Wszystko co musisz wiedzieć o kolejnym projekcie wagi samochodowej
Rozważając zakup nowej wagi samochodowej, sprawdzone i przystępne informacje mogą być trudne do znalezienia. Poradnik ten może pomóc w podjęciu świadomej decyzji osobom zainteresowanym zakupem nowego pomost wagowy czy wagi samochodowej. Niezależnie od tego, czy potrzebujesz pomocy w rozpoczęciu pracy, czy chcesz lepiej zrozumieć swoje opcje, ten przewodnik może pomóc Ci na każdym kroku. Poradnik zawiera między innymi:
- Podstawowe informacje o wagach samochodowych
- Przepisy dotyczące wag i pomiaru masy
- Planowanie pracy zakładu
- Czujniki wagowe
- Instalacja i certyfikacja
- Konserwacja, serwis i gwarancja
Często zadawane pytania
Co to jest waga samochodowa?
Wagi samochodowe czyli pomosty wagowe to wagi przemysłowe zdolne do ważenia samochodów ciężarowych dowolnej wielkości. Najczęściej służą do określania masy towarów kupowanych i sprzedawanych w ilościach hurtowych. W takich przypadkach informacje z wagi są kluczową częścią transakcji biznesowej. Waga działa podobnie jak kasa sklepowa. Organy kontroli transportu drogowego używają wag samochodowych do sprawdzania zgodność masy pojazdu z przepisami i z limitami. Są one również wykorzystywane do monitorowania ilości poboru i wyjścia w obiektach, takich jak przetwarzanie odpadów stałych i centra recyklingu, place budowy i inne.
Jaka jest długość typowej wagi samochodowej?
W zastosowaniach, w których trzeba zważyć całą ciężarówkę, waga samochodowa musi być wystarczająco długa, aby pomieścić wszystkie koła najdłuższej ciężarówki, którą zamierzasz ważyć. Zazwyczaj oznacza to od 18 do 24 metrów lub od 60 do 80 stóp długości w przypadku ciągników siodłowych z naczepą i do 30 metrów lub 100 stóp w przypadku ciągników z dwiema naczepami. Maksymalna całkowita długość ciągników siodłowych z naczepami przeznaczonych do transportu na duże odległości zazwyczaj podlega regulacjom krajowym lub regionalnym.
Co to jest czujnik wagowy?
To urządzenia służące do pomiaru masy na wadze. Czujniki wagowe to serce każdej wagi samochodowej. Mierzą one masę obiektów umieszczanych na platformie wagowej. Większość wag samochodowych wymaga od 6 do 12 czujników wagowych. Muszą one bezbłędnie ze sobą współpracować aby zapewnić dokładne wyniki pomiarów masy.
Jak działa waga samochodowa?
Za poprawne działanie wagi samochodowej odpowiada pięć współpracujących ze sobą głównych podzespołów:
- Fundament: betonowy fundament na którym opierają się instalacje stałe.
- Pomost wagowy, znany również jako platforma wagi: jest to konstrukcja, która tworzy powierzchnię napędową dla ciężarówek. pomost wagowy składa się zazwyczaj z modułowych sekcji które są zestawiane ze sobą aby uzyskać pożądaną długość.
- Czujniki wagowe: są to czujniki które mierzą masę na wadze. W większości nowoczesnych wag pomost wagowy spoczywa na
- Terminal: czasami określany jako wyświetlacz wagowy, terminal jest panelem sterowania wagą. Wyświetla wartość masy operatorowi i często służy jako punkt przyłączenia dla innych urządzenia peryferyjnych wagi.
- Kable: sygnał z czujników wagowych musi zostać przesłany do terminala. W większości przypadków odbywa się to za pomocą kabli.
Czym różni się waga samochodowa z platformą betonową od wagi z platformą stalową?
Platformy stalowe i betonowe powinny zapewniać taką samą sprawność ważenia ponieważ są zbudowane zgodnie z tymi samymi specyfikacjami projektowymi. Istnieją jednak pewne różnice, które mogą sprawić, że jeden typ platformy będzie korzystniejszy dla danego zastosowania. Wagi samochodowe ze stalową platformą mają mniejszą masę a ich montaż trwa zaledwie jeden dzień. Betonowe wagi mają 28-dniowy czas instalacji, ponieważ beton musi utwardzać się przez ten czas. Takie wagi są też znacznie cięższe. Wagi betonowe mają lepszą przyczepność niż platformy stalowe, które po zamoczeniu mogą być śliskie. Ponadto wagi betonowe lepiej nadają się do obciążenia punktowego, ponieważ nie jest to zalecane na platformie stalowej. Konserwacja, żywotność i całkowity koszt projektu dla obu są mniej więcej takie same. Właściciele firm muszą sami ustalić co to jest najlepiej dopasowane do ich zastosowania i potrzeb.
Co to jest skrzynka połączeniową?
Skrzynki połączeniowe (zwane również "J-boxami") są używane z analogowymi czujnikami wagowymi, a także z większością cyfrowych czujników wagowych. Skrzynki połączeniowe łączą sygnały z kilku czujników wagowych a następnie przesyłają zsumowany sygnał. Typowa waga samochodowa z analogowymi czujnikami wagowymi ma od 2 do 4 skrzynek przyłączeniowych.
Jaka jest różnica między fundamentem w wykopie a fundamentem naziemnym?
