Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Veichi
Powrót do listy usług Ostatnia aktualizacja: 2024-01-12
LOTO ZWIĘKSZA STANDARD BEZPIECZEŃSTWA W ZAKŁADZIE
LOTO ZWIĘKSZA STANDARD BEZPIECZEŃSTWA W ZAKŁADZIE
Zasięg:
międzynarodowy

OFERUJEMY PAŃSTWU USŁUGĘ INŻYNIERSKĄ LOTO, KTÓRA ZWIĘKSZA STANDARD BEZPIECZEŃSTWA W ZAKŁADZIE

Poznaj najlepsze praktyki inżynierskie w systemach utrzymania ruchu zmniejszające ryzyko wypadków

Podczas prac serwisowych maszyny czy przestoju z jakiegokolwiek innego powodu, jest ona odłączona od zasilania. Jednocześnie powinna zostać zabezpieczona tak, żeby przypadkowa osoba jej nie włączyła i tym samym nie została stworzona niebezpieczna sytuacja sprzyjająca wypadkom. Zgodnie z art.94 Kodeksu Pracy, pracodawca jest zobowiązany do zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy oraz prowadzić systematyczne szkolenie pracowników w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Dlatego podczas prac serwisowych czy konserwacyjnych maszyn, doskonale sprawdza się system LOTO.

SYSTEM LOTO ZYSKUJE NA POPULARNOŚCI W POLSCE
System LOTO polega na czytelnym oznakowaniu wyłączonej maszyny oraz strefy wokół niej tak, żeby każdy pracownik, w prosty sposób został poinformowany o przeprowadzanych pracach i sposobie postępowania w takich przypadkach. Dzięki temu system LOTO podnosi poziom bezpieczeństwa: chroni zdrowie a nawet życie pracowników.
System LOTO powstał w USA, jednak z biegiem czasu zyskał wielu zwolenników na innych kontynentach. W Polsce system LOTO cieszy się coraz większą popularnością, obserwujemy to realizując projekty w polskich zakładach produkcyjnych różnych branż.

LOTO - CO TO JEST?
Nazwa systemu LOTO pochodzi od dwóch angielskich słów: LockOut oraz TagOut:

Lockout - z ang. „zablokuj" – pierwszy element procedury LOTO. Polega na zablokowaniu miejsca, które uniemożliwi przepływ energii i tym samym zablokuje możliwość przypadkowego uruchomienia maszyny. Odłączany jest dopływu energii, tworząc stałe przerwanie ciągłości obwodu (poprzez zastosowanie elementu odcinającego), w sposób uniemożliwiający uruchomienie maszyny. Dotyczy to wszelkiego typu energii, mogącej potencjalnie być przyczyną wypadku: mechanicznej, chemicznej, elektrycznej, hydraulicznej czy pneumatycznej.
Po odłączeniu źródeł energii, ich zablokowaniu i oznakowaniu, konieczne jest zidentyfikowanie ewentualnego zagrożenia pochodzącego od energii potencjalnych i/lub resztkowych. Następnie powinna zostać przeprowadzona próba załączenia sprawdzająca rzeczywiste odłączenie źródła energii.

Tagout – z ang. „oznacz" („tag" – zawieszka) to drugi element procedury LOTO. Oznacza umieszczenie w miejscu założonej blokady zawieszki ostrzegawczo-informacyjnej o czasowym wyłączeniu maszyny z eksploatacji, podaje powód założenia blokady, informuje o tym, że urządzenie/urządzenia, które zostały odłączone, nie mogą być przywrócone do eksploatacji do czasu zdjęcia blokady, zawiera nazwisko osoby odpowiedzialnej oraz inne niezbędne informacje.

CZYNNOŚCI MINOR W LOTO*
Drobne czynności serwisowe - minor - nie podlegają normie Lockout/Tagout, o ile dotyczą one rutynowych, powtarzalnych działań. Naturalnie ważne jest, by zadania te zawsze były wykonywane w warunkach zapewniających skuteczną ochronę.

ROZWIĄZANIA STOSOWANE W SYSTEMIE LOTO

Wśród blokad systemu LOTO, ze względu na rodzaj niebezpiecznego elementu można wyróżniamy dwie główne grupy blokad:

1. BLOKADY ELEKTRYCZNE
Blokady elektryczne montuje się szafach sterowniczych i rozdzielniach w celu zablokowania: bezpieczników, przełączników czy wyłączników np. różnicowoprądowych.

KUP BLOKADY ZAWORÓW I WĘŻYNA WWW.AUTOMATECHSKLEP.PL

3. KŁÓDKI BEZPIECZEŃSTWA, ZAWIESZKI

OFERTA KŁÓDEK BEZPIECZEŃSTWA OFEROWANYCH PRZEZ AUTOMATECH:WWW.AUTOMATECHSKLEP.PL

4. STACJE I SZAFKI

WSZYSTKIE STACJE I SZAFKI DOSTĘPNE NAAUTOMATECHSKLEP.PL

5. PRZESZKOLENIE OSÓB ODPOWIEDZIALNYCH

SYSTEM LOTO – OGÓLNA PROCEDURA, INSTRUKCJA
Pracownicy muszą znać ogólną procedurę wraz z instrukcją.
Ogólna procedura to zbiór przepisów określających cel wdrożenia systemu Lockout Tagout oraz zakresy odpowiedzialności i obowiązków poszczególnych pracowników w przypadku pojawienia się potencjalnych zagrożeń w trakcie codziennej pracy.
Instrukcja blokowania maszyn powinna być elementem ogólnej procedury i zawierać: określenie punktów odcięcia energii, sposoby bezpiecznego wyłączenia, opis metod weryfikacji stanu „zerowej energii", opis działania podczas procesu LOTO.

