Już od dekad w systemach automatyzacji bardzo popularnym rozwiązaniem stawały się zewnętrzne rolety z napędem elektrycznym. Obecnie trudno sobie wyobrazić bez nich duże budynki ze względu na komfort jak i efektywność tego systemu. Poza roletami zewnętrznymi innym sposobem ochrony przed słońcem są wewnętrzne żaluzje, którymi można również automatycznie sterować implementując napęd i sterownik programowalny dodając dla wygody panel operatorski. Dodatkową zaletą implementacji HMI jest możliwość tworzenia zintegrowanego systemu kontroli automatyki całego budynku.
W związku z wieloletnim doświadczeniem producentów oferujących napędy do rolet oraz nieustannie rozwijanej technologii dostępne produkty odpowiadają potrzebom nawet najbardziej wymagających klientów. Niemiecka firma Dunkermotoren, której firma WObit jest przedstawicielem na polskim rynku stworzyła całą linę produktów dedykowanych wyłączne roletom.
Decydując się na wybór napędu, należy uwzględnić rozmiar rolet oraz warunki środowiskowe, w których napęd będzie funkcjonował. Dla zewnętrznych zastosowań, w przypadku dużych powierzchni podlegających ochronie przed słońcem dobrze sprawdzi się silnik o dużej mocy i momencie. Wymogi takiej aplikacji dobrze spełnia seria silników żaluzjowych prądu przemiennego charakteryzująca się solidną konstrukcją. Napędy z tej serii są odpowiednie do krótkiego czasu pracy, odpowiednio eksploatowane mogą pracować bezobsługowo przez okres co najmniej dziesięciu lat. Mają zamontowaną przekładnię a uzwojenie posiada wbudowany termik, który chroni silnik przed uszkodzeniem z powodu przegrzania. Wbudowany elektromagnetyczny hamulec zapewnia utrzymanie bezpiecznego obciążenia. Standardowo silniki są wyposażone w kabel o długości 0,5m zakończony złączem.
Aby rozszerzyć możliwości tych silników konstruktorzy stworzyli modele wyposażone w dodatkową elektronikę. Umożliwia ona lepszą kontrolę nad prędkością i pozycją listewek żaluzji w trakcie ich rozwijania i zwijania. Początkowa niska prędkość występująca w każdym kierunku obrotu pozwala na precyzyjną nastawę kąta listewki żaluzji, co umożliwia lepszą kontrolę nad nasłonecznieniem. Dzięki kontroli prędkości niezależnej od obciążenia możliwe jest utrzymanie stałej prędkości na całej długości rolety, w rezultacie czego cały proces działania jest spójny. Ponieważ w urządzeniu zostało zintegrowanych wiele funkcji, które wcześniej były wykonywane przez zewnętrzne kontrolery sterowanie silnikiem może być realizowane przez bardzo proste sterowniki. Dla wygodnego dostosowania końcowej pozycji nie jest konieczny bezpośredni dostęp do silnika, można do tego wykorzystać sterowniki stworzone w celu realizacji tej funkcji. Istnieje również możliwość podłączenia i równoczesnej pracy kilku silników.
W zautomatyzowanych systemach rolet wewnątrz budynków zwykle rolety wykonane są z lżejszych materiałów, w związku z tym nie ma potrzeby uzyskiwania tak wysokiego momentu, jak w wypadku rolet zewnętrznych. Większą rolę odgrywa też w tym przypadku bezpieczeństwo rozwiązania, dlatego dla tego rodzaju aplikacji lepszym rozwiązaniem są silniki prądu stałego, zasilane zwykle napięciem 12VDC lub 24VDC. Dostępne są modele ze zintegrowanym enkoderem inkrementalnym. Enkoder przy współpracy z zewnętrznym sterownikiem umożliwia określanie pozycji krańcowej oraz kontrolę prędkości. Istnieje także możliwość dostosowywania górnej i dolnej pozycji krańcowej.
Poza bezpieczeństwem w przypadku napędów żaluzjowych wewnątrz budynków istotnym czynnikiem jest głośność ich pracy. Nowa technologia działania napędów zaprojektowana przez konstruktorów Dunkermotoren pozwala na bardzo cichą pracę i ograniczenie hałasu do 30 dB. Ciekawą zaletą tych silników jest fakt, iż mogą być one zasilane przez baterie ładowane przez panele słoneczne.
Podstawowa wersja tego napędu złożona jest z dwóch przekładni planetarnych oraz wbudowanego sterownika. Zintegrowane elektronika pozwala na kontrolę górnej i dolnej pozycji oraz prędkości. Całość jest umieszczona w obudowie kompatybilnej z żaluzjami różnych producentów. Dla projektów możliwe jest przygotowanie specjalne.
Elektroniczne połączenie ze sterownikiem jest zrealizowane poprzez dwa styki GÓRA/DÓŁ. Dodatkowy styk jest wykorzystywany jako wejście programowalne. Prędkość jest kontrolowana niezależnie od wymaganego momentu obrotowego. Pozwala to na zsynchronizowany ruch wszystkich żaluzji w całym budynku, nawet jeżeli poszczególne rolety mają różną szerokość listewek, a co za tym idzie inną wagę. Początkowa niska prędkość przez pierwsze 3 sekundy działania umożliwia precyzyjne dostosowanie kąta listewek żaluzji.
Interesującym może być fakt, że zautomatyzowane systemy ochrony przed słońcem, wykorzystujące napędy do rolet nie są wykorzystywane wyłącznie w budownictwie i systemach inteligentnych budynków. Coraz popularniejsze jest wyposażanie w takie udogodnienia pojazdów jak autobusy czy pociągi oraz statków. Dla tego rodzaju aplikacji funkcjonalnym rozwiązaniem są silniki prądu stałego, ze względu na napięcie zasilania oraz bezpieczeństwo. Możliwości zastosowania są niezwykle szerokie, poza tym napędy żaluzjowe mogą być wykorzystywane z powodzeniem w stołach z automatycznie regulowaną wysokością, solariach czy systemach zabezpieczeń przeciwdymnych. W celu uzyskania dodatkowych informacji zapraszamy na stronę www.wobit.com.pl oraz o kontakt z naszymi doradcami : +48 61 22 27 422.
- Autor:
- P.P.H. WObit E.K.J. Ober s.c.
- Dodał:
- WObit E.K. Ober
Czytaj także
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
Nowe rozwiązania z zakresu napędów Buehler Motor
Poszukując odpowiedniego napędu dla konstruowanego urządzenia lub też nowego lepszego rozwiązania chcemy by było ono niezawodne, o bardzo dobrej...