Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Veichi
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2024-02-08
SOLAS — co trzeba wiedzieć

Poruszanie się wśród nowych złożonych przepisów

W 2016 roku odbyła się nowa konwencja SOLAS, która wprowadziła wymaganie, aby spedytorzy figurujący na liście przewozowym weryfikowali masę brutto wszystkich kontenerów przed ich nadaniem w terminalu. Wymagania prawne i ich egzekwowanie prawdopodobnie będą się różnić pomiędzy 159 sygnatariuszami konwencji SOLAS, jednak przewoźnicy i terminale transoceaniczne nie dopuszczą na morze żadnych ładunków bez uprzedniej weryfikacji masy przez spedytora. Mogą oni ponieść odpowiedzialność za załadunek kontenerów bez weryfikacji masy brutto i mają obowiązek ścisłego przestrzegania zasad określonych w konwencji.

Teraz jest właściwy moment do działania, aby zapewnić zgodność z przepisami poprzez zastosowanie odpowiednich urządzeń wagowych.

Ten podręcznik został opracowany zarówno dla osób się z branży pomiaru masy, jak i dopiero zaczynających naukę o miarach i wagach. Jego celem jest pomoc w określeniu, która opcja sprawdzi się najlepiej w danej firmie.

 

Bez natjdzwy.png

 

 

1. Czym jest SOLAS?

Międzynarodowa konwencja o bezpieczeństwie życia na morzu (SOLAS) to międzynarodowy traktat bezpieczeństwa na morzu Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO), organizacji wyspecjalizowanej ONZ. Konwencja reguluje bezpieczeństwo życia na morzu, obejmując wszelkie statki wypływające w morze. W 2015 roku IMO wydała wytyczne dotyczące weryfikacji masy wszystkich kontenerów transportowanych drogą morską.

Infografika łańcucha logistycznego SOLAS

Bez nazhdwy.png

 2. Dlaczego zostały utworzone nowe wytyczne?


Deklaracja masy przesyłanego ładunku jest wymagana od dawna. Weryfikacja masy przesyłanego ładunku nie była wymagana. Weryfikacja jest obecnie obowiązkowa, ponieważ nieprawidłowo zadeklarowana masa przyczyniała się do powstawania niebezpiecznych warunków na morzu zarówno dla statków, jak i dla załogi.

Zdjęcie: zaproszony autor. Wyciek oleju ze statku transportowego na rafie w Nowej Zelandii. 2011. aquanerd.com Blog. 13 października 2011 r

 

Bez nasgzwy.png

 

3. Kto odpowiada za zgodność z przepisami?

Każda osoba wskazana w liście przewozowym jako spedytor będzie odpowiedzialna za podanie zweryfikowanej masy brutto. Może to być to pierwszy nadawca ładunku lub przewoźnik niedysponujący własnym statkiem (NVOCC) lub spedytor. Każda firma należąca do łańcucha logistycznego, która określa się jako dostawcę, jest zasadniczo stroną odpowiedzialną.

 

 

image.webImafhge.file.png.jpg

4. Kto egzekwuje nowe wytyczne?

Ogólnie rzecz biorąc, egzekwowanie przepisów należy do kompetencji organizacji morskiej każdego kraju, począwszy od 1 lipca 2016 roku.
Mimo że egzekwowanie rozpoczyna się 1 lipca, wdrożenie powinno idealnie nastąpić w maju, aby nie dopuścić do zakłóceń i kar grzywny, gdyż niektóre kontenery zostaną przesłane dalej po 1 lipca, a wyruszą z portu pochodzenia już w maju.
W przypadku braku zgodności z przepisami kontenery nie zostaną załadowane na statek. Pociągnięty do odpowiedzialności może zostać zarówno terminal jak i nadawca towarów.

 

image.webImhdfhage.file.png.jpg

 

5. W jaki sposób można zapewnić zgodność z przepisami?

Dozwolone są dwie metody. Pierwsza z nich polega na zważeniu całego kontenera, zawartości i opakowań. W drugiej metodzie osobno waży się zawartość kontenera, dodając masę materiału opakowaniowego i masę kontenera (tara), by na tej podstawie obliczyć deklarowaną masę.