Instrukcja powinna być przygotowana w przejrzysty sposób, najlepiej, żeby jej treść zmieściła się na jednej stronie (długa treść jest nieczytelna i nie zachęca do zapoznania się ze wszystkimi szczegółami). Instrukcja powinna być maksymalnie prosta, oparta na czytelnych zdjęciach lub rysunkach tak, żeby pracownik mógł sprawnie zidentyfikować najważniejsze punkty.
Instrukcja systemu LOTO musi być zweryfikowana przez właściwą osobę.

Każdy pracownik, którego obowiązki dotyczą również procedury LOTO musi zostać z nią zapoznany krok po kroku, by pracodawca miał pewność, że zaimplementowany system Lockout Tagout spełni najważniejszą funkcję: da gwarancję bezpieczeństwa pracownikom.

WAŻNE:
• Zgodnie z systemem LOTO, mechaniczne blokady mogą zostać założone jak i następnie zdjęte wyłącznie przez upoważnioną osobę.
• Jeśli na maszynie objętej systemem LOTO pracuje więcej niż jedna osoba, każdy z pracowników powinien mieć własne zabezpieczenie osobiste np. własną kłódkę.
• Klucz do własnej kłódki nie może być przekazywany innym osobom.

USPRAWNIJ SYSTEM LOTO W SWOIM ZAKŁADZIE
Jest 6 głównych zasad wprowadzenia systemu LOTO**,
• Przygotowanie systemu LOTO w zakładzie z obowiązkiem przestrzegania go przez wszystkich pracowników po odpowiednim przeszkoleniu.
• Zamontowanie blokad uniemożliwiających przypadkowe uruchomienie maszyn lub urządzeń odłączonych od zasilania.
• W przypadku nowych lub zmodernizowanych urządzeń konieczne jest dopilnowanie, żeby również zostały objęte procedurą LOTO.
• Opracowanie systemu kontroli każdego przypadku założenia oraz zdjęcia blokady/etykiety, na każdym etapie procedury LOTO, łącznie z określeniem nazwiska pracownika usuwającego te zabezpieczenia.
• Przygotowanie i wdrożenie szczegółowych wytycznych dotyczących osób uprawnionych do zakładania i zdejmowania blokad/etykiet.
• Przeprowadzanie corocznych kontroli systemu LOTO, by upewnić się, że system sprawnie działa.

EUROPEJSKIE NORMY STOSOWANE W LOTO
Dyrektywa 2009/104/WE (wcześniej dyrektywa Rady 89/655/EWG z 30 listopada 1989 r.
Norma EN ISO 14118 (2018-07) dotycząca bezpieczeństwa urządzeń (zastąpiła ona normę DIN EN 1037 2008-11)

PODSUMOWANIE
Każdemu pracodawcy zależy na zapewnieniu bezpieczeństwa w zakładzie.
Poziom bezpieczeństwa jest różny w zakładach, to wypadkowa wielu przyczyn.
Warto przyjrzeć się poziomowi bezpieczeństwa w danym momencie, szczególnie jeśli masz wątpliwości lub miały miejsce wypadki.


Jeśli planujesz wprowadzenie rozwiązań zabezpieczających maszyny podczas przestojów lub chciał_byś skontrolować i udoskonalić swój obecny system zabezpieczeń, oferujemy kompletny system zabezpieczeń LOTO - skontaktuj się z nami:

tel. (22) 753 24 80

tel. (22) 753 24 61

biuro.warszawa@automatech.pl

zamowienia@automatech.pl

 

Zapraszamy na nasze strony internetowe, gdzie dowiecie się Państwo więcej o oferowanych przez nas usługach inżynierskich:
www.automatech.pl
www.bezpieczenstwo-maszyn.com

Kup produkty w e-sklepie:
www.automatechsklep.pl

Obejrzyj nasze Webinary oraz filmy:
YT

Bądź na bieżąco, obserwuj nasze kanały:
LinedIn

fb

 

* https://www.osha.gov/etools/lockout-tagout/hot-topics/relationship-subpart-o/minor-servicing-exception
** https://www.safeopedia.com/definition/1316/lockout-tagout-loto
Źródło zdjęć: 4safety.pl

 

Skontaktuj się z dystrybutorem

Firma

AUTOMATECH Sp. z o.o.

Adres: Ewy 2, 05-816 Opacz-Kolonia

Nr telefonu: (22) 753 24 80 Skopiuj

Faks: (22) 753 24 90 Pokaż numer Skopiuj

E-mail: biuro.warszawa@automatech.pl Skopiuj
WWW: www.automatech.pl

Przy kontakcie powołaj się na portal automatyka.pl

Wyślij wiadomość

Dodaj plik...