Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2016-09-07
Redundantna komunikacja bezprzewodowa: radiomodem i GSM

Firma RACOM to czeski producent profesjonalnych systemów do bezprzewodowej transmisji danych. Radiomodemy, routery i łącza mikrofalowe RACOM wyróżnia niezawodność i przemysłowe wykonanie, które potwierdzają setki aplikacji na wszystkich kontynentach, na lądzie i morzu, w tak wymagających branżach jak energetyka cieplna i zawodowa, przemysł petrochemiczny oraz gospodarka wodna.

W przypadku krytycznych instalacji istotnym wymaganiem wobec systemów automatyki jest zapewnienie ciągłości przesyłu danych. Jednym z lepszych rozwiązań, które zapewnia realizację bezpiecznej i redundantnej transmisji jest połączenie komunikacji radiowej z przesyłem danych w sieci GSM, z wykorzystaniem kompatybilnych radiomodemów i routerów komórkowych.

Wszystkie urządzenia RACOM niezawodnie ze sobą współpracują, łącząc bezprzewodową komunikację radiową z GSM i innymi standardami w sieci o dowolnej topologii. Znakomity przykład wydajnej, hybrydowej sieci komunikacji bezprzewodowej stanowią radiomodemy RipEX w połączeniu z routerami komórkowymi M!DGE.

Urządzenia RACOM zapewniają automatyczne przełączenie pomiędzy kanałami komunikacji – z sieci radiowej na GSM (z opcją konfiguracji zasad przełączania). Aby dodatkowo zabezpieczyć komunikację można tworzyć sieci redundantne.

Schemat_sieci_komunikacyjnej_RACOM.jpg

Korzyści z zastosowania hybrydowych sieci radiowych i komórkowych RACOM:

- zwiększona niezawodność transmisji

- optymalizacja przesyłu danych – automatyczny wybór lepszego kanału komunikacji (np. korzystamy z sieci GSM tylko wówczas, gdy mamy problem z siecią radiową, ograniczając koszty pakietowej transmisji GSM)

-bezpieczeństwo przesyłanych danych (szyfrowanie, wykrywanie i korekcja błędów)

-konfiguracja sieci z poziomu strony www

-zdalny serwis i diagnostyka

-obsługa protokołów SCADA, protokołów na interfejsach szeregowych, konwersja protokołów

- elastyczność – możliwość budowy sieci o dowolnej topologii oraz jej rozbudowy w dowolnym czasie

- możliwość budowania sieci redundantnych z możliwością definiowania wielu zastępczych ścieżek komunikacji

- automatyczne przełączanie ścieżek komunikacji w przypadku awarii sieci

- konfiguracja sieci z poziomu strony www

- zdalny serwis i diagnostyka.

Komponenty:

Radiomodem_RipEX_na_pasma_licencjonowane_RACOM.jpg

Radiomodemy RipEX to najbardziej zaawansowane technologicznie produkty firmy RACOM i jednocześnie najskuteczniejsze radiomodemy w swojej klasie ‒ prędkość przesyłu danych wynosi 166 kbps przy 50 kHz. Dwuzakresowe radiomodemy VHF/UHF (pasma licencjonowane) z funkcją routera i konwertera protokołów obsługują różne szybkości transmisji i standardy modulacji, mogą także pracować w trybie transparentnym.
Wysoka czułość i konfigurowalna moc wyjściowa do 10 W pozwalają RipEX-om utrzymywać połączenia w odległości ponad 50 km bez konieczności widoczności anten. Każda jednostka może pracować jednocześnie jako klasyczny radiomodem, repeater (z nielimitowaną ilością przekazań) i jako interfejs między siecią radiową a dowolną siecią IP (WLAN, Internet, itp.). Z wykorzystaniem RipEX-ów można budować sieci o różnej topologii, w tym hybrydowe.

 

 

Router_GSM_M!DGE_RACOM.jpg

M!DGE jest profesjonalnym, przemysłowym routerem bezprzewodowym przeznaczonym do transmisji danych w aplikacjach SCADA i telemetrycznych. Doskonale realizuje zadania wszędzie tam, gdzie konieczna jest pewna i stabilna bezprzewodowa komunikacja, także na dużych instalacjach, w których pracują setki urządzeń. Wbudowany podwójny port Ethernetowy (10/100), port szeregowy RS-232 i USB umożliwiają routerowi współpracę z wieloma różnymi urządzeniami. Przykładowo, przez port RS-232 można podłączyć do platformy SCADA sterowniki PLC, falowniki etc., i uzyskać do nich zdalny, bezprzewodowy dostęp. M!DGE ma także zintegrowane 2 wyjścia i 2 wejścia cyfrowe, którymi można zarządzać przez program lub stronę www.
Do transmisji danych router używa standardów LTE, GPRS, EDGE, HSPA+ i UMTS i innych. Bezpieczeństwo gwarantują dwie różne technologie realizujące zaszyfrowane połączenia: IPsec oraz Open VPN, M!DGE może pracować jako serwer w sieci VPN i korzystać ze standardu VRRP (Virtual Router Redundancy Protocol), a także zabezpieczać sieci LAN jako firewall. Urządzenie realizuje również zaawansowane routowanie pakietów (z opcją wyznaczania wielościeżkowych tras dla pakietów przesyłanych między routerami).

Łatwa konfiguracja urządzeń i sieci

Za pomocą przeglądarki internetowej (dostęp zabezpieczony hasłem i https, wbudowany firewall) w prosty sposób można skonfigurować zarówno radiomodemy RipEX, jak i routery M!DGE. Z poziomu przeglądarki można także uzyskać dostęp do dokumentacji (porady w dymkach, pomoc on-line, instrukcja obsługi, noty aplikacyjne). Użytkownik z podstawową wiedzą o komunikacji IP może uruchomić radiomodem lub router w ciągu kilku minut. Dla bardziej zaawansowanych użytkowników producent udostępnił możliwość konfiguracji za pomocą linii poleceń (CLI).

Solidne, metalowe obudowy, przemysłowe komponenty, a także szeroki zakres temperatury pracy (od –25 do +70 °C) pozwalają stosować radiomodemy i routery RACOM w trudnych warunkach i gwarantują ich trwałość oraz poprawną pracę przez wiele lat. Parametr MTBF (Mean Time Between Failure) wynosi ponad 220.000 godzin (> 25 lat). Urządzenia mają 3-letnią gwarancję producenta.

Autor:
SABUR Sp. z o.o.
Źródło:
www.sabur.com.pl
Dodał:
SABUR Sp. z o.o.

Czytaj także