Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2021-04-13
Najważniejsze kryteria doboru sterownika PLC

Często o zadawanymi przez naszych klientów pytaniami są pytania dotyczące dobory sterownika. Innymi słowy, dlaczego mam kupić ten a nie tamten sterownik PLC? W dzisiejszym artykule przedstawimy, naszym zdaniem, najważniejsze kryteria doboru sterowników PLC.

Podział ze względu na ilość wejść/wyjść i budowę


Istotnym elementem, z którym powinniśmy się zapoznać przed wyborem sterownika jest ich podział. Na początku zwróćmy uwagę, że na rynku dostępnych jest wiele marek i rodzajów sterowników PLC. Najprostszy podział jakiego możemy dokonać to ze względu na ilość wejść/wyjść.

Wyróżniamy następujące sterowniki:

· nanosterowniki: posiadają kilka wejść/wyjść

· sterowniki małe: posiadają kilkanaście wejść/wyjść

· sterowniki średnie: posiadają kilkaset wejść/wyjść

· sterowniki duże : posiadają nawet kilka tysięcy wejść/wyjść

 

Sterowniki możemy także wyróżnić ze względu na ich budowę:

· kompaktowe

· modułowe

· zintegrowane z panelem operatorskim

Kryteria doboru sterowników PLC


Jakimi kryteriami zatem kierować się w doborze sterownika przy tak dużej różnorodności? Warto wziąć pod uwagę następujące aspekty:

 

Fatek_Dobór-sterownika-do-aplikacji_02.jpg

 Zastosowanie


Jednym z ważniejszych kryteriów jakie powinniśmy wziąć pod uwagę przy doborze sterownika PLC jest jego zastosowanie. Należy zadać sobie pytanie do czego jest nam potrzeby sterownik. Jeżeli wiemy do czego chcemy go wykorzystać to będziemy mogli wybrać optymalny sterownik pod względem innych parametrów.

 


 

Fatek_Dobór-sterownika-do-aplikacji_03.jpg

 Komunikacja


Z czym i z czym sterownik ma „rozmawiać'? Ma „rozmawiać' z nadrzędnym systemem SCADA czy z panelem operatorskim? Czy ma być nadrzędnym urządzeniem komunikacyjnym i zbierać dane z czujników po danej komunikacji? Czy ma sterować w danej komunikacji? Z jakich protokołów komunikacyjnych powinien korzystać?

 

 

Fatek_Dobór-sterownika-do-aplikacji_04.jpg

 Zasilanie


Jednym z ważniejszych kryteriów jakie powinniśmy wziąć pod uwagę przy doborze sterownika PLC jest jego zastosowanie. Należy zadać sobie pytanie do czego jest nam potrzeby sterownik. Jeżeli wiemy do czego chcemy go wykorzystać to będziemy mogli wybrać optymalny sterownik pod względem innych parametrów.

 

 

 

Fatek_Dobór-sterownika-do-aplikacji_05.jpg

 Gwarancja


Im dłuższa gwarancja tym lepiej dla użytkownika, jest to zapewnienie, że sterownik będzie działał niezawodnie przez dłuży czas.

 

 

 

 

Fatek_Dobór-sterownika-do-aplikacji_06.jpg

 Pomoc techniczna


Wybierając sterownik warto rozważyć czy otrzymamy do niego wsparcie techniczne. Czy jest to sterownik sprzedawany jako produkt bez żadnego wsparcia? Czy ten sterownik ma pewne wsparcie oraz są prowadzone dodatkowe szkolenia i kursy? Czy mamy pełną dokumentację i wsparcie techniczne doradców, do których możemy zadzwonić z pytaniem odnośnie sterownika? Te kwestie warto wziąć pod uwagę.

 

 

Fatek_Dobór-sterownika-do-aplikacji_07.jpg

Możliwość rozbudowy


Ten aspekt wiąże się Wiąże się to z zastosowaniem sterownika. Trzeba rozważyć czy nasza aplikacja to aplikacja, którą zamykamy i nie będzie rozbudowywana. Czy może nasza aplikacja ma mieć możliwość rozbudowy? Czy chcemy mieć później możliwość dołożenia dodatkowego modułu oraz dodatkowej komunikacji? Może jednak nasza aplikacja nie będzie rozbudowana, bo wystarczy nam dana ilość wejść/wyjść?

 

 

Fatek_Dobór-sterownika-do-aplikacji_08.jpg

 Języki programowania


Świat automatyki wspiera nas wieloma językami programowania. Dlatego warto zastanowić się czy będziemy programować w drabince czy w blokach funkcyjnych? Może będziemy robić sekwencyjne układy, a może po prostu potrzebujemy wykorzystać strukturalny tekst? Warto sprawdzić jakie języki obsługuje nasz sterownik PLC oraz jakie ma możliwości programowania.
języki programowania sterowników PLC

 

 

Fatek_Dobór-sterownika-do-aplikacji_09.jpg

 Środowisko programistyczne


Warto sprawdzić przed zakupem czy środowisko jest dla nas przyjazne. Istotne jest także to czy jest darmowe czy płatne oraz czy łatwo je zainstalować i jak szybko można napisać pierwszy program.

 

 

 

 

Fatek_Dobór-sterownika-do-aplikacji_10.jpg

Dostępność


Warto sprawdzić czy dany sterownik ma dystrybutora w Polsce, czy jest dostępny od ręki, albo jaki jest czas oczekiwania na produkt po zakupie? Co się stanie w razie, gdy będziemy chcieli kupić kolejną sztukę takiego sterownika? Należy rozważyć czy takie sterowniki są ciągle w sprzedaży, czy nie są wycofywane z rynku oraz czy nie są dostępne tylko na zamówienie.

 

 

Fatek_Dobór-sterownika-do-aplikacji_01.jpg

 Cena


Jest to ważne, ale nie najważniejsze kryterium. Warto pamiętać, że sam koszt sterownika to nie wszystko

 

 

 

 

Obserwuj nas na:

Facebooku – www.facebook.com/multiprojekt

LinkedIn – www.linkedin.com/company/multiprojekt

Instagramie – www.instagram.com/multiprojekt.pl

Dodał:
MULTIPROJEKT