System wizualizacji, sterowania, SEWiK Zakopane alarmowania oraz archiwizacji danych w Spółce SEWiK
Miejsce wdrożenia
System SCADA oparty na oprogramowaniu Proficy iFIX został wdrożony w firmie SEWiK Tatrzańska Komunalna Grupa Kapitałowa Sp. z o.o. w Zakopanem.
SEWiK Sp. z o.o. istnieje od 1992 roku kontynuując tradycję wodociągów działających w Zakopanem już od 1906 roku. Przedmiotem działalności Spółki SEWiK jest uzdatnianie i dostawa wody oraz odbiór i oczyszczanie ścieków. Aktualnie Spółka obsługuje ponad 7 tys. odbiorców, co przekłada się na ponad 30 tys. stałych mieszkańców oraz do 100 tys. osób odwiedzających w szczycie sezonu turystycznego Zakopane i okolice.
Cel wdrożenia
Głównym celem wdrożonego systemu jest:
- bieżący monitoring oraz nadrzędne sterowanie obiektami należącymi do Spółki SEWiK,
- sygnalizacja stanów awaryjnych występujących w obiektach, co umożliwi szybką reakcję obsłudze w ich usunięciu,
- gromadzenie danych na temat głównych parametrów pracy obiektów, a następnie przedstawianie ich w formie graficznej w celu ich analizy i interpretacji.
Sposób wdrożenia
System SCADA oparty na oprogramowaniu Proficy obejmuje podstawowe obszary działalności firmy. W obszarze ujęć wody, sieci wodociągowej oraz przepompowniach ścieków, system wdrażany był etapowo, wraz ze stopniowym rozwojem systemów monitoringu i automatycznej regulacji w poszczególnych obiektach. W obszarze obejmującym oczyszczalnie ścieków wdrożenie systemu Proficy iFIX nastąpiło jednorazowo, poprzez zastąpienie działającego tam zamkniętego systemu BioSys. Prace wdrożeniowe wykonywały firmy zewnętrzne, w ścisłej współpracy z pracownikami SEWIK.
Sytuacja przed wdrożeniem
W oczyszczalniach ścieków Łęgi i Spyrkówka należących do Spółki SEWiK funkcjonował dedykowany system monitoringu i sterowania Biosys niemieckiej firmy KAT. Ze względu na jego zamkniętą strukturę, serwis oraz modyfikacja wynikająca z rozbudowy oczyszczalni ścieków, była bardzo utrudniona oraz kosztowna. Ponadto komputery, w których zainstalowane było oprogramowanie nie posiadały żadnych zabezpieczeń na wypadek awarii sprzętowej, co mogło skutkować kompletnym zatrzymanie pracy nadrzędnego systemu sterowania i konieczność przejścia na ręczne sterowanie oczyszczalniami ścieków. W obszarze ujęć wody oraz sieci wodociągowej żaden z obiektów nie był wyposażony w system monitoringu ani też w system automatycznej regulacji. Rozwój systemów automatyki w tym systemu SCADA w tym obszarze od początku oparto na oprogramowaniu iFIX.
Zakres wdrożenia i jego przebieg
2004: pierwsze wdrożenie oprogramowania SCADA iFIX oraz oprogramowania archiwizacyjnego iHistorian – wdrożenie to nastąpiło w ramach budowy rozproszonego systemu monitoringu ujęć wody oraz sieciowych zbiorników wody należących do Spółki SEWiK. Wdrożenie obejmowało ujęcia wody Kuźnice, Jaszczurówka, Mała Łąka oraz zbiorniki Murowaniec oraz Gładkie.
2005: uruchomienie systemu automatycznej regulacji i sterowania ujęciem wody Mała Łąka – pierwszy pilotażowy system automatyki uruchomiony na ujęciu wody należącym do Spółki SEWiK.
2006: wdrożenie rozproszonego systemu monitoringu w 3 głównych pompowniach ścieków Zoniówka, Ustup I oraz Ustup 2.
2007: uruchomienie systemu automatycznej regulacji i sterowania lokalnego ujęcia Kotelnica.
2007: modernizacja systemu wizualizacji oczyszczalni ścieków Łęgi i Spyrkówka – zastąpienie zamkniętego systemu BioSys oprogramowanie Proficy iFIX.
2008: uruchomienie systemu automatycznej regulacji i sterowania głównego kompleksu ujęć wody w Kuźnicach.
2011: uruchomienie systemu automatycznej regulacji zbiorników wody Murowaniec oraz Pod Kuźnicami.
2012: rozbudowa systemu SCADA oczyszczalni ścieków Łęgi o nowo powstały obiekt Stacja sit. 2012: wdrożenie oprogramowania Proficy iFIX Webspace dla dostępu przeglądarkowego.
2013: rozbudowa systemu SCADA w związku z zakończeniem budowy hydroforowni osiedlowej Króle-Zwijacze.
Jakie korzyści dla zakładu wynikają z przeprowadzonego wdrożenia?
- przejrzysty sposób prezentacji danych w aplikacjach Proficy iFIX umożliwia efektywną i prostą obsługę obiektów,
- stały monitoring stanów alarmowych z obiektów daje możliwość szybkiej reakcji na ich wystąpienie,
- możliwość zdalnego wprowadzania nastaw dla obiektów oddalonych pozwala zaoszczędzić czas ekip eksploatacyjnych oraz w znacznym stopniu redukuje koszty ich funkcjonowania,
- analiza zgromadzonych danych i ich łatwa interpretacja pozwala na skuteczne prowadzenie działań operacyjnych oraz precyzyjne planowanie zadań inwestycyjnych,
- łatwy sposób tworzenia raportów i zestawień z wykorzystaniem danych pochodzących z programu Proficy Historian,
- bezpieczny dostęp do systemu SCADA poprzez sieć Internet, bez względu na miejsce, gdzie się znajduje, dzięki zastosowaniu oprogramowania Proficy Webspace.
Zapoznaj się z innymi przykładami wdrożeń oprogramowania Proficy dla branży wod-kan >>
- Autor:
- VIX Automation Sp. z o.o.
- Źródło:
- Referencja VIX Automation - SEWIK Zakopane
- Dodał:
- VIX Automation sp. z o.o.
Czytaj także
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
Referencja z wdrożenia - GWDA Piła
Miejsce wdrożenia Oprogramowanie zostało wdrożone w przedsiębiorstwie GWDA Sp. z o.o. w Pile . Cel wdrożenia monitorowanie i...
-
-
-
-