Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2019-12-17
NOWOŚĆ: Wibroizolatory ścienno-sufitowe DVI i DVG

ELESA+GANTER jako lider w branży standardowych elementów maszyn, wprowadziła do swojej oferty produkty, które idealnie dopełniają asortyment wibroizolatorów. Nowe wibroizolatory służą do montażu sufitowego oraz montażu ściennego różnego rodzaju podzespołów. Oba te produkty łączą w sobie dwie funkcje: tłumienie drgań oraz możliwość montażu elementów do płaszczyzn poziomych oraz pionowych.

Nowe wibroizolatory mają oznaczenie DVIoraz DVG.

 

 

wibroizolatory-scienne-i-sufitowe-DVI-i-DVG.png

                                    Rys. 1 Wibroizolatory DVG oraz DVI

Konstrukcyjnie, wibroizolator do prawidłowego działania powinien być poddawany siłom ściskającym. Nowe produkty Elesa+Ganter zostały zaprojektowane w ten sposób, aby element tłumiący był ściskany już w swojej konstrukcji.


Standardowo wibroizolatory występują w jednym rozmiarze gabarytowym oraz dwóch rodzajach twardości elementu tłumiącego. Element tłumiący jest wykonany z gumy naturalnej (NR) o twardości 40 lub 60 w skali Shore A. Elementy metalowe wykonane są ze stali ocynkowanej.


Pojedynczy wibroizolator może być stosowany pod obciążeniami statycznymi do 140N lub 250N w osi F1 (rys. 2). Różnice w obciążeniach występują właśnie ze względu na twardość zastosowanej mieszanki elementu tłumiącego. W przypadku siły F2 (rys. 2) jest to odpowiednio 300N i 700N.

 

kierunki-obciazalnosci-wibroizolatorow.png

                            Rys. 2. Kierunki obciążalności wibroizolatorów DVI oraz DVG

Kluczem do poprawnego doboru tych wibroizolatorów jest wybranie odpowiedniego modelu do zastosowania w danej aplikacji. W przypadku aplikacji, w której element jest przytwierdzony do sufitu, możliwe jest zastosowanie tylko wibroizolatora DVG, ponieważ może być on poddawany siłom rozciągającym (Rys. 3, szkic po prawej).


Innym przypadkiem jest montaż ścienny, gdzie górny wibroizolator poza siłami ścinającymi poddawany jest również siłom rozciągającym. Dolny zaś (poza ścinającymi) poddawany jest siłom ściskającym. Charakterystyka sił działających w obu tych przypadkach powoduje, że rekomendowanym „górnym" wibroizolatorem jest DVG, a „dolnym" DVI (Rys. 3, szkic po lewej).

 

zastosowanie-wibroizolatorow.png

             Rys.3. Zastosowanie wibroizolatorów DVI i DVG w zależności od płaszczyzny montażu.

Zastosowanie elementów tłumiących ma wpływ na:


• Zmniejszenie hałasu,
• Poprawę komfortu pracy,
• Zwiększenie żywotności maszyn i narzędzi,
• Ochronę konstrukcji przed drganiami,

Wibroizolatory DVI oraz DVG mogą być wykorzystane na wiele sposobów np. jako:


• Zamocowanie elementów w branży wentylacyjnej, w różnego rodzaju tunelach wentylacyjnych
• Wsparcie montażu wentylatorów czy pomp, sprężarek, dmuchaw
• Ochrona paneli elektrycznych przed otaczającymi ich drganiami
• Zamocowanie różnego rodzaju rurociągów
• Element zespołu maszyn linii produkcyjnych m.in. zasypów lub podajników, które muszą być podwieszone
• Stopa wibroizolacyjna kotwiona do podłoża dla urządzeń o niewielkiej masie (tylko w przypadku wibroizolatora DVI).


Linki do stron katalogowych ze szczegółowymi danymi technicznymi znajdują się poniżej:


DVI – Do montażu ściennego
DVG– Do montażu ściennego lub sufitowego

ELESA+GANTER®


ELESA+GANTER jest spółką joint-venture, stworzoną przez dwóch liderów w branży standardowych elementów maszyn: Elesa S.p.A (Monza, Milano, Italy) i Otto Ganter GmbH & Co. KG(Furtwangen, Germany).


ELESA+GANTER® to ponad 60 000 standardowych elementów i części do maszyn i urządzeń oraz wiele produktów specjalnych wykonywanych pod określone, specyficzne wymagania klienta. Elementy standardowe Elesa+Ganter® łączą w sobie zarówno najwyższą jakość, funkcjonalność, innowacyjność, jak i dbałość o wzornictwo. Potwierdza to ponad 180 patentów i zastrzeżonych wzorów oraz ponad 45 nagród z najbardziej prestiżowych światowych wystaw i konkursów w dziedzinie wzornictwa przemysłowego m.in. "International Forum Design Award ", "Compasso d'Oro" w Mediolanie czy "Design Center" w Stutgarcie. Wszystkie produkty E+G produkowane są zgodnie z normą ISO 9001:2008 oraz normą środowiskową ISO 14001:2004.

Światowa sieć dystrybucji produktów Elesa+Ganter obejmuje 70 krajów.

ELESA+GANTER Polska Sp. z o.o. jest częścią grupy ELESA+GANTER® i zajmuje się dystrybucją produktów rodzimej marki. Wykwalifikowana kadra i magazyn w Polsce gwarantują oprócz najwyższej jakości produktów, doradztwo techniczne u klientów, profesjonalną i szybką obsługę sprzedażową (20 000 elementów E+G dostarczane jest w systemie 24h z magazynu w Polsce).

Więcej informacji o firmie i jej ofercie, katalog produktów, tabele wymiarów, darmowe pliki 2D i 3D do pobrania, znajdują się na stronie: www.elesa-ganter.pl.


Szczegółowe informacje o nowościach i zastosowaniach produktów E+G można także przeczytać w newsletterze dostępnym na stronie: www.elesa-ganter.info.pl