Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Veichi
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2024-02-08
Pomiar tlenu rozpuszczonego podczas produkcji piwa

W browarze podczas napowietrzania brzeczki należy mierzyć stężenie tlenu rozpuszczonego, aby nie dopuścić do spadku jakości piwa. W tajskim browarze rozwiązania technologiczne utrudniały pomiary tlenu rozpuszczonego. Czujniki optyczne wyeliminowały problem. Poprawiono skuteczność napowietrzania brzeczki. Wzrosła dyspozycyjność procesu warzenia piwa.
Początki browarnictwa w Tajlandii sięgają 1934 roku. Pomimo silnej konkurencji ze strony dużych koncernów międzynarodowych, tajskie browary radzą sobie doskonale, mając stabilny udział w rynku rodzimym i eksportując swój produkt na rynki zagraniczne.

Naszym klientem jest jeden z największych tajskich browarów mający swoją siedzibę w północnej części kraju. Browar produkuje 10 milionów hektolitrów piwa rocznie, co czyni go największym browarem w Tajlandii.

Pomiar tlenu rozpuszczonego podczas napowietrzania odgrywa kluczową rolę

Klient posiada dwie linie napowietrzania zimnej brzeczki. Nadzór nad przebiegiem procesu przy pomocy pomiaru tlenu rozpuszczonego ma ogromne znaczenie. Nadmierne napowietrzanie powoduje utlenianie składników obecnych w brzeczce. Napowietrznie w niewystarczającym stopniu spowalnia fermentację. W obu sytuacjach następuje spadek wydajności procesu warzenia i pogorszenie jakości piwa.

Systemy do pomiaru tlenu rozpuszczonego wykorzystujące czujniki polarograficzne były zainstalowane na obu liniach. Ze względu na konstrukcję instalacji technologicznej nie było możliwości zainstalowania wysuwanych obudów, które pozwoliłyby na wyjmowanie czujników podczas cykli CIP. Kontakt z mającym żrące właściwości roztworem stasowanym podczas cyklu CIP, gorącą wodą i brzeczką o wysokiej zawartości cukru stanowił poważne obciążenie dla czujników. Dokładność pomiarowa nowych czujników spadała w bardzo krótkim czasie, co oznaczało konieczność częstej i czasochłonnej wymiany membran.

Nasz klient poszukiwał alternatywnych rozwiązań, które pozwoliłyby osiągnąć wyższą stabilność pomiaru, wymagałyby mniej intensywnych zabiegów konserwacyjnych i mogły być zastosowane w tych samych punktach pomiarowych. Firma METTLER TOLEDO zaproponowała system pomiarowy wykorzystujący optyczny czujnik tlenu rozpuszczonego InPro 6960i.

Zalety technologii optycznej

Technologia optyczna dostępna w czujniku InPro 6960i posiada wiele zalet w stosunku do innych konstrukcji. W przeciwieństwie do czujników amperometrycznych, czujnik InPro 6960i nie wymaga żadnej polaryzacji, stąd uruchomienie czujnika niemalże natychmiastowe. Bardzo niski dryft jest kolejną zaletą technologii optycznej. Pomiar pozostaje stabilny w długim okresie czasu. Czynności konserwacyjne zajmują niewiele czasu, ponieważ nie ma konieczności wymiany roztworu. Rzeczą niezmiernie ważną dla naszego klienta jest to, że czujnik jest wytrzymały na cykle CIP, co oznacza, że może on pozostać w miejscu zainstalowania podczas czyszczenia instalacji.

Skuteczniejsze napowietrzenie brzeczki

Po zainstalowaniu i uruchomieniu systemu klient ku swojemu zadowoleniu stwierdził, że wyniki pomiarów laboratoryjnych były bardzo zbliżone do wyników otrzymanych przy pomocy czujnika InPro 6960i, co potwierdziło, że wpływ cykli CIP na czujnik jest nieznaczący.

Nasz klient jest bardzo zadowolony ze sprawności pomiarowej naszego systemu. Dłuższe okresy pomiędzy kolejnymi czynnościami konserwacyjnymi i funkcja dynamicznego wskaźnika zużycia poprawiły w istotnym stopniu dyspozycyjność procesu warzenia piwa. Kwestią o zasadniczym znaczeniu dla browaru jest to, że wiarygodne wartości uzyskiwane przy pomocy czujnika InPro 6960i zapewniły lepszy nadzór nad procesem napowietrzania brzeczki i usprawniły cały proces produkcji piwa, pozwalając produkować piwo o doskonałej jakości.

Dowiedz się więcej o czujniku InPro 6960i i technologii ISM. Odpowiednie informacje znajdziesz na stronie internetowej:

www.mt.com/beer

Aby uzyskać więcej informacji odwiedź stronę METTLER TOLEDO.

Czytaj także