Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Veichi
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2020-07-09
Nie daj się zaskoczyć w produkcji - jak zarządzać łańcuchem dostaw

W dzisiejszych czasach nie jest łatwo zaistnieć na rynku wśród konkurencji i zainteresować odbiorców swoimi produktami oraz usługami. Konieczna w tym celu jest optymalizacja zasobów i zarządzanie zapasami w racjonalny sposób. Na czym polega zarządzanie łańcuchem dostaw w przedsiębiorstwie? Czym cechuje się system ERP i Lean Manufacturing?

Łańcuch dostaw w przedsiębiorstwach produkcyjnych

Zarządzanie tym aspektem w firmie odnosi się do automatyzowania procesów produkcyjnych, jakie są podejmowane na każdym etapie produkcji w taki sposób, aby pozwalały ponosić jak najniższe koszty produkcji oraz jak najwyższe zyski dla organizacji. Z łańcuchem dostaw są ściśle związane procesy dystrybucji oraz wychodzenia naprzeciw zmianom na rynku i oczekiwaniom klientów. Elementami, które wchodzą najczęściej w skład zarządzania łańcuchem dostaw w przedsiębiorstwie, są:

czas dostawy półproduktów i surowców, który pozwala na oszacowanie momentu rozpoczęcia procesu produkcji,
optymalizacja zasobów i zarządzania zapasami operacyjnymi, jak i materiałowymi,
planowanie potrzeb materiałowych, które odnosi się do ustalenia tego, ile firma będzie potrzebować surowców i materiałów na stworzenie jednostki produkcyjnej,
optymalizacja kosztów produkcji, pozwalająca ocenić koszt całkowity wyprodukowania produktu,
automatyzacja procesów produkcyjnych w firmie, która ma za zadanie efektywnie wykorzystać procesy produkcyjne oraz wdrożone technologie,
infrastruktura, dzięki której ocenimy, w jaki sposób wykorzystać dane miejsce w celu magazynowania zapasów.

System ERP

Usprawnienie procesu produkcyjnego w firmie jest bardzo ważne, gdyż wpływa na maksymalizację przychodów i jednoczesne zmniejszenie kosztów związanych z produkcją. Większość firm korzysta w tym celu ze specjalnego systemu, który pozwala wdrażać nowe działania sprawnie i przejrzyście. System ERP (Enterprise Resource Planning) stanowi niezwykle istotny czynnik w procesie zarządzania łańcuchem dostaw. Bazuje ona za złożonym oraz innowacyjnym oprogramowaniu dla firm produkcyjnych, mającym za zadanie integrować wszelkie procesy produkcyjne zachodzące w danej organizacji. Dokładna analiza oraz wsparcie w zakresie zarządzania łańcuchem dostaw uzyskane zostaje poprzez efektywną aplikację związaną z systemem ERP. Dzięki temu sprawnie zarządzać będziemy szeregiem czynności w firmie, jak i obszarami takimi jak marketing, finanse, sprzedaż, środki trwałe, zapasy, czy też księgowość. Planowanie produkcji nie jest łatwym zadaniem, dlatego warto korzystać z nowoczesnych rozwiązań, jakie dają nam nowe możliwości rozwoju firmy.

Lean Manufacturing

Lean Manufacturing to pojęcie znane w każdej firmie produkcyjnej, odnoszące się do oszczędnego gospodarowania zasobami. Zastosowanie tej koncepcji jest związane z szybszą realizacją produkcji, a tym samym niższymi kosztami oraz lepszą jakością. Jeśli chodzi o założenia Lean Manufacturing, opierają się one na wartościowych działaniach, za jakie odbiorca będzie gotowy zapłacić. Mianem marnotrawstwa w tym przypadku określa się wszelkie pozostałe czynności, jakimi są np. nadmierny ruch produktów, nadmierne zapasy, nadprodukcja, czy też niewykorzystanie potencjału pracowników.

Okazuje się, że wdrożenie takiego rozwiązania ma za zadanie osiągnąć perfekcję przez dostosowanie firmy do obowiązujących na rynku warunków, a także stworzyć klarowne struktury organizacyjne. Nadanie większego znaczenia zasobom ludzkim jest w tym przypadku nieodzownym elementem koncepcji Lean Manufacturing i ma na celu również spłaszczenie hierarchii. To wszelkie działania całościowe, które są na bieżąco kontrolowane i kompleksowo wprowadzane.

 

Źródło:
Rekord.ERP
Dodał:
Rekord SI sp. z o.o.

Czytaj także