jeszcze przed wysłaniem do klienta. Prefabrykacja ogólnie zapewnia wiele korzyści, do których zalicza się nie tylko zwiększenie jakości czy efektywności, ale także bezpieczeństwa. 

Falowniki
Falowniki

Z jednej strony prefabrykacja szaf sterowniczych pozwala na precyzyjne i staranne przetestowanie każdej funkcji takiej szafy elektrycznej jeszcze przed zamontowaniem jej u klienta. Dzięki temu można szybko wykryć i naprawić ewentualne błędy oraz usterki.

Z drugiej strony natomiast prefabrykacja szaf rozdzielczych sprawia, że sam montaż systemu na miejscu jest łatwiejszy i szybszy. Jest to spowodowane tym, że większość części zostało zamontowanych w fabryce. W rezultacie można uniknąć opóźnień czy przesunięć terminów realizacji całego projektu. To z kolei przekłada się na mniejsze koszty i większą wydajność. 

Rozdzielnica elektryczna
Rozdzielnica elektryczna

Autor:
SAAUT
Źródło:
Materiał nadesłany do redakcji

Czytaj także