Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2022-08-02
Rittal VX SE: czemu nie prościej – skoro można

Gdy jedna szafa wystarczy

Szeregowe szafy sterownicze są stosowane często również w projektach, gdzie potrzebna jest szafa pojedyncza ‒ ale nie zawsze są do tego najlepszym rozwiązaniem. Poznaj zalety szaf pojedynczych, takich jak VX SE.

Szafa pojedyncza Rittal jest idealnym elementem łączącym między obudowami kompaktowymi Rittal AX i szafami szeregowymi VX25. VX SE charakteryzuje się prostszym projektowaniem, szybszym montażem i większym bezpieczeństwem oraz kompatybilnością systemową z akcesoriami VX. Może być również stosowana do instalacji w wąskich przestrzeniach w technologii budynkowej, np. jako rozdzielnia instalacyjna, ułatwia to dedykowany model VX SE o głębokości 300 mm.

 

Szafa pojedyncza VX SE firmy Rittal to szybsze i prostsze projektowanie i montaż.
Szafa pojedyncza VX SE firmy Rittal to szybsze i prostsze projektowanie i montaż.

Szybkość: w przeciwieństwie do szaf szeregowych ze stelażem ramowym i zdejmowanymi ścianami bocznymi szafa pojedyncza ma korpus z jednego elementu blachy stalowej lub blachy szlachetnej. Ze względu na uformowane ściany boczne z dachem oraz mniej komponentów pojedynczych zamawianie oraz montaż są znacznie łatwiejsze i szybsze. Zaoszczędzony czas wynika z tego, że ściany boczne oraz dach są już połączone z ramą w sposób przewodzący i nie trzeba wykonywać oddzielnego uziemienia do ramy.

Bezpieczeństwo: Zapewnione jest również większe bezpieczeństwo, ponieważ np. brak szczelin między bokami, dachem i ramą zapobiega osadzaniu się brudu. Już w wersji podstawowej VX SE ma klasę ochrony IP 55, ochronę przed uderzeniami IK 10, automatyczne wyrównywanie potencjałów, dużą stabilność dzięki ogromnej sztywności oraz obciążalność 1,5 t. W przypadku wyższych wymagań klasy ochrony do zastosowań w wymagającym otoczeniu pojedyncza szafa Rittal jest dostępna opcjonalnie również w wersji IP 66 i NEMA 4/4x. Zintegrowane płyty kołnierzowe w podłodze bardzo ułatwiają wprowadzanie kabli do szaf o wysokiej szczelności i stanowią ergonomiczne przygotowanie do wprowadzenia kabli.

 

W przeciwieństwie do szaf szeregowych ze stelażem ramowym i zdejmowanymi
W przeciwieństwie do szaf szeregowych ze stelażem ramowym i zdejmowanymi ścianami bocznymi szafa pojedyncza ma korpus z jednego elementu blachy stalowej lub blachy szlachetnej.

Prostota: Ogromny potencjał oszczędności tworzy się, jeśli projektanci urządzeń stosują pojedynczą szafę VX SE o szerokości do 1800 mm. W ten sposób można łatwo zastąpić niewielkie kombinacje szeregowe do trzech szaf. Nie są wtedy potrzebne na przykład uszczelnienia, akcesoria do ustawienia szeregowego, wstawki montażowe międzypłytowe oraz kilka systemów cokołów ‒ nie są też wtedy konieczne dodatkowe nakłady podczas montażu.

Kompatybilność: Nie trzeba rezygnować z zalet systemów szaf szeregowych VX25. Użytkownicy podczas zmiany na VX SE nie muszą się zastanawiać w kwestii prac projektowych i montażu ‒ wszystko pozostaje tak samo. Ponieważ profil w obszarze podłogi VX SE jest identyczny z modelem VX25, akcesoria VX są w pełni kompatybilne – np. płyty podłogowe lub szyny wsporcze dla kabli – można łatwo zastosować i zamontować do zabudowy podłogi. Kompatybilność VX podczas zabudowy wnętrz jest możliwa dzięki zastosowaniu szyn adaptera. Dzięki temu w model VX SE można łatwo wmontować np. szyny, systemy szyn i płyty montażu częściowego z VX25. Zatem nie potrzeba żadnych specjalnych akcesoriów podczas zabudowy wnętrz, lecz mogą łatwo skorzystać z dostępnych i znanych akcesoriów systemów szaf szeregowych.

 

Do zastosowania w technice budynkowej (ogrzewanie/klimatyzacja/wentylacja) Rittal oferuje model VX SE o dodatkowych wymiarach z głębokością 300 mm.
Do zastosowania w technice budynkowej (ogrzewanie/klimatyzacja/wentylacja) Rittal oferuje model VX SE o dodatkowych wymiarach z głębokością 300 mm.

 Wszechstronność: dodatkowo do zastosowania w technice budynkowej (ogrzewanie/klimatyzacja/wentylacja) Rittal oferuje model VX SE o dodatkowych wymiarach z głębokością 300 mm. Instalatorzy korzystają z różnorodnych możliwości zabudowy wnętrz, uniwersalnych opcji wprowadzania kabli z nowym modułowym systemem oraz z indywidualnych i szybkich modyfikacji, takich jak wycięcia w obudowie.

„Czemu nie prościej, skoro można" – to jest dewiza Rittal. Obudowy VX SE to inteligentne połączenie szafy systemowej i technologii szaf pojedynczych ‒ oferujące wiele korzyści, dzięki którym projektanci maszyn i urządzeń mogą zwiększyć swoją produktywność.

Dowolną szafę można skonfigurować za pomocą darmowego konfiguratora RiPanel i jednym kliknięciem zamówić w sklepie internetowym My Rittal.

Więcej informacji o VX SE.

 

Źródło:
Rittal Sp. z o.o.

Czytaj także