Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2012-01-13  |  Ostatnia aktualizacja: 2012-01-13
Cywilne UAVy zyskują inteligencję
Cywilne UAVy zyskują inteligencję
Cywilne UAVy zyskują inteligencję
Zespół naukowców z Queensland University of Technology pracuje nad stworzeniem systemów wykrywania i unikania przeszkód dla bezzałogowych jednostek powietrznych (UAV).

Twórcy nowej technologii są przekonani, że pozwoli ona wykorzystać UAV w cywilnej przestrzeni lotniczej, a także umożliwi im bezpieczne lądowanie w sytuacjach awaryjnych.

„Zakładamy, że system nad którym pracujemy zapewni UAV wyższy poziom inteligencji, dzięki czemu będą one mogły wykrywać inne jednostki i unikać ich, a także wskazywać odpowiednie miejsce lądowania.” – stwierdził Luis Mejias Alvarez z Queensland University of Technology. „Plan lotu UAV ustalany jest wcześniej i jeśli coś idzie źle i muszą lądować, nie mają sposobu, by wybrać najbezpieczniejsze miejsce; w większości przypadków po prostu spadają.” – dodał.

Naukowcy są przekonani, że ich wynalazek znajdzie zastosowanie również w cywilnych jednostkach załogowych. W sytuacji kryzysowej piloci skupiają się na zachowaniu jak największej kontroli nad samolotem, a system mógłby w tym czasie poszukiwać najlepszego miejsca do lądowania za nich.

„Gdy podczas lotu dzieje się z samolotem coś złego, pilot chcąc utrzymać kontrolę nad samolotem musi obsługiwać ogromną liczbę instrumentów.” – stwierdził Alvarez. „Niezwykle trudnym jest równoczesne przeczesywanie okolicy w poszukiwaniu najlepszego lądowiska, szczególnie gdy teren nie jest pilotowi znany.” – dodał.

Naukowcy pracują nad systemem bazującym na GPSie, który przy pomocy wbudowanej kamery będzie wskazywał pilotowi każde większe, puste miejsce, które nadaje się do lądowania.

Projekt ‘Rozwój nowatorskich koncepcji dla poprawy bezpieczeństwa w kryzysowych sytuacjach lotniczych’, uzyskał trzyletni, wart 250 tysięcy funtów grant od Australian Research Council.

(lk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
The Engineer
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także