Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Faulhaber robotic
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2023-03-17
Szybkozłącza z systemem bezpieczeństwa Safe-Lock

Idealne połączenie szybkości przezbrojenia maszyny wtryskowej z bezpieczeństwem operatora

Wysokie wymagania nakładane na producentów z obszaru przetwórstwa tworzyw sztucznych oraz duża konkurencja w branży wymuszają zwiększenie produktywności przy jednoczesnej dywersyfikacji wytwarzanych produktów i elastyczności systemu produkcyjnego. Przekłada się to na konieczność częstego przezbrajania maszyn wtryskowych, by produkować szerszą gamę wyrobów. Każde przezbrojenie zajmuje czas, przez co wydłuża cały proces i obniża wydajność linii produkcyjnej. Im krótszy jest czas przezbrojenia, tym mniejsze partie produktów można opłacalnie produkować. Aby to osiągnąć konieczne jest zastosowanie szybkozłączy do podłączenia układów termoregulacji.

Szybkozłącze jest elementem niewielkim, któremu nie poświęca się zbyt wiele uwagi podczas procesu projektowania systemów termoregulacji. W skrajnych przypadkach uważane jest wręcz za zbędny koszt. Jednak jak pokazuje doświadczenie, jest to mimo wszystko niezwykle ważna część tego typu układów. Dzięki zastosowaniu odpowiednich szybkozłączy można zaoszczędzić wiele czasu podczas montażu oraz demontażu formy wtryskowej.

Celem zastosowania szybkozłączy w układach termoregulacji jest nie tylko maksymalne skrócenie czasu przezbrojenia maszyny, ale również poprawa bezpieczeństwa operatora. Ryzyko związane z obsługą takiego układu jest wysokie, gdyż większość systemów, które spotykamy w branży przetwórstwa tworzyw sztucznych pracuje w przedziale temperatur pomiędzy 80⁰C a 170⁰C. Mamy wówczas do czynienia z medium, które w momencie rozszczelnienia jest niezwykle niebezpieczne dla operatora. Możemy dodatkowo zadbać o jego bezpieczeństwo poprzez stosowanie szybkozłączy z systemem Safe-Lock.

System Safe-Lock to rozwiązanie zabezpieczające operatora przed poparzeniem oraz innymi następstwami rozłączenia niezabezpieczonych właściwie układów termoregulacji. W celu rozróżnienia szybkozłączy z zabezpieczeniem Safe-Lock od standardowych, na tulei ryglującej umieszczono oznaczenie, które identyfikuje wykonanie bezpieczne.

Kilka najważniejszych cech szybkozłączy z omawianym systemem:

  • Eliminują ryzyko wypadków;
  • Uniemożliwiają rozłączenie pod ciśnieniem;
  • Są dostępne w standardzie EURO i D-M-E;
  • Kompatybilne z wtyczkami standardu EURO i D-M-E;
  • Odporne na wodę i olej do temperatury 180⁰C.

safe lock.jpg
safe lock.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zasada działania systemu Safe-Lock

Gniazdo szybkozłącza Safe-Lock zostało wyposażone w specjalny mechanizm blokujący możliwość wypięcia wtyczki jeżeli wewnątrz układu występuje ciśnienie. Elastyczny pierścień, znajdujący się w tylnej części tulei ryglującej, pod wpływem ciśnienia medium rozszerza się uniemożliwiając powrotny ruch tulei i uwolnienie wtyczki.

safe lock działanie.jpg
safe lock działanie.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Stosując tradycyjne szybkozłącza, nieposiadające systemu Safe-Lock, aby uzyskać podobny poziom bezpieczeństwa niezbędne byłoby użycie zarówno gniazda jak i wtyczki z zaworem odcinającym. Takie rozwiązanie jest nie tylko dużo droższe, ale również znacznie mniej efektywne ze względu na nieporównywalnie większe opory przepływu, a co za tym idzie mniejszą sprawność układu chłodzenia.
Przedstawione powyżej rozwiązanie stanowi zaledwie niewielką część oferty szybkozłączy dedykowanych dla przemysłu, a w szczególności dla branży przetwórstwa tworzyw sztucznych. W związku z tym, iż Safe-Lock jest wyposażeniem opcjonalnym, każdorazowo należy sprawdzać czy dany model szybkozłącza występuje z taką opcją.

Jeśli chcą Państwo zapoznać się z szerszą ofertą szybkozłączy lub multizłączy, zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z firmą Rectus Polska, abyśmy mogli wspólnie z doradcami technicznymi przedstawić możliwości produktowe.

 

multizłącza.jpg
multizłącza.jpg

 

Autor:
Grzegorz Wałach, z-ca dyrektora Rectus Polska
Źródło:
Szybkozłącza do form wtryskowych
Dodał:
RECTUS POLSKA Sp. z o.o.