Wózki widłowe dzieli się pod kątem napędu na wózki elektryczne, spalinowe oraz ręczne. W każdym rodzaju dostępne są modele o różnym udźwigu, wynoszącym maksymalnie 8 ton.
Wózki widłowe wykorzystywane są najczęściej w magazynach oraz w sklepach. Są to pojazdy przeznaczone głównie do transportu wewnętrznego, choć niektóre modele mogą być wykorzystywane również na zewnątrz. Wózki widłowe mogą być wyposażone w napęd elektryczny lub spalinowy. W sprzedaży są również wózki widłowe ręczne, które sprawdzają się w niewielkich pomieszczeniach i na samochodach ciężarowych.
Wózki elektryczne – niski poziom hałasu i brak spalin
Wózki widłowe elektryczne można użytkować w pomieszczeniach zamkniętych, ponieważ nie wydzielają spalin. Nowoczesny wózek widłowy marki STILL to urządzenie wyposażone w ułatwiające obsługę centrum bezpieczeństwa i komunikacji. Operator wózka może korzystać z wybranych funkcji obsługi w zależności od aktualnego zapotrzebowania. Wydajną baterię Li-on można w łatwy sposób wymienić, co zapewnia nieprzerwane użytkowanie wózka. Zaledwie 30 minut ładowania wystarcza, aby wózek pracował kolejne kilka godzin.
Wózek elektryczny ma niewielkie wymiary, dlatego można nim łatwo manewrować w wąskich alejkach i korytarzach. Maksymalne obciążenie wynosi w zależności od modelu od 1 tony do 8 ton. Urządzenie może pracować w warunkach chłodniczych, a jego maksymalna prędkość wynosi 18-20 km/h.
Wózki spalinowe – wysoka wydajność i długa eksploatacja
Wózki widłowe spalinowe nadają się do każdego rodzaju zastosowań. Są intuicyjne w obsłudze i zapewniają komfortową oraz bezpieczną pracę. Urządzenia mają szerokie stopnie, a ich fotele skonstruowano zgodnie z zasadami ergonomii, aby zapewnić maksymalną ochronę kręgosłupa. Atutem jest równie inteligentna elektronika kokpitu, dzięki której operator może efektywnie wykonywać swoją pracę. Maksymalny udźwig wózków widłowych z napędem spalinowym wynosi od 1,6 tony do 8 ton.
Urządzenia mogą poruszać się z prędkością nawet 21 km/h, a dzięki różnym programom jazdy można znaleźć wybierać między wydajnością a maksymalną żywotnością. Precyzyjna oraz bezpośrednia kontrola hydrauliczna zapewnia bezpieczny załadunek, a wąskie profile dachu oraz duże okna gwarantują optymalną widoczność.
Wózki widłowe ręczne – tam, gdzie jest niewiele miejsca
Wózki widłowe ręczne są małe i zwrotne, a do ich użytkowania nie są wymagane uprawnienia. Kółka kierujące oraz ładunkowe wykonane są z materiałów redukujących opór tarcia, a dzięki tandemowym rolkom ładunkowym można łatwo przemieszczać je po nierównym podłożu. W sprzedaży są modele z podnoszeniem elektrohydraulicznym oraz z podnoszeniem pompą ręczną.
- Źródło:
- still.pl
Czytaj także
-
Wózek widłowy elektryczny - magazynowe urządzenie przyszłości
W czasie gdy coraz więcej firm i przedsiębiorców stawia na ekologiczne i nowoczesne rozwiązania dla swojej firmy, z roku na rok wzrasta liczba...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-