Infografika — prawnie dopuszczalne zakresy tolerancji

 

 

6. W jaki sposób METTLER TOLEDO może pomóc?

METTLER TOLEDO jest największym na świecie producentem urządzeń wagowych i niezawodnym partnerem umożliwiającym zapewnienie zgodności z nowymi przepisami zawartymi w konwencji SOLAS. Nasze trwałe wagi i systemy wagowe są zalegalizowane wszędzie tam, gdzie ich potrzebujesz, i można je wdrożyć natychmiast w dowolnym miejscu w obrębie łańcucha logistycznego.

Jako najlepszy dostawca urządzeń i usług wagowych, możemy precyzyjnie dostosować się do Twoich potrzeb. Bez względu na to, czy po prostu chcesz mieć odpowiedni sprzęt zgodny z nowymi przepisami, czy też zależy Ci na łatwym wykonywaniu analizy wszystkich danych, możemy Ci w tym pomóc.

METTLER TOLEDO oferuje rozwiązania na każdym etapie realizowanych procesów, pomagając Ci w przestrzeganiu nowych przepisów SOLAS, od produkcji do wysyłki.

Kwestie sytuacyjne i pytania, które należy zadać

Niezależnie od Twojego miejsca w łańcuchu dostaw, nowe przepisy mogą Cię dotyczyć. Poniżej opisano kilka kwestii dotyczących Twojej roli.

 

 

 

image.webImhgfhage.file.png.jpg

 

 

 

Port / Terminal:

  • Czy każda wysyłka nieposiadająca zweryfikowanej masy brutto zostanie zawrócona?
  • Czy jesteś zainteresowany(-a) podawaniem zweryfikowanej masy brutto (VGM) w ramach usługi będącej dodatkowym źródłem dochodu?

 

hhrdhr.jpg

 

NVOCC / nadawca 3PL / spedytor:

  • Czy łączysz ładunki mniejsze niż kontener, dla których musisz być wskazany jako nadawca?
  • Czy warto Ci świadczyć usługę ważenia dla klientów, kiedy ładunek przechodzi przez Twoją część łańcucha dostaw?
  • Jaki jest łączny koszt zakupu usługi ważenia od innych w porównaniu z dochodowością usługodawcy?

     

    image.webIhfmage.file.png.jpg

     

 

Producent / Nadawca:

  • Czy chcesz wnosić dodatkowe opłaty za każdy kontener poddawany weryfikacji przez kogoś innego, czy też wolisz, aby zweryfikowana wartość masy pochodziła ze znanego i wiarygodnego źródła?
  • Czy możesz sobie pozwolić na przetrzymywanie kontenera w porcie, ponieważ zweryfikowana masa, która została Ci podana przez zewnętrzną firmę, była nieprawidłowa?
  • Jeśli sam świadczysz tę usługę, czy możesz użyć danych w innym miejscu lub w swoich wskaźnikach operacyjnych?
  • Czy możesz świadczyć usługę ważenia dla innych producentów/nadawców w celu uzyskania szybszego zwrotu z inwestycji w urządzenia?

 

image.webImage.file.png.jpg

 

Poznaj nasze usługi — globalny zasięg

Obsługujemy globalnych klientów w jednej z największych w branży sieci sprzedażowo-serwisowej — ponad 5000 specjalistów od sprzedaży i serwisu.

Dzięki regularnemu wzorcowaniu i adiustacji wag można uzyskać bezpieczeństwo pomiaru, zapewnić zgodność z przepisami oraz uniknąć kosztów związanych z niedokładnymi wynikami. Można osiągnąć i utrzymać zgodność z przepisami, stosując spójne procedury, oraz przestrzegać lokalnych i międzynarodowych norm i przepisów.

 

 

Aby uzyskać więcej informacji odwiedź stronę METTLER TOLEDO.