Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Faulhaber robotic
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2019-05-24
Wszystko, co warto wiedzieć o automatyce przemysłowej

Pracujesz w firmie produkcyjnej? Jeżeli tak, to zapewne zdajesz sobie sprawę, jak istotne są nowoczesne technologie. Pozwalają one przedsiębiorstwu rozwijać się, więcej produkować, a tym samym zwiększać zyski. Dlaczego automatyka przemysłowa jest tak istotna? Co warto o niej wiedzieć? Przeczytaj nasz artykuł.

  1. Czym jest automatyka przemysłowa?
  2. Plusy i minusy automatyzacji procesów produkcyjnych
  3. Szybki rozwój automatyki przemysłowej
  4. Systemy automatyki przemysłowej
  5. Czy warto inwestować w automatykę przemysłową?

Czym jest automatyka przemysłowa?

Czym właściwie jest automatyka przemysłowa? Czym się zajmuje? Najkrócej mówiąc, jest to jeden z działów inżynierii elektronicznej, który specjalizuje się w automatyzacji, a także usprawnianiu różnego rodzaju procesów produkcyjnych. Zagadnienie to dotyczy w szczególności maszyn produkcyjnych, urządzeń sterujących, linii montażowych i sprzętu kontrolno-pomiarowego.

Plusy i minusy automatyzacji procesów produkcyjnych

Automatyka przemysłowa posiada liczne korzyści, a także pewne wady. Do najważniejszych plusów należą bardzo wysokie możliwości produkcyjne uzyskane dzięki niej. Wraz z wprowadzeniem rozwiązań automatyki przemysłowej do różnych branż i przedsiębiorstw, zgodnie zauważono znaczące zwiększenie możliwości produkcyjnych. Rzecz jasna wszystko zależy od zaprogramowanych w danym urządzeniu ustawień, jednakże generalnie wszystkie procesy ulegają wyraźnym zmianom na lepsze, a sama automatyka okazuje się bardziej wydajna niż obsługujący maszyny operatorzy. Wystarczające jest po prostu jednorazowe ustawienie konkretnych parametrów, aby dany sprzęt wykonywał swą pracę w ten sam sposób, dopóki nie zostaną wprowadzone zmiany ustawień. Rozwiązanie tego rodzaju pozwala na zminimalizowanie ryzyka powstania różnych błędów.

Jeśli chodzi natomiast o minusy omawianego zagadnienia, to z pewnością nie można pominąć kwestii kosztowych. Cena wprowadzenia automatyzacji do danego zakładu produkcyjnego może być spora. Zazwyczaj jest to duże obciążenie finansowe, przez co nie każdy zakład przemysłowy może sobie na to pozwolić. Ponadto wydatek nigdy nie jest jednorazowy. Maszyny potrzebują bowiem części zamiennych, które się regularnie zużywają, a to też wiąże się z kolejnymi wydatkami, których nie sposób pominąć (brak odpowiednich części to nierzadko przestoje w pracy maszyny, co skutkuje przestojami w pracy firmy). Należy także pamiętać o odpowiedzialności – w sytuacji zautomatyzowanych procesów produkcyjnych, nie można pozwolić sobie na jakiekolwiek błędy i pomyłki w ustawianiu i programowaniu maszyn. Wystąpienie nawet drobnego błędu może bowiem skutkować poważnymi konsekwencjami, np. całą serią danych produktów niezdolnych do użytkowania.

Systemy automatyki przemysłowej

Do wspomnianych systemów zalicza się różnego rodzaju maszyny i urządzenia zamontowane na liniach produkcyjnych, przede wszystkim maszyny i całe linie montażowe, transportowe oraz do magazynowania produktów.

Do szerokiego asortymentu tego rodzaju urządzeń zaliczyć można także rejestratory i kamery, których zadaniem jest stałe kontrolowanie, czy dany element nie jest uszkodzony i nadaje się do montażu. Ponadto na liniach produkcyjnych są montowane specjalne czujniki, które mają na celu sprawdzanie stanu wszystkich maszyn i urządzeń, a w szczególności informowanie o ewentualnych usterkach i błędach.

Do maszyn z zakresu automatyki przemysłowej można też zaliczyć sprzęty sterujące innymi urządzeniami, w tym przede wszystkim panele operatorskie, takie jak monitor, mysz, klawiatura, interfejs programu sterującego, sterowniki pozwalające na zaprogramowanie urządzenia. Warto też pamiętać o pompach, silnikach i zaworach, które są dostępne na stronie allegro.pl/kategoria/materialy-i-akcesoria-automatyka-przemyslowa-121421

Poza konkretnymi akcesoriami, częściami, urządzeniami i maszynami, należy też wspomnieć o oprogramowaniu do kontroli procesów produkcyjnych. Tego rodzaju zaawansowane rozwiązania technologiczne pozwalają w pełni optymalizować procesy produkcyjne, sterować nimi, reagować na ewentualne uszkodzenia czy też rozliczać pracowników.

Szybki rozwój automatyki przemysłowej

Przemysłowa automatyka może się poszczycić bardzo szybkim tempem rozwoju. Odgrywa znaczącą i stale zwiększającą się rolę w wielu różnych procesach produkcyjnych, dzięki czemu coraz więcej zakładów przemysłowych i firm nie wyobraża sobie już bez niej codziennej pracy. Aktualnie obecna jest w wielu branżach i dziedzinach przemysłu. Jest z powodzeniem wykorzystywana np. w firmach zajmujących się produkowaniem lekarstw i farmaceutyków, a także żywności. Urządzenia i akcesoria niezbędne do tego rodzaju procesów znaleźć można na stronie allegro.pl/kategoria/maszyny-i-urzadzenia-automatyka-przemyslowa-121338.

Czy warto inwestować w automatykę przemysłową?

Czy automatyzacja procesów przemysłowych jest dobrym rozwiązaniem? Z całą pewnością jest to pomysł wart dogłębnego rozważenia. Mimo że wiąże się z pewnymi wydatkami i koniecznością wprowadzenia w przedsiębiorstwie licznych zmian i obowiązkowych czynności, to korzyści wynikających z korzystania z takowych rozwiązań jest więcej. Inwestycja ta zwykle dość szybka się zwraca, przedsiębiorstwo zyskuje na profesjonalizmie czy też może pozwolić sobie na dużo więcej możliwości produkcyjnych.

 

Autor:
Linkhouse
Źródło:
Linkhouse

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także