Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2011-07-08  |  Ostatnia aktualizacja: 2011-07-08
Autobusy monitorujące jakość powietrza
Autobusy monitorujące jakość powietrza
Autobusy monitorujące jakość powietrza
Zrzeszeni wokół projektu OpenSense naukowcy z EPFL oraz ETH Zurich badają możliwość zainstalowania czujników monitorujących jakość powietrza na dachach autobusów i tramwajów poruszających się w Lozannie. Rozwiązanie takie wykorzystywałoby dobrodziejstwo istniejących już sieci komórkowych oraz transportu publicznego i eliminowałoby konieczność budowania konwencjonalnej infrastruktury od podstaw.

Dzięki danym z mobilnych czujników, człowiek z astmą wiedziałby kiedy zanieczyszczenie powietrza w jego okolicy jest najmniejsze, a kiedy największe, mogąc wybrać w oparciu o te dane najbezpieczniejszy czas wyjścia z domu. A rodzice, na przykład, wiedzieliby gdzie zabrać dzieci na spacer tak, by powietrze było najczystsze.

Ruchome, bezpieczne, przewidywalne i rozproszone na określonym obszarze autobusy są idealne jako baza dla czujników.

„Zaletą takiej sieci czujników jest to, że może ona rejestrować więcej danych z rozleglejszego obszaru niż w przypadku stałych punktów pomiarowych.” – stwierdził Karl Aberer z EPFL, lider projektu.

W ramach testu, czujniki zostały zainstalowane na dachu autobusu jeżdżącego po Lozannie i tramwaju jeżdżącym po Zurichu. Urządzenia te rejestrują dane dotyczące powietrza, obecność i ilość pyłów oraz określonych zanieczyszczeń, jak: ozon, dwutlenek azotu, tlenek azotu, dwutlenek siarki czy lotne związki organiczne.

Drugim istotnym celem projektu jest skuteczniejsze informowanie społeczeństwa o jakości powietrza, którym oddychają. Dlatego w celu określenia najlepszego sposobu wykorzystania zgromadzonych danych, naukowcy nawiązali współpracę z Nokia Research Center w Lozannie (NRCL). Mogłaby to być, na przykład, usługa ostrzegania albo aplikacja na smartfony dla ludzi, którzy są szczególnie wrażliwi na poziom zanieczyszczenia powietrza.

Choć sama idea wydaje się być całkiem prosta, praktyczna realizacja wiąże się z pokonaniem wielu naukowych i technicznych trudności. „Możliwość precyzyjnego lokalizowania czujników jest bardzo istotna dla niezawodności generowanych danych.” – stwierdził Alcherio Martinoli z EPFL. Taka lokalizacja możliwa jest dzięki technologii GPS.

(lk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
Physorg
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także