Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2019-08-01
Pierwsze takie roboty 6-osiowe

Pasja do robotyki i nowych technologii skłoniła nas do rozpoczęcia nowego projektu. W II kwartale 2017 roku utworzyliśmy nowy dział - Dział Robotyki - który otrzymał bardzo ambitne zadanie. Postawiliśmy sobie za cel zaprojektowanie i wyprodukowanie łącznie 3 robotów przemysłowych do końca II kwartału 2020 roku. Pierwszy z nich, najmniejszy z tej serii, będzie przeznaczony do celów edukacyjnych, by studenci, uczniowie techników i licealiści mogli uczyć się programowania i sterowania robotami. Kolejne dwa roboty, które powstaną w projekcie, będą urządzeniami w pełni przystosowanymi do przemysłowego użytku, np. na liniach produkcyjnych.

 

 

Wizualizacja1.jpg

 

Czym roboty Multiprojektu będą się wyróżniały na rynku?

W konstrukcji urządzenia położony został nacisk na zastosowanie elementów kompozytowych – lżejszych i porównywalnie wytrzymałych do ich metalowych odpowiedników. Co więcej, zastosowane zostaną zaprojektowane przez nas przekładnie mimośrodowe. Pozwolą na efektywniejszą integrację układu napędowego z całym korpusem robota. Wykorzystanie gotowych przekładni zawężałoby możliwości ich zamocowania w konstrukcji robota.

 

W jaki sposób skonstruowany jest nasz robot?

Projekt robota możemy podzielić na trzy duże bloki tematyczne: układ sterowania, układ napędowy oraz konstrukcja mechaniczna.

Sercem układu sterowania robota jest autorski kontroler firmy Multiprojekt: 3Motion Controller (obsługuje standardowe interfejsy wejścia / wyjścia i komunikacyjne). Aplikacja, czyli 3Motion Manager, oparta jest na użyciu bloków funkcyjnych. Przy konfiguracji "próbnej" można zintegrować z nią wizualizację robota w czasie rzeczywistym, co pozwala na bieżąco symulować położenie robota i stan wszystkich istotnych dla nas parametrów. Aplikację można przetestować po pobraniu ze strony: www.3mm.multiprojekt.edu.pl. Napęd stanowią silniki krokowe i serwonapędy oraz przekładnia mechaniczna naszego projektu. Jednak to przekładnia mimośrodowa będzie najważniejszym elementem napędu. Od niej zależy udźwig, dokładność oraz prędkości członów robota.

Konstrukcja mechaniczna – swoisty "kręgosłup" manipulatora – oparta została na elementach kompozytowych. To ona odpowiada w głównej mierze za własności wytrzymałościowe całego urządzenia, a zarazem za jego wygląd.

 

 

Wizualizacja2.jpg

 

 

Główne parametry manipulatorów:

• najmniejszy manipulator – EDU – zasięg 0,5 m oraz udźwig 0,5 kg

• średni manipulator – PROF1 – zasięg 0,7 m oraz udźwig 3 kg

• największy manipulator – PROF2 – zasięg 1 m oraz udźwig 6 kg

 

Czy warto inwestować w ten rynek? Czy nie jest on już przesycony?

Według danych Międzynarodowej Federacji Robotyki IFR, co roku na świecie notowany jest 10% wzrost sprzedaży, a co za tym idzie – rośnie zapotrzebowanie na roboty przemysłowe. Co więcej, w kolejnych latach szacowany jest nawet 20% wzrost zapotrzebowania w porównaniu do chwili obecnej. Warto rozważyć umieszczenie robota również w swoim zakładzie przemysłowym.

Źródło:
multiprojekt.pl
Dodał:
MULTIPROJEKT

Czytaj także