Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Faulhaber robotic
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2017-04-12
Wydajne, hybrydowe sieci bezprzewodowe oparte na radiomodemach i routerach GSM

W wielu branżach przemysłu pracują krytyczne instalacje, w których kluczowym wymaganiem jest zapewnienie niezawodnego, stałego przesyłu danych. Jednym z lepszych rozwiązań gwarantujących bezpieczną transmisję jest połączenie komunikacji radiowej z przesyłem danych w sieci GSM, z wykorzystaniem kompatybilnych radiomodemów i routerów komórkowych.
Urządzenia firmy RACOM to w pełni kompatybilne, przemysłowe rozwiązania, które niezawodnie
ze sobą współpracują, łącząc bezprzewodową komunikację radiową z komunikacją GSM i innymi standardami w sieci o dowolnej topologii.
Znakomity przykład redundantnej, hybrydowej sieci komunikacji bezprzewodowej tworzą radiomodemy RipEX w zestawieniu z routerami GSM M!DGE.

Schemat_topologii_hybrydowej_radiomodemy_routery_RACOM.png
Powyższy schemat prezentuje przykładowy schemat topologii hybrydowej, redundantnej sieci komunikacyjnej zbudowanej na bazie radiomodemów i routerów RACOM

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Urządzenia zapewniają automatyczne przełączenie pomiędzy ścieżkami komunikacji np. z sieci radiowej na GSM (z możliwością konfiguracji zasad przełączania). Ścieżka zastępcza poprzez sieć komórkową (3G/4G/LTE) jest uruchamiana w przypadku braku połączenia ścieżką podstawową (którą tworzą radiomodemy RipEX). Przesyłanie danych za pośrednictwem sieci komórkowych jest płatne, dlatego ścieżka komunikacji przez GSM ma najniższy priorytet.

Komponenty systemu:

 

RACOM_ripex.jpg

Radiomodemy RipEX to najbardziej zaawansowane technologicznie produkty firmy Racom i jednocześnie najskuteczniejsze radiomodemy w swojej klasie ‒ prędkość przesyłu danych wynosi 166 kbps przy 50 kHz. Dwuzakresowe radiomodemy na pasma licencjonowane, z funkcją routera i konwertera protokołów, obsługują różne szybkości transmisji i standardy modulacji, mogą także pracować w trybie transparentnym.
Wysoka czułość i konfigurowalna moc wyjściowa do 10 W pozwalają utrzymywać połączenia w odległości ponad 50 km bez konieczności widoczności anten. Każda jednostka może pracować jednocześnie jako klasyczny radiomodem, repeater (z nielimitowaną ilością przekazań) i jako interfejs między siecią radiową a dowolną siecią IP (WLAN, Internet, itp.). Z wykorzystaniem RipEX-ów można budować sieci o różnej topologii, w tym hybrydowe.

RACOM_midge.jpg

M!DGE jest profesjonalnym, przemysłowym routerem bezprzewodowym przeznaczonym do transmisji danych w aplikacjach SCADA i telemetrycznych. Doskonale realizuje zadania wszędzie tam, gdzie konieczna jest pewna i stabilna bezprzewodowa komunikacja, także na dużych instalacjach, w których pracują setki urządzeń. Wbudowany podwójny port Ethernetowy (10/100), port szeregowy RS-232 i USB umożliwiają routerowi współpracę z wieloma różnymi urządzeniami. Przykładowo, przez port RS-232 można podłączyć do platformy SCADA sterowniki PLC, falowniki etc., i uzyskać do nich zdalny, bezprzewodowy dostęp. M!DGE ma także zintegrowane 2 wyjścia i 2 wejścia cyfrowe, którymi można zarządzać przez program lub stronę www.
Do transmisji danych router używa standardów LTE, GPRS, EDGE, HSPA+ i UMTS i innych. Bezpieczeństwo gwarantują dwie różne technologie realizujące zaszyfrowane połączenia: IPsec oraz Open VPN, M!DGE może pracować jako serwer w sieci VPN i korzystać ze standardu VRRP (Virtual Router Redundancy Protocol), a także zabezpieczać sieci LAN jako firewall. Urządzenie realizuje również zaawansowane routowanie pakietów (z opcją wyznaczania wielościeżkowych tras dla pakietów przesyłanych między routerami).

Łatwa konfiguracja urządzeń i sieci

Za pomocą przeglądarki internetowej (dostęp zabezpieczony hasłem i https, wbudowany firewall) w prosty sposób można skonfigurować zarówno radiomodemy RipEX, jak i routery M!DGE. Z poziomu www można także uzyskać dostęp do dokumentacji (porady w dymkach, pomoc on-line, instrukcja obsługi, noty aplikacyjne). Użytkownik z podstawową wiedzą o komunikacji IP może uruchomić radiomodem lub router w ciągu kilku minut. Dla bardziej zaawansowanych użytkowników producent udostępnił możliwość konfiguracji za pomocą linii poleceń (CLI).
Solidne, metalowe obudowy, przemysłowe komponenty, a także szeroki zakres temperatury pracy (od –25 do +70 °C) pozwalają stosować radiomodemy i routery Racom w trudnych warunkach i gwarantują ich trwałość oraz poprawną pracę przez wiele lat. Parametr MTBF (Mean Time Between Failure) wynosi ponad 220.000 godzin (> 25 lat). Urządzenia mają 3-letnią gwarancję producenta.

Hybrydowe sieci radiowe i GSM oparte na urządzeniach RACOM ‒ dlaczego warto?

  • większa niezawodność transmisji,
  • zoptymalizowany przesył danych – automatyczny wybór lepszego kanału komunikacji (np. sieć GSM jest wykorzystywana tylko podczas problemów z siecią radiową, ograniczając koszty pakietowej transmisji GSM),
  • bezpieczeństwo danych (szyfrowanie, wykrywanie i korekcja błędów),
  • konfiguracja sieci z poziomu strony www,
  • zdalny serwis i diagnostyka,
  • obsługa protokołów SCADA, protokołów na interfejsach szeregowych i konwersja protokołów,
  • elastyczność – możliwość budowy sieci o dowolnej topologii i jej rozbudowy w przyszłości,
  • możliwość budowania sieci redundantnych z możliwością definiowania wielu zastępczych ścieżek komunikacji,
  • automatyczne przełączanie ścieżek komunikacji w przypadku awarii sieci.

O firmie Racom

racom_logo.jpg

 

Racom to czeski producent profesjonalnych systemów do bezprzewodowej transmisji danych. Radiomodemy, routery i łącza mikrofalowe Racom wyróżnia niezawodność i przemysłowe wykonanie, które potwierdzają setki aplikacji na wszystkich kontynentach, na lądzie i morzu, w tak wymagających branżach jak energetyka cieplna i zawodowa, przemysł petrochemiczny czy gospodarka wodna.

Autor:
SABUR Sp. z o.o.
Dodał:
SABUR Sp. z o.o.

Czytaj także