Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2010-01-11  |  Ostatnia aktualizacja: 2010-01-11
Bezprzewodowy system monitorowania lodowca
Bezprzewodowy system monitorowania lodowca
Bezprzewodowy system monitorowania lodowca
Naukowcy z Uniwersytetu Bristol otrzymali wart 225 tysięcy funtów grant na skonstruowanie bezprzewodowego czujnika, który będzie monitorował reakcje lądolodów na Grenlandii i Antarktyce na zmiany klimatyczne.

W ramach dwuletniego projektu powstać ma autonomiczna kapsuła określona mianem ‘Cryo-Egg’, która zostanie umieszczona wewnątrz lądolodów. Przesyłać ona będzie z dna lądolodów informacje na powierzchnię do naukowców zajmujących się monitorowaniem nieoznaczonych w dużej mierze na mapach obszarów.

„Wyzwania stojące przed inżynierami konstruującymi Cryo-Egg są rozmaite.” – stwierdziła Jemma Wadham ze Szkoły Nauk Geograficznych Bristol University, liderka projektu. „Oprócz odporności na nacisk lodu, oraz ekstremalnie niskie temperatury, sonda musi być w stanie komunikować się z naukowcami znajdującymi się na powierzchni poprzez kilku kilometrową warstwę lodu. To jest właśnie główny cel tego projektu.” – dodała.

Lód lodowcowy deformuje się i ześlizguje się z podłoża, przez co wykorzystanie sondy połączonej przewodem jest niemożliwe.

„Próba nawiązania łączności poprzez gruba na kilka kilometrów warstwę lodu lodowcowego jest dla inżyniera nie lada wyzwaniem.” – stwierdził Ian Craddock z Wydziału Inżynierii Elektrycznej i elektronicznej Bristol University. „Wymagać będzie wysoce nowatorskich rozwiązań wykorzystujących cały zestaw technologii komunikacyjnych, obejmujących również metody deszyfrowania danych.” – dodał.

Ta multidyscyplinarna współpraca pomiędzy glacjologami, naukowcami zajmującymi się ziemią i inżynierami ma na celu przezwyciężenie wyzwań technologicznych zawartych w tym projekcie.

Uzyskane w ten sposób dane pomogą zrozumieć najważniejsze procesy związane ze zjawiskiem ocieplania się klimatu.

(lk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
The Engineer
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także