
Przez trzy lata w Projekcie Edukacyjnym STEM PW wzięło udział 2500 uczniów z ponad 100 szkół z całej Polski. Trzyetapowe zmagania, które kończą się wyłonieniem laureatów i wręczenie im indeksów Politechniki Warszawskiej, to efekt unikatowej współpracy uczniów, nauczycieli i akademików. Zgłoszenia do 4 edycji przyjmowane są do 17.10.2022.
To już czwarta edycja prestiżowego Projektu Edukacyjnego STEM PW, w ramach którego oprócz ogólnopolskiego konkursu skierowanego do licealistów i uczniów techników, organizowana jest konferencja i praktyczne warsztaty podnoszące kompetencje uczniów i nauczycieli. Nagrodą główną są indeksy na wybrane kierunki Politechniki Warszawskiej.
„Efektywna współpraca trzech wiodących ośrodków edukacyjnych w Polsce, Politechniki Warszawskiej, XXVII Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Czackiego w Warszawie i Ośrodka Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie pozwala nie tylko na organizację prestiżowego konkursu, ale również na powstawanie nowych kół naukowych czy wyposażenia sal dydaktycznych" – podkreśla Małgorzata Biszczuk, nauczyciel informatyki z XXVII LO im. Tadeusza Czackiego, pomysłodawczyni projektu - „najważniejsza jest jednak wzajemna wymiana doświadczeń i spojrzenie na cały proces edukacji przez pryzmat ucznia, nauczyciela i akademika. W ten sposób przypatrujemy się całemu procesowi kształcenia kolejnych pokoleń Polek i Polaków i jesteśmy w stanie odpowiednio go skorygować do dzisiejszych realiów".
To co wyróżnia Projekt Edukacyjny STEM PW, od innych tego typu przedsięwzięć, to praktyczny jego aspekt. Przed trzecim etapem uczniowie zapraszani są do prawdziwych laboratoriów Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej, w których uczą się programowania systemu mikroprocesorowego.
Finałowe zmagania dotyczą przede wszystkim właśnie takiej umiejętności – zaprojektowania, zbudowania i uruchomienia prawdziwego układu elektronicznego.
„To naprawdę duże wyzwanie, z którym nie zawsze potrafią poradzić sobie nasi studenci. Z nieukrywaną dumą patrzymy jak osoby, które jeszcze nie są na uczelni potrafią poradzić sobie z takim zadaniem!" - tłumaczy dr inż. Sławomir Szostak, koordynator konkursu STEM PW, na co dzień z-ca dyrektora ds. dydaktycznych Instytutu Mikroelektroniki i Optoelektroniki WEiTI PW – „nasz projekt to tak naprawdę unikatowa szansa dla młodych osób na pierwszy rzeczywisty kontakt z zaawansowaną techniką. Zadanie, które realizują w ostatnim etapie w ramach STEMPW, to przepustka do świata fascynującej nauki i pierwsze kroki na drodze, aby stać się prawdziwym automatykiem, elektronikiem czy informatykiem. Taka ciekawość i wszechstronność to obecnie kluczowe kompetencje na rynku pracy".
Konkurs STEM PW składa się z trzech etapów. Pierwszy, odbywający się w grudniu w szkołach, polega na rozwiązywaniu zadań testowych. Na podstawie otrzymanych wyników wyłaniani są uczniowie, którzy zostają zakwalifikowani do dalszych międzyszkolnych zmagań. II etap odbywa się w styczniu na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej (WEiTI PW) i w Ośrodku Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie. Zmaganiom uczniów towarzyszy przygotowany przez akademików program skierowany bezpośrednio dla nauczycieli. To unikatowe miejsce wymiany doświadczeń i zdobywania wiedzy jak można uatrakcyjnić prowadzenie zajęć z nauk ścisłych. W toku burzliwych dyskusji i inspirujących zajęć narodziły się m.in. koła zainteresowań czy szkolne laboratoria, które funkcjonują do dziś.
Partnerami tegorocznej edycji Projektu edukacyjnego STEM PW są: Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Stowarzyszenie Elektryków Polskich, Radio Naukowe. Honorowy patronat nad wydarzeniami objął Minister Edukacji i Nauki.
Więcej informacji o konkursie: https://stem.pw.edu.pl/
Zgłoszenia przyjmowane są do 17.10.2022 na adres mailowy: m.biszczuk@wp.pl (uczestnictwo szkoły należy zgłosić podając: pełną nazwę i adres szkoły, adres mailowy, imię i nazwisko nauczyciela – koordynatora Projektu z ramienia szkoły).
(gz)
Kategoria komunikatu:
Z życia branży
- Źródło:
- pw.edu

Czytaj także
-
Nowe perspektywy w automatyce przemysłowej
Firma Bosch Rexroth przekształca platformę Smart MechatroniX w środowisko rozwiązań i prezentuje nową, pierwszą na świecie technologię...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-