Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2021-08-24
Osprzęt do wózków widłowych - krótki przewodnik, co warto wybrać

Wybór odpowiedniego osprzętu do wózka widłowego to nie lada wyzwanie, aby mu sprostać przygotowaliśmy dla Was krótki poradnik - ściągawkę z opisem najbardziej popularnych typów elementów, które można zamontować na widlakach. Sprawdźcie, jakie elementy osprzętu warto wybrać i w których urządzeniach można je zamontować!

osprzęt-do-wózków-widłowych.jpg

Osprzęt do wózków - co to w ogóle jest?

Terminem "osprzęt do wózków widłowych" określa się montowane, zazwyczaj na karetce, dodatkowe akcesoria, mające za zadanie zwiększyć możliwości urządzenia, poprzez rozszerzenie dotychczasowej liczby zastosowań lub zmianę charakteru pracy pojazdu. Dla przykładu: widły do wózka widłowego również stanowią jeden z elementów osprzętu. Montuje się je w celu zapewnienia bezpiecznego i stabilnego transportu palet. Jednak jeśli następuje zmiana rodzaju towaru, który trzeba transportować i są to np. beczki - wystarczy na wózku widłowym zamiast wideł zamontować chwytak do beczek.

Co ważne - do montażu większości elementów osprzętu nie jest konieczne korzystanie z pomocy serwisantów i można wykonać to samodzielnie. Dzięki temu, w zależności od potrzeb, osprzęt może być zmieniany nawet kilkukrotnie w ciągu zmiany, tak aby dopasować go do rodzaju przewożonych ładunków.

 

Na jakim wózku można zamontować osprzęt? 

na-jakim-urządzeniu-zamontować-osprzęt.jpg

Bardzo istotne jest to, że nie każdy wózek ma możliwość skorzystania z opcji, jaką jest montaż wymiennego osprzętu. Z uwagi na brak karetki jest to niemożliwe np. w przypadku wózków paletowych elektrycznych. Także wózki widłowe wysokiego składowania przystosowane głównie do transportu pionowego palet, nie korzystają z wymiennych elementów osprzętu.

Zatem na jakich urządzeniach można zamontować osprzęt?

  ● wózkach widłowych elektrycznych
  ● wózkach widłowych spalinowych
  ● wózkach widłowych gazowych
  ● wózkach terenowych.

W każdym przypadku przed zakupem osprzętu warto jednak upewnić się do jakiego sprzętu (rodzaj, marka i udźwig) jest on dedykowany, tak aby podczas montażu nie okazało się, iż dany element nie pasuje do konkretnego modelu urządzenia.

 

Najbardziej popularne elementy

Osprzęt do wózków widłowych to bardzo szeroka kategoria, dlatego omówimy pokrótce wybrane, najbardziej popularne akcesoria z jakimi możecie się spotkać i jakie mogą być Wam przydatne w transporcie ładunków innych niż palety.

 

Chwytaki

Wykorzystywane są wszędzie tam, gdzie konieczne jest transportowanie dużych, często okrągłych, czy walcowatych (ale niekoniecznie) ładunków, które można bez szkody dla nich - uchwycić po dwu bokach. Sprawdzają się do przewożenia np. opon czy beczek, ale wykorzystywać można je także w transporcie wyrobów betonowych, złomu itp.

czwytak-do-bel.jpg 

Trawersy

Trawersy montuje się na widłach i sprawdzają się wszędzie tam, gdzie nie ma konieczności wykorzystywania dużych dźwignic, a niezbędne jest użycie haków, dzięki którym można będzie podwiesić ładunek.

Trawersy widłowe można dopasować do większości typów wideł, jednak warto przed zakupem sprawdzić jaki jest udźwig.

 

Szufle

Jest to rodzaj osprzętu niezwykle przydatny do prac porządkowych, a w przypadku szufli-pługów - także do odśnieżania. Zazwyczaj szufle montuje się bezpośrednio na karetce wózka widłowego, jednak na rynku dostępne są także wersje montowane na widły.

Dzięki pługom, wykorzystując wózek widłowy, zimą w łatwy i szybki sposób możesz odśnieżyć wjazd do swojej firmy, plac rozładunkowy czy nawet trasy między magazynami stojącymi na jednej posesji.

 

Kontenery 

kontenery.jpg

Znacząco ułatwiają przewożenie sypkich ładunków, np. z silosów. Korzysta się z nich głównie w rolnictwie. W tej kategorii znaleźć można kontenery wysypowe, przechylne czy z otwieranym dnem.

 

Przedłużki do wideł

Choć wydają się bardziej niepozorne niż innego typu osprzęt, to przedłużki do wideł także potrafią sporo zmienić. Szczególnie w przypadku, gdy konieczne są dłuższe widły, na zakup których w danym momencie nie można sobie pozwolić lub gdy na jednej zmianie trzeba korzystać z różnej długości wideł. W takim przypadku - szybki montaż przedłużek ułatwi i usprawni pracę.

 

Osprzęt do wózków widłowych - podsumowanie

Osprzęt do wózków widłowych to kategoria łącząca w sobie wiele różnorodnych elementów, które wykorzystywane na wózkach widłowych wpływają korzystnie na ich wielofunkcyjność oraz użyteczność. Jeśli jesteś właścicielem wózka widłowego, warto wiedzieć nieco więcej o kompatybilnym osprzęcie, który może pomóc ułatwić Ci codzienną pracę.

 

Źródło:
Materiał nadesłany do redakcji

Czytaj także