Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2010-01-26 | Ostatnia aktualizacja: 2010-01-26
Czujniki ciśnienia odporne na ekstremalne temperatury

Czujniki ciśnienia odporne na ekstremalne temperatury
System czujników ciśnienia może być szczególnie użyteczny dla geologów poszukujących złóż ropy. Wykonują oni głębokie odwierty, nierzadko przebijając się przez skały. W procesie tym uczestniczą duże ilości czujników określających ciśnienie, czy porowatość. Warunki w jakich pracują są ekstremalne. Muszą one być odporne na wysokie temperatury, ciśnienia, wstrząsy, czy wibracje. Czujniki musza też być w stanie przesłać odczyty na powierzchnię.
Jednym z głównych problemów była do niedawna odporność na wysokie temperatury. Czujniki były w stanie wytrzymać temperaturę do 125 stopni Celsjusza, a na dużych głębokościach ta często jest znacznie wyższa.
W nawiązaniu do tego problemu, inżynierowie z Fraunhofer skonstruowali nowe czujniki ciśnienia. Składają się one z dwóch elementów, umieszczonych na chipie, albo płytce. Pierwszym elementem jest sam czujnik, a drugim EEPROM. „Jest to element, który przechowuje wszystkie odczyty, razem z danymi potrzebnymi do kalibracji.” – stwierdził Hoc Khiem Trieu, szef wydziału w IMS.
By umożliwić czujnikom prawidłowe działanie nawet w ekstremalnie wysokich temperaturach, twórcy zmodyfikowali płytkę. Podczas, gdy normalna płytka zrobiona jest z krzemu monokrystalicznego, naukowcy zastąpili go tlenkiem krzemu.
„Dodatkowa powłoka tlenkowa zapewnia lepszą izolację elektryczną.” – powiedział Hoc Khiem Trieu. „Zapobiega prądom upływowym, które zwykle pojawiają się w bardzo wysokich temperaturach, a które są przyczyną awarii konwencjonalnych czujników w wysokich temperaturach.” – dodał.
Zastosowanie warstwy tlenku krzemu pozwoliło naukowcom udoskonalić izolację elementu pamięci o trzy do czterech rzędów wielkości. Wedle założeń, powinno to umożliwić działanie czujników nawet w 350 stopniach Celsjusza.
Jakkolwiek, jak dotąd, naukowcom udało się dojść jedynie do 250 stopni Celsjusza, planują oni dalsze badania nad wyższymi temperaturami.
Twórcy wierzą, że ich czujniki znajdą szerokie zastosowanie w przemyśle; od środowisk petrochemicznych, przez aplikacje geotermalne, po silniki samochodowe.
(lk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- The Engineer

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Czym się kierować przy wyborze wibroizolatora?
W ofercie Elesa+Ganter można znaleźć szereg elementów przeznaczonych do tłumienia wibracji. Każdy z nich powstał z myślą o innym zastosowaniu....
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-