Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Veichi
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2023-02-03
Spawarki laserowe w przemyśle - zyskaj przewagę

Już ręczna spawarka laserowa to sprzęt, który jest w stanie wiele zmienić w twoim procesie produkcyjnym. Bardziej zaawansowane technologicznie urządzenia to całkowita zmiana jakości, precyzji, efektywności pracy. Spawarka laserowa nie bez powodu coraz częściej pojawia się w halach produkcyjnych. Jej wykorzystanie pozwala bowiem zyskać bezcenną produkcyjną przewagę.

Spawarka laserowa i specyfika jej działania

Spawarka laserowa to sprzęt wykorzystywany w przemyśle stoczniowym, automobile, medycznym, stomatologicznym, a także elektronice, fotowoltaice, przemyśle obronnym i medycznym. Laserowa spawarka prawda się przy produkcji urządzeń sanitarnych, jak i zaawansowanych radarów. Wszystko dlatego, że przede wszystkim zapewnia doskonałą jakość łączenia. Precyzja, jaką pozwala osiągnąć spawanie laserowe, to zmiana, na którą czekało wiele zakładów produkcyjnych — przekonują specjaliści z Centrum Maszyn CNC.

Spawanie laserowe pozwala na łączenie różnych materiałów. Stapianie obszaru styku odbywa się z wykorzystaniem skoncentrowanej wiązki światła o bardzo dużej gęstości mocy. Urządzenie wyposażone jest w odpowiednio dopasowany system chłodzenia. Dzięki wytwarzaniu energii o dużej mocy spawarka laserowa jest bardzo wydajna i zapewnia wysoką prędkość spawania, a jednocześnie dzięki zaawansowanym systemom ochrony jest dopasowana do pracy w trudnych warunkach.

Spawanie laserowe a optymalizacja produkcji

Łatwość obsługi to niewątpliwie jedna z podstawowych zalet, jakie mają spawarki laserowe. Przede wszystkim jednak moc lasera sprawia, że możliwe jest połączenie detali o dowolnej grubości i kształcie. Można spawać doczołowa, punktowo, na zakładkę. Można wykorzystywać je do spawania z głębokim wtopieniem. Mała strefa wpływu ciepła zapobiega nadmiernym odkształceniom, a sama spoina staje się bardzo wytrzymała. Tego typu spawanie świetnie się nadaje do szybkiego łączenia detali cienkościennych oraz elementów wymagających estetycznych spawów bez konieczności obróbki końcowej. Spoinę nakłada się szybko i sprawnie, a połączenie jest prawidłowe i wytrzymałe. To wszystko sprawia, że mniej jest błędów w produkcji, odrzutów, mniej materiału się marnuje. Proces produkcji można przeprowadzić znacznie szybciej, a przy tym dalej bardzo efektywnie.

Spawarki laserowe — zalety

Do wyboru są spawarki laserowe mobilne, stacjonarne, modele kompaktowe oraz zaawansowane. To umożliwia realizację szerokiego wachlarza projektów. Spawarki sprawdzają się w branży motoryzacyjnej czy przetwórstwie spożywczym, ale ich małe, kompaktowe modele znajdują wykorzystanie u złotników czy techników dentystycznych.

Spawarka odpowiada na potrzeby różnych branż przemysłu, a jednocześnie pozwala zmniejszyć liczbę wykonywanych operacji. Urządzenie to przyspiesza proces spawania i poprawia wydajność. Niskie koszty eksploatacji to kolejna bardzo duża zaleta, która przekłada się na optymalizację procesów produkcyjnych. Do najważniejszych zasad tej technologii zaliczyć trzeba:
• niski poziom zniekształcenia materiału, małą strefę wpływu ciepła,
• powtarzalne, dokładne spoiny o właściwym wyglądzie,
• połączenia o wysokiej wytrzymałości,
• automatyzację procesu,
• możliwość wykonywania bardzo dokładnych operacji i ich kontroli,
• możliwość spawania różnych materiałów
• brak potrzeby stosowania topika,
• swoboda manipulacji wiązką światła, co daje znacznie większe możliwości,
• spawanie w obszarach trudno dostępnych, do których trudno dotrzeć z pomocą innych technik,
• większa przepustowość pracy, przyspieszenie procesu produkcji,
• wielowymiarowość — urządzeniem można ciąć, wycinać, wiercić laserowo.

 

Autor:
Centrum Maszyn CNC
Źródło:
Materiał nadesłany do redakcji

Czytaj także