Waga w wykopie, jak sama nazwa wskazuje, jest budowana w wykopie, a powierzchnia platformy wagowej znajduje się na poziomie otaczającego podłoża. Głębokość wykopu jest subiektywna, ale może wpływać na łatwość obsługi. Wagi bezwykopowe lub naziemne są budowane z poziomu i mają profil około 28 do 51 cm, czyli od 11 do 20 cali. Mogą być otwarte po jednej stronie lub po obu stronach. Podczas gdy wybór między instalacją w wykopie a instalacją bez wykopu często opiera się na preferencjach, istnieje kilka przypadków, które mogą wymagać użycia wykopu - na przykład, jeśli nie ma wystarczająco dużo miejsca na podejście, jeśli istnieje ograniczenie wysokości lub jeśli wymagają tego przepisy bezpieczeństwa. Wybór zależy od konkretnych wymagań firmy i warunków instalacji.
Jak można zmodernizować wagę samochodową?
Wymiana wagi samochodowej jest kosztownym rozwiązaniem, którego można uniknąć jeśli awaria dotyczy czujników wagowych. Gdy waga, zwłaszcza stosunkowo nowa, jest często poddawana przestojom i naprawom, problem ten często można przypisać jakiejś części systemu czujników wagowych (czujnikom wagowym, kablom, złączom lub skrzynkom przyłączeniowym). Modernizując te podzespoły przy użyciu systemu czujników wagowych POWERCELL® PDX® można w ekonomiczny sposób przekształcić awaryjną wagę w urządzenie działające nawet lepiej niż nowe. METTLER TOLEDO umożliwia łatwe dopasowanie do wag konkurencji opartych na nowej technologii czujnik wagowy.
Jaka jest dokładność wagi samochodowej?
Często wierzymy, że waga działa poprawnie i dokładnie. Jeśli jednak kupujesz lub sprzedajesz towary za pomocą wagi samochodowej, dokładność ma kluczowe znaczenie dla Twoich transakcji. Dokładność wagi może wpływać na marże, zysk, poziomy zapasów i zarządzanie jakością. Dopuszczalna tolerancja dokładność dla danej wagi zależy od lokalizacji oraz od obowiązujących norm takich jak NIST/NTEP, OIML. Tolerancja jest funkcją wykorzystywanej nośność wagi i wielkości przyrostu w danym przypadku. Na przykład, zgodnie z przepisami NTEP, waga samochodowa o nośność 200 000 funtów ważącej ciężarówki o masie od 70 000 do 80 000 funtów może mieć błąd 160 funtów (dodatni lub ujemny). Jest to zatwierdzona poziom dokładność ale METTLER TOLEDO nadal oferuje doskonałą dokładność dzięki POWERCELL PDX.
Jak zabezpieczyć wagę przed uderzeniem pioruna?
Większość dostawców wag samochodowych oferuje systemy wagowe wyposażone w wiele elementów uziemiających. Jednopunktowy system uziemienia z ochroną przeciwprzepięciową może być pierwszą linią obrony wagi. Te systemy pasywne zapewniają pewne poziom ochrony. Z kolei systemy aktywne są w stanie przekierować prąd wyładowania atmosferycznego do miejsca oddalonego od głównych podzespołów. Czujniki wagowe POWERCELL PDX wyposażone są w aktywny system odgromowy StrikeShield. Czujniki wagowe tego typu aktywnie przekierowują wyładowania atmosferyczne do miejsca oddalonego od terminala. Ich skuteczność przebadano w laboratorium poddając je działaniu prądu o natężeniu sięgającym 80 000 amperów.
Co to jest średnia żywotność wagi samochodowej?
Większość właścicieli wag spodziewa się, że waga przetrwa od 10 do 20 lat, ale żywotność zależy od kilku czynników. Po pierwsze, wybór odpowiedniej opcji wagi i producenta najwyższej jakości sprawi, że Twoja waga będzie sprawna przez wiele lat. Przy zakupie wagi samochodowej występują duże różnice w jakości wykonania. Ważną rolę odgrywają też warunki środowiskowe i natężenie ruchu. Waga samochodowa ważąca 200 ciężarówek dziennie zużyje się szybciej niż waga obsługująca tylko 20 ciężarówek w ciągu dnia. METTLER TOLEDO wyprodukowało wagi samochodowe, które pracują w zakładach od 35 lat. Planując zakup wagi samochodowej należy koniecznie uwzględnić fakt czy została ona przetestowana w praktyce.
Jak często należy wzorcować wagę samochodową?
W przypadku większości rozwiązań legalizowanych waga wymaga uzyskiwania certyfikacji zgodność z przepisami od lokalnego urzędu miar i wag w określonych odstępach czasu (raz na rok, co pół roku itp.). Kolejnym czynnikiem który należy wziąć pod uwagę przy określaniu częstotliwości wzorcowania jest liczba ciężarówek obsługiwanych dziennie przez daną wagę. Jeśli waga samochodowa obsługuje dużą liczbę ciężarówek dziennie, należy rozważyć zwiększenie częstotliwości wzorcowanie. I wreszcie, czynniki środowiskowe wpłyną na wzorcowanie wagi samochodowej. Wraz ze wahaniami temperatur wielkoskalowa struktura będzie się rozszerzać i kurczyć. Te nieznaczne zmiany wpłyną negatywnie na wzorcowanie wagi. Niektóre z najbardziej zaawansowanych wag, w tym POWERCELL PDX, mogą uniknąć tych efektów a nawet je kompensować. Większość urządzeń nie zapewnia jednak tej funkcji.
- Autor:
- METTLER TOLEDO
- Dodał:
- Mettler-Toledo Sp. z o. o.
Czytaj także
-
Poradnik zakupu wag samochodowych / pomostów wagowych
Przed zakupem nowej wagi zazwyczaj ciężko znaleźć rzetelne i wiarygodne informacje. Materiały edukacyjne prowadzące przez najważniejsze etapy...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-