Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Veichi
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2024-03-15
System do pomiaru i archiwizacji temperatury

Wykorzystanie telemetrii w przemyśle spożywczym

System pomiaru i archiwizacji temperatur w chłodniach dla firmy z branży spożywczej z użyciem stacji SAE IT- Systems.


Na zlecenie dużej firmy z branży spożywczej Automatech Sp. z o.o. przygotował system do monitorowania i archiwizacji temperatur w chłodniach, który ma zapewnić, że mrożenie produktów odbywa się z zachowaniem przyjętych procedur i służy dodatkowo do celu późniejszej weryfikacji podczas audytów wewnętrznych.

1.jpg
1.jpg

Podczas produkcji w branży spożywczej jedną z najbardziej ważnych spraw jest zachowanie norm i właściwych procedur, aby produkowane wyroby spożywcze były zdrowe i miały długi termin przydatności do spożycia.

Dodatkowo podczas chłodzenia produktów spożywczych bardzo istotne jest zachowanie właściwych temperatur i czasookresu ich występowania. Monitoring tych wartości często wymaga systemu rozproszonego na dużej powierzchni i w wielu budynkach, a nawet w odrębnych lokalizacjach, gdzie wykorzystanie jednego kanału komunikacji nie jest zawsze możliwe lub nie jest opłacalne.


Automatech buduje systemy zdalnego nadzoru i kontroli w oparciu o specjalizowane sterowniki telemetryczne niemieckiej firmy SAE IT-Systems. Firma SAE IT dzięki wieloletniemu doświadczeniu w budowie urzadzeń służących do zbierania i przesyłu danych wypracowała sobie pozycję lidera, w branży systemów zdalnego nadzoru, na rynku niemieckim. Zainstalowano tam ponad 200.000 systemów SAE IT, w tym u największych dostawców energii, przede wszystkim w zakresie niskich i średnich napięć.


Podczas doboru sterownika, szukalismy cech, które spełnią wymagania aplikacji nadzoru i kontroli. Steroniki SAE-IT umożliwiają nam, w bardzo prosty sposób, budowę mocno rozgałęzionych systemów z możliwością wykorzystania praktycznie dowolnego kanału transmisji (Ethernet, GSM /GPRS 3G,4G, TETRA, RS-485, RS-232, V.24, światłowody, DSL, SHDSL, PSTN, Bluetooth). Szeroka oferta kart wejść/wyjść umożliwia stworzenie optymalnej konfiguracji sterownika do postawionego zadania, dzięki czemu koszt takiego sterownika jest minimalny. Dodatkowo dedykowany OPC-Serwer umożli łatwe połączenie ukłADU do systemu SCADA.

 

02 (1).jpg
02 (1).jpg

 

Telemetryczne sterowniki serii 5+ charakteryzują się:
- możliwością wykorzystania praktycznie dowolnych kanałów transmisji (Ethernet, GSM /GPRS 3G,4G, TETRA, RS-485, RS-232, V.24, światłowody, DSL, SHDSL, PSTN, Bluetooth).
- łatwością konfiguracji dla celów telemetrii przy pomocy jednego, intuicyjnego oprogramowania Set-IT
- możliwością zastosowania technologii soft-PLC dla bardziej złożonych algorytmów sterowania – oprogramowanie Code-IT
- szeroką ofertą kart wejść/wyjść binarnych i analogowych oraz komunikacyjnych
- dedykowany OPC-Serwer umożliwia łatwe podłączenie do dowolnego systemu SCADA – oprogramowanie Conect-IT
- możliwość lokalnego archiwizowania danych z wykorzystaniem zegara czasu rzeczywistego synchronizowanego z serwerem NTP lub DCF
- obsługa standardowych przemysłowych protokołów komunikacyjnych: Modbus RTU/TCP, MPI / 3964R/RK512, Profibus DP
- obsługa otwartych protokołów komunikacyjnych stosowanych w telemetrii IEC60870-5-101, IEC60870-5-103, IEC60870-5-104, IEC61850, SML + IEC62056-21, DSFG

 

 

3.jpg
3.jpg

W zakładzie zainstalowany został odpowiednio rozbudowany system FW50, do którego podłączonych zostało parędziesiąt czujników temperatury mierzących temperatury w poszczególnych strefach użytkowanych chłodni naszego Klienta.


