Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Veichi
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2022-09-20
Nowość! Trzpienie ustalające sterowane pneumatycznie GN 817.7

Elesa+Ganter wprowadziła do oferty innowacyjne rozwiązanie – trzpień ustalający sterowany pneumatycznie. Nowy produkt nosi oznaczenie GN 817.7 i jest wyposażony w czujnik położenia umożliwiający kontrolowanie obu skrajnych pozycji trzpienia. Nowa funkcjonalność umożliwia zastosowanie trzpieni w trudno dostępnych miejscach, uniemożliwiających ręczną obsługę. Trzpienie GN 817.7 są polecane do w pełni zautomatyzowanych linii produkcyjnych, ponieważ ich obsługa nie wymaga ingerencji operatora.

 

trzpienie_ustalajace_pneumatyczne.jpg

                            Rys. 1 Trzpienie ustalające pneumatyczne GN 817.7.

„Nowy trzpień ustalający był dużym wyzwaniem dla działu R&D, ponieważ do tej pory w ofercie firmy Elesa+Ganter nie było podobnego rozwiązania. Produkt ten musiał być zaprojektowany od podstaw w oparciu o potrzeby zgłaszane przez naszych Klientów. Uwagę zwraca innowacyjne i zarazem praktyczne rozwiązanie, którym jest czujnik położenia pozwalający na kontrolowanie obu skrajnych pozycji pracy trzpienia ustalającego." – powiedział Filip Granowski, Dyrektor Zarządzający Elesa+Ganter Polska.

Do tej pory w ofercie firmy Elesa+Ganter znajdował się trzpień ustalający z czujnikiem GN 817.6 (rys. 2), jednak był on obsługiwany ręcznie, a sam czujnik kontrolował jedynie jedną ze skrajnych pozycji (była to pozycja wysunięta szpilki).

 

trzpien_ustalajacy_z_czujnikiem.jpg

                                   Rys. 2 Trzpień ustalający z czujnikiem GN 817.6.

Nowe trzpienie pneumatyczne zostały zaprojektowane w taki sposób, że umożliwiają zamianę z trzpieniami GN 817.6 bez żadnych modyfikacji konstrukcyjnych. Dzięki temu, w przypadku modernizacji, mamy możliwość zmiany trzpieni ustalających na bardziej rozbudowany wariant, jakim niewątpliwie jest GN 817.7.

Działanie czujnika w trzpieniach GN 817.7 jest oparte na technologii magnetycznej z pewną innowacją, ponieważ umożliwia nie tylko kontrolę obu skrajnych pozycji pracy, ale również ich odróżnienie od siebie. Czujnik posiada zamontowany na przewodzie moduł obsługowy z dwiema diodami LED, informującymi o osiągnięciu jednej ze skrajnych pozycji. Moduł wyposażony jest też w przycisk „uczenia się", dzięki któremu możemy zaprogramować obie skrajne pozycje czujnika. Możemy również tego dokonać bezpośrednio w układzie sterowania za pomocą interfejsu IO-Link.

Od strony funkcjonalnej dostępne są trzy warianty trzpienia (rys. 3):

• Typ D – pneumatyczne sterowanie w obu kierunkach (dwustronnego działania). Ta wersja nie posiada sprężyny, a ruch szpilki odbywa się poprzez zadziałanie układu pneumatycznego.
• Typ A – wysunięcie szpilki poprzez układ pneumatyczny, wycofanie szpilki za pomocą sprężyny (jednostronnego działania)
• Typ E – wycofanie szpilki poprzez zadziałanie pneumatyki, wysunięcie szpilki za pomocą sprężyny (jednostronnego działania).

 

dostepne_warianty_trzpieni.jpg

                                   Rys. 3. Dostępne warianty trzpieni GN 817.7.

