Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Faulhaber robotic
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2020-07-21
Rola i zastosowanie transformatorów trójfazowych

2730.jpg

Transformator jest maszyną elektryczną, które ma za zadanie przeniesienie energii elektrycznej prądu przemiennego z jednego obwodu elektrycznego do drugiego, za pomocą zjawiska indukcji. W procesie tym zostaje zachowana pierwotna częstotliwość. Jak działa transformator trójfazowy? Czym jest owe urządzenie i jak wygląda jego budowa? Jakie transformatory wyróżniamy i gdzie nabyć te najlepsze? Odpowiedzi na te oraz inne pytania znajdziecie w niniejszym artykule.

 

Transformator trójfazowy – co to jest?

Do generowania oraz dystrybuowania mocy elektrycznej potrzebny jest zazwyczaj układ trójfazowy. Aby dostosować amplitudę napięcia i prądu do aktualnych potrzeb, potrzebujemy więc transformatora trójfazowego, który za pomocą zjawiska indukcji transformuje energię elektryczną, zachowując ustaloną pierwotnie częstotliwość. Można, rzecz jasna, użyć trzech odpowiednio przygotowanych transformatorów jednofazowych, jednakże będzie to mniej ekonomiczne, bardziej skomplikowane i kłopotliwe. Najwygodniejszą i najrozsądniejszą opcją jest więc zastosowanie zaprojektowanego w tym celu transformatora trójfazowego.

 

Budowa transformatora

Budowa transformatora jest dość złożona i trudna do zrozumienia dla osób, które nie interesują się ową tematyką. Każdy transformator posiada dwa podstawowe elementy, jakimi są rdzeń wykonany ze stali magnetycznej oraz miedziane lub aluminiowe uzwojenia, nazywane również cewkami. Rdzeń to obwód magnetyczny transformatora, a jego zadaniem jest przewodzenie strumienia magnetycznego. Rdzeń tworzą kolumny lub zwinięte na kształt sprężyny zegarowej blachy układane w toroid, na które należy nawijać uzwojenia. Z reguły rdzenie transformatorów są wykonywane z krzemowanych, powlekanych polimerem blach. Optymalnie jest, gdy rdzeń jest szczelnie pokryty uzwojeniami, co minimalizuje straty. Uzwojenia zwykle są od siebie odseparowane w sposób galwaniczny, co oznacza, że nie powstaje między nimi połączenie elektryczne. Energia jest wówczas przekazywana przez pole magnetyczne. Jedynym wyjątkiem jest autotransformator, w przypadku którego uzwojenia mają pewną część wspólną i są połączone galwanicznie.

 

Jak działa transformator trójfazowy?

Odpowiedź na pytanie o to, jak działa transformator trójfazowy, jest dość jasna. Pierwotne uzwojenie należy podłączyć do źródła prądu przemiennego, zamykając obwód zasilania transformatora. Prąd ten determinuje powstanie zmiennego pola magnetycznego, którego strumień przepływa przez kolejne cewki. Jeśli przekładnia jest inna niż 1:1, transformator zmienia wartość amplitudy napięcia oraz prądu, przy zachowaniu niezmiennej częstotliwości. Dzięki możliwości zmiany przekładni transformatora, możliwa jest regulacja wartości prądu oraz napięcia przy wykorzystaniu pola magnetycznego.

 

Rodzaje transformatorów

Istnieje kilka rodzajów transformatorów obecnych na rynku.

  • Transformatory jednofazowe – dostępne w urządzeniach RTV i AGD oraz w szeroko pojętym przemyśle, obwodach sygnalizacyjnych oraz pomiarowych czy spawarkach.
  • Transformatory energetyczne – suche lub olejowe, pracujące na wysokich mocach, trójfazowe.
  • Transformatory trójfazowe – stosuje się je w przemyśle.
  • Transformatory toroidalne – szeroko stosowane w przemyśle i wysokiej klasy urządzeniach audio. Transformatory te są małe, mają niewielką masę, wysoką sprawność i minimalne starty mocy.
  • Transformatory zmiennonapięciowe z odczepami – dzięki obecności odczepów (dodatkowych połączeń na uzwojeniach) pozwalają na skokową zmianę napięcia.
  • Transformatory bezpieczeństwa – obniżają napięcie do 12V lub 24V, czyli poziomu uznawanego za bezpieczny. Stosuje się je do zasilania odbiorników o małej mocy, w miejscach silnie zagrożonych porażeniem prądem elektrycznym. Można znaleźć je również w miejscach, w których ich obecność jest wymagana przez przepisy.
  • Przekładniki – stosuje się je w układach pomiarowych wysokich napięć oraz dużych prądów. Mają one na celu oddzielenie układu pomiarowego od przewodów elektrycznych, które znajdują się pod wysokim napięciem.
  • Autotransformatory – stosowane w celu łatwego i płynnego nastawienia konkretnego, pożądanego napięcia. Uzwojenia pierwotne oraz wtórne są w tym przypadku jednym obwodem elektrycznym.

 

Gdzie nabyć najlepszy transformator trójfazowy?

Transformatory trójfazowe mają wiele zastosowań, głównie przemysłowych. Kiedy stajemy przed koniecznością zakupu takiego urządzenia, chcemy wybrać możliwie jak najlepiej. Jak w przypadku każdego zakupu, zależy nam na solidnym, bezawaryjnym produkcie, który spełni nasze oczekiwania i będzie nam służył jak najdłużej. Szukając dobrych, trwałych transformatorów, warto zapoznać się z ofertą sklepu Toroidy. Ten polski producent transformatorów posiada w ofercie urządzenia najwyższej jakości, produkowane przy użyciu innowacyjnych metod. Szeroki wachlarz transformatorów znanego producenta to gwarancja dopasowania produktu do swoich potrzeb i znalezienia urządzenia atrakcyjnego cenowo. Można liczyć także na doradztwo wykwalifikowanych fachowców. Z pełną, szeroką ofertą sklepu można zapoznać się tutaj: https://sklep.toroidy.pl/.

 

Źródło:
sklep.toroidy.pl