
Naukowcy z Uniwersytetu w Calgary poradzili sobie z piętą achillesową komunikacji danych opartej o mechanikę kwantową, której będzie można użyć w wielu kluczowych systemach. Podobnego wyczynu dokonali badacze z chińskiego Hefei.
"Mam nadzieję, że nowy klucz kwantowej dystrybucji (QKD) pokaże światu swoje możliwości w dziedzinie ochrony tajnych informacji.", powiedział Wolfgang Tittel, który wraz ze swoimi doktorantami i studentami dokonał odkrycia.
Komunikacja oparta o klucze QKD, jeśli znajdzie zastosowania w bankowości, medycynie czy przemyśle, będzie o wiele lepiej chroniona niż dzięki algorytmom matematycznym, które mogą być złamane w skończonej ilości iteracji. Opiera się ona o wymianę informacji dzięki dwóm fotonom, które razem tworzą klucz znany jedynie przed i po dekrypcji.
Zasady mechaniki kwantowej mówią o tym, że jeśli obserwator spojrzy na cząstkę je spełniającą, zmieni jej właściwości nieodwracalnie. W związku z tym, niemożliwe będzie odszyfrowanie klucza, natomiast jeśli obserwator nie będzie miał wglądu w jego stan podczas dystrybucji - będzie mógł dokonać enkrypcji.
Jednak ostatnie badania wykazały, że na taki system można dokonać ataku dzięki odpowiednio spreparowanej wiązce laserowej bez wiedzy jednostek przetwarzających dane. Aby obejść ten problem, na Uniwersytecie w Calgary opracowano protokół, który uwzględnia elementy pośredniczące w wymianie danych, zapewniające większe bezpieczeństwo przesytu. Pozwolą one na rejestrację takiego ataku i wysłanie do systemu ostrzeżenia i wymusi zmianę klucza szyfrującego.
Dzięki takiemu podejściu możliwe będzie przesyłanie szyfrowanych danych na odległości nawet 200km za pośrednictwem światłowodów. Dotychczas udało się przetestować protokół w laboratorium na stukilometrowym odcinku. System okazał być się w pełni odporny na ataki.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- phys.org

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Jak zautomatyzować każdy proces przemysłowy?
Automatyzacja procesów jest kluczem do obniżania kosztów produkcji. Nie zawsze jest to proste, bo na proces przemysłowy składa się wiele...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-