Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Faulhaber robotic
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2021-08-31
Wagi mechaniczne czy elektroniczne?

Od dawna odmierzamy wagę różnego rodzaju produktów. Na przestrzeni dziejów zmieniały się metody i jednostki, ale cel zawsze był ten sam. Jakie rozwiązania dominują we współczesnym świecie?

Wagi elektroniczne są obecnie nieodłącznym elementem naszego codziennego życia. Dlatego na pytanie, waga elektroniczna czy mechaniczna, odpowiedź jest tylko jedna — elektroniczna. W tym artykule postaramy się porównać wagi elektroniczne i mechaniczne pod względem cech związanych z dokładnością, ceną i obsługą oraz sprawdzić, która z nich jest bardziej odpowiednia do różnych celów.

Kiedyś, czyli nie tak dawno temu

W czasach, gdy elektronika nie była tak rozpowszechniona, wagi mechaniczne można było znaleźć praktycznie wszędzie. Tego rodzaju sprzęty mają tę wadę, że wymagają systematycznej regulacji, co oznacza, że ich dokładność jest mniejsza od współczesnych sprzętów. Oprócz tej niedogodności wymagają one dodatkowych odważników. Wagi mechaniczne to przede wszystkim wagi szalkowe.
Główną wadą urządzeń szalkowych, był ich ciężar. Zwykłe urządzenie sklepowe ważyło kilkanaście kilogramów, nie mówiąc już o modelach przemysłowych. Utrudniało to przenoszenie jej w miejsce, gdzie jest akurat potrzebna. Wśród zalet, wymienić należy dużą odporność na uszkodzenia mechaniczne, a ponadto łatwość w naprawie.

Wagi mechaniczne występowały w wielu gałęziach przemysłu. Możne je było spotkać w laboratorium, a także na halach produkcyjnych i w sklepach. Zdecydowanie różniły się od współczesnych rozwiązań, również pod względem wizualnym.

Obecnie wagi mechaniczne to relikt przeszłości. Pojawiają się czasami modele mechaniczne, ale są to zwykle limitowane edycje od producentów, przeznaczone na cele promocyjne. W pełni sprawne spełniają swoją funkcję (ważą), ale są raczej ciekawostką i ukłonem w kierunku historii.

Waga elektroniczna — teraźniejszość i przyszłość?

Jaki typ wagi elektronicznej jest najlepszy, zależy od jej przeznaczenia. Najlepszą poradę na temat tego, jakiego typu wagi potrzebujesz, możesz uzyskać u profesjonalnego sprzedawcy wag. Pomocna może być również wiedza, dlaczego kupujesz wagę i jak dokładna musi ona być, aby określić, czy w Twojej sytuacji lepiej sprawdzą się wagi precyzyjne, czy przemysłowe.

Wagi elektroniczne to urządzenia, które mogą pochwalić się dużą dokładnością. Precyzja tego rodzaju sprzętów może być różna w zależności od danego przypadku: dla kogoś innego może to oznaczać wagę o dokładności na poziomie d = 0,01 mg, a dla kogoś innego już d = 2 kg. Dla naukowca i jubilera liczą się najmniejsze wartości. Z kolei dla ciężkich, wielkogabarytowych przedmiotów, ważących kilka ton, 2 kilogramy nie zrobią różnicy.

Kupując wagę elektroniczną o określonym stopniu dokładności, klient zazwyczaj oczekuje, że wyświetlane na niej wyniki będą dla niego wystarczające, czyli będą mieścić się w założonym przez niego zakresie tolerancji.

Wagi elektroniczne — przewagi

Urządzenia elektroniczne są bardziej precyzyjne w pomiarze, podają dokładny wynik, a przy tym mają szereg dodatkowych funkcji. Dostępne są urządzenia, które sprawdzą się w laboratorium, a także w hucie. Istnieją sprzęty, które po zaprogramowaniu mogą podać ilość sztuk danego produktu leżącego na szali (np. gwoździ). Wagi elektroniczne można łączyć z komputerem, zapisywać określoną liczbę pomiarów (np. w ciągu godziny lub dnia pracy), a przy tym są praktyczne i funkcjonalne.

Wagi elektroniczne to wygoda, komfort i precyzja. Zdecydowanie jest to rozwiązanie, które powinno się znaleźć wszędzie tam, gdzie wymagane są pomiary ciężaru.

 

Autor:
MOGA
Źródło:
własne

Czytaj także