Film przedstawiający zasadę działania oraz dostępne wykonania standardowe jest dostępny pod poniższym linkiem:

• https://www.youtube.com/watch?v=4lgwRPoFCbU

Ciśnienie pracy trzpieni ustalających GN 817.7 powinno zawierać się pomiędzy 4 a 6 bar. Poziom ochrony IP czujnika wynosi 67, więc nadaje się on nawet do wymagających aplikacji.

Opisywany trzpień idealnie sprawdzi się w aplikacjach, które:

• Wymagają wysokiej odporności na korozję.
• Pracują w cyklu automatycznym.
• Wymagają funkcjonalności trzpienia ustalającego, ale jego lokalizacja uniemożliwia ręczną obsługę lub jest ona bardzo trudna do zrealizowania.
• Z powodu bezpieczeństwa pracy lub samej specyfiki procesu wymagają potwierdzenia do układu sterowania maszyny skrajnych pozycji trzpienia.
• W procesach w pełni zautomatyzowanych, nieobsługiwanych przez operatora.

Trzpień GN 817.7 może być szczególnie interesujący dla producentów zautomatyzowanych maszyn i linii produkcyjnych dla wielu branż, począwszy od automotive, a na branży spożywczej czy farmaceutycznej kończąc. W małych gabarytach udało się zmieścić wiele przydatnych funkcjonalności. Dodatkowo, biorąc pod uwagę fakt, że w ostatnim czasie wszystkie gałęzie przemysłu zmierzają w kierunku pełnej automatyzacji, minimalizując konieczność ręcznych przezbrojeń trzpień GN 817.7 idealnie wpisuje się w aktualne trendy.

Karty katalogowe opisanych produktów:

GN 817.7 – trzpienie ustalające sterowane pneumatycznie

GN 817.6 – trzpienie ustalające z czujnikiem położenia.

W przypadku prowadzenia nowego projektu zachęcamy do kontaktu z działem technicznym Elesa+Ganter, który służy pomocą w optymalnym rozwiązaniu każdego problemu natury technicznej.

 

ELESA+GANTER®

ELESA+GANTER jest spółką joint-venture, stworzoną przez dwóch liderów w branży standardowych elementów maszyn: Elesa S.p.A (Monza, Milano, Italy) i Otto Ganter GmbH & Co. KG (Furtwangen, Germany).

ELESA+GANTER® to ponad 85 000 standardowych elementów i części do maszyn i urządzeń oraz wiele produktów specjalnych wykonywanych pod określone, specyficzne wymagania klienta. Elementy standardowe Elesa+Ganter® łączą w sobie zarówno najwyższą jakość, funkcjonalność, innowacyjność, jak i dbałość o wzornictwo. Potwierdza to ponad 180 patentów i zastrzeżonych wzorów oraz ponad 50 nagród z najbardziej prestiżowych światowych wystaw i konkursów w dziedzinie wzornictwa przemysłowego m.in. „International Forum Design Award", „Compasso d'Oro" w Mediolanie czy „Design Center" w Stuttgarcie. Wszystkie produkty E+G produkowane są zgodnie z normą ISO 9001:2008 oraz normą środowiskową ISO 14001:2004.

Światowa sieć dystrybucji produktów Elesa+Ganter obejmuje 70 krajów.

ELESA+GANTER Polska Sp. z o.o. jest częścią grupy ELESA+GANTER® i zajmuje się dystrybucją produktów rodzimej marki. Wykwalifikowana kadra i magazyn w Polsce gwarantują oprócz najwyższej jakości produktów, doradztwo techniczne u klientów, profesjonalną i szybką obsługę sprzedażową (40 000 elementów E+G dostarczane jest w systemie 24h z magazynu w Polsce).

Więcej informacji o firmie i jej ofercie, katalog produktów, tabele wymiarów, darmowe pliki 2D i 3D do pobrania, a także sklep internetowy znajdują się na stronie: www.elesa-ganter.pl.

Szczegółowe informacje o nowościach i zastosowaniach produktów E+G można także przeczytać w Magazynie dla Konstruktorów na stronie info.elesa-ganter.pl.

 

Czytaj także