Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2024-02-02
ROZWIĄZANIA ERP: ON-PREMISE CZY CLOUD – POZNAJ WADY I ZALETY

Systemy do planowania zasobów przedsiębiorstwa (ERP) są doskonałym narzędziem dla biznesu. Wspierają przedsiębiorców w wielu obszarach – od zarządzania łańcuchami dostaw i produkcją, po relacje z klientami, a także w zbieraniu danych o produktach i optymalizacji logistyki. Pomagają również utrzymać wysoką skalowalność i wiodącą pozycję w branży. Wiele osób zastanawia się jednak, które rozwiązanie wybrać – ERP on-premise czy w chmurze oraz jakie są wady i zalety obu modeli. Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dalszej części artykułu.

CHMURA ERP – ZALETY

Wybierając oprogramowanie ERP w chmurze, otrzymujesz wsparcie techniczne bezpośrednio od dostawcy, co minimalizuje konieczność utrzymywania dedykowanych stanowisk pracy. Ma to także szczególne znaczenie w kontekście bezpieczeństwa posiadanej infrastruktury IT. ERP w chmurze sprawdza się również w przypadku firm, które mają niestandardowe godziny pracy lub rozproszone lokalizacje. Wsparcie specjalistów na wezwanie eliminuje wówczas wiele problemów i minimalizuje ryzyko wystąpienia przestojów w pracy.

Ponadto, dzięki ustalonej stawce abonamentu za ERP w chmurze zyskujesz przejrzystość kosztów, a zasoby, z których korzystasz, mogą być łatwo skalowane w górę lub w dół w zależności od bieżących potrzeb biznesowych. Co równie ważne, systemy ERP oparte na chmurze są zazwyczaj szybkie do wdrożenia.

CLOUD ERP – WADY

W przypadku zewnętrznego dostawcy usług oferującego rozwiązanie ERP w chmurze niejednokrotnie istnieje mniej opcji do personalizacji funkcjonalności. Wielu bowiem dostawców tego rodzaju oprogramowania posiada gotowe zestawy rozwiązań, które dopasowują do firm. Może to generować sytuacje konfliktowe i skutkować obniżeniem efektywności. Jeśli więc firma posiada niszowe lub specjalistyczne wymagania, warto rozważyć rozwiązanie ERP on-premise lub hosting.

ON-PREMISE ERP – ZALETY

Rozwiązania ERP oferowane w modelu on-premise bazują na zakupie lub dzierżawieniu niezbędnego sprzętu IT wraz z oprogramowaniem, które instalowane jest na serwerze klienta. Oprogramowanie ERP w modelu on-premise z tego względu sprawdza się przede wszystkim w większych firmach. W tych systemach można bowiem przechowywać wszystkie ważne dla organizacji dane, udostępniać je według uznania czy też współdzielić w innych narzędziach.

ERP on-premise zyskuje także w sytuacji, gdy mamy do czynienia z poufnymi informacjami lub martwimy się o ochronę danych. Wówczas utrzymanie wrażliwych danych w siedzibie firmy może okazać się korzystne z racji większej możliwości przeprowadzania sprawnej kontroli i lepszego

ON-PREMISE ERP – WADY

Trzeba pamiętać, że do obsługi systemu ERP w modelu on-premise potrzeba odpowiednich zasobów zarówno w kontekście sprzętu, ludzi, jak i systemów informatycznych. Nie można zapomnieć również o aktualizacjach ERP. W dłuższej perspektywie czasowej takie rozwiązanie może więc okazać się bardziej kosztowne i generować dodatkowe wydatki, nieuwzględnione w początkowych kalkulacjach wdrożenia oprogramowania ERP.

Ostateczny wybór systemu ERP w wersji chmurowej lub on-premise powinien zawsze być dostosowany do indywidualnych potrzeb przedsiębiorstwa oraz przyjętej strategii. Rozważenie wszystkich za i przeciw, także w kontekście długofalowych korzyści, z pewnością pomoże w racjonalnym podejściu do wdrożenia tego typu usprawnień w firmie.

Autor:
proALPHA Polska
Źródło:
www.ERP-dla-produkcji.pl
Dodał:
proALPHA Polska Sp. z o.o.

Czytaj także