System, bez żadnych dodatkowych elementów, archiwizuje dane pomiarowe zapisując wszystkie temperatury w swojej wewnętrznej pamięci z wykorzystaniem wbudowanego zegara czasu rzeczywistego, który może dodatkowo synchronizować się poprzez serwer NTP. Dane odczytywane są przez Użytkownika z wykorzystaniem wbudowanego Webserwera i można je ściągnąć z systemu w postaci pliku danych po jego podłączeniu się do Ethernetu.

 

 

4.jpg
4.jpg

W przypadku, w którym wartości którejkolwiek temperatury nie będą utrzymywane w zadanym, akceptowalnym zakresie system automatycznie poinformuje poprzez wbudowany moduł GSM właściwą osobę wysyłając jej SMS'a z informacją alarmową, aktualnymi przekroczonymi temperaturami, aby możliwa była natychmiastowa reakcja.


W kolejnym etapie do systemu planowane jest podłączenia wizualizacji klasy SCADA firmy Flowchief, by można było w sposób graficzny obserwować na bieżąco rozkład utrzymywanych temperatur oraz zdalnie korygować wartości zadane w procesie mrożenia poprzez oddziaływanie na elementy wykonawcze. Połączenie oprogramowania SCADA ze sterownikami uzyskiwane będzie z wykorzystaniem OPC serwera dedykowanego urządzeniom SAE IT-Systems.


Dodatkowo zainstalowany system FW-50 SAE IT ze względu na swój telemetryczny rodowód umożliwia jego pełną zdalną diagnostykę poprzez dostępne media komunikacyjne np. internet z tunelem VPN oraz zdalną aktualizację w przypadku konieczności wprowadzenia zmian wynikających z optymalizacji algorytmów obliczeniowych lub dodawania kolejnych. System ten nawet w przypadku wystąpienia błędów w komunikacji podczas jego zdalnej aktualizacji zapewnia dalszą pracę sterownika, ze względu na procedury zabezpieczeniowe przygotowane na taki wypadek. W takim przypadku po utracie komunikacji podczas wgrywania nowego programu system nadal pracować będzie z użyciem dotychczasowego oprogramowania i możliwa będzie ponowna próba jego wgrania bez konieczności wyjazdu do miejsca lokalizacji linii technologicznej inżyniera Automatech. Ponadto w przypadku konieczności aktualizacji wszystkich sterowników w zakładzie możliwe jest również wgranie nowych programów poprzez ich automatyczne wgranie z użyciem Pendrive'a lub połączania Bluetooth ze smartfona czy notebooka (z zachowaniem funkcji zabezpieczeniowych) bez konieczności wyposażania Użytkownika końcowego w komplet oprogramowani narzędziowych SAE IT. 

Zachęcamy do kontaktu z naszymi inżynierami:

(22) 753 24 80
(22) 753 24 61

biuro.warszawa@automatech.pl

Zapraszamy na nasze strony internetowe, gdzie dowiecie się więcej o oferowanych przez nas usługach inżynierskich, wejdź na:

www.automatech.pl
www.bezpieczenstwo-maszyn.com


Kup produkty w e-sklepie
www.automatechsklep.pl


Obejrzyj nasze Webinary oraz inne nagrania:
You Tube


Bądź na bieżąco, obserwuj nasze kanały:
LinkedIn
facebook

Autor:
Jan Auguściuk
Dodał:
AUTOMATECH Sp. z o.o.

Czytaj także