Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2010-10-26  |  Ostatnia aktualizacja: 2010-10-26
Czujniki, które pomogą Brytyjczykom na Olimpiadzie w Londynie
Czujniki, które pomogą Brytyjczykom na Olimpiadzie w Londynie
Czujniki, które pomogą Brytyjczykom na Olimpiadzie w Londynie
Agencja UK Sport zaprezentowała serię czujników, które mogłyby pomóc brytyjskim sportowcom lepiej przygotować się do Igrzysk Olimpijskich w Londynie w 2012 roku.

Naukowcy z Imperial College London (ICL) oraz uniwersytetów: Loughborough (LU) i Queen Mary (QMU) od roku pracują nad urządzeniami dla sportowców, które pozwolą mierzyć ich osiągi w terenie.

Powstałe w ramach czteroletniego programu Elite Sport Performance Research in Training (ESPRIT), czujniki będą rejestrować w czasie rzeczywistym informacje o biomechanice sportowców, ich fizjologii oraz bagażu genetycznym, które mogą zostać odniesione do aktywności podczas ćwiczeń.

Pozwoli to lepiej zrozumieć funkcjonowanie każdego organizmu i szybciej dostosować techniki treningowe do konkretnych potrzeb.

„Większość naszej wiedzy o wydolności pochodzi z testów laboratoryjnych wykonywanych na lekkoatletach amatorach, a to co obserwujemy zawodowców zupełnie się różni.” – stwierdził Scott Drawer z UK Sport

„Staramy się również odejść od koncepcji zdjęcia. Zwykle, wykonuje się zestaw pomiarów na początku treningu i po sześciu tygodniach. My chcemy uzyskać ciągły strumień danych, dzień po dniu, który zapewni nam głębszy wgląd.” – dodał Drawer.

Pierwsze zaprezentowane prototypy składają się z:

małych, powstałych w ICL przyspieszeniomierzy umożliwiających zarówno zdrowym, jak i poruszającym się na wózku sportowcom mierzenie niewielkich prędkości;

zbudowanych na LU siłomierzy;

powstałych na LU podwodnych czujników powalających lepiej zrozumieć siły działające na pływaków;

skonstruowanych na QMU wszczepianych w skórę urządzeń mierzących poziom tlenu i mleczanów w organizmie.

„Możemy wreszcie zacząć rozumieć niektóre podstawowe pomiary oraz metabolizm, i to w trybie ciągłym.” – powiedział Drawer. „Możemy też wreszcie dostrzec różnicę pomiędzy niższymi i wyższymi funkcjami organizmu, które mają szczególne znaczenie w takich sportach, jak wioślarstwo.” – dodał.

Czujniki będą przez najbliższy rok dalej udoskonalane i rozwijane, by jak najlepiej posłużyły brytyjskim sportowcom podczas przygotowań do Olimpiady w Londynie.

Projekt finansowany jest przez EPSRC oraz UK Sport.

„Staramy się stworzyć platformy, które będziemy mogli z jednej strony wykorzystać natychmiast, a z drugiej wciąż je rozwijać.” – powiedział Drawer.

Platforma ta może znaleźć zastosowanie również w innych sektorach, jak choćby wojskowym, albo w przemyśle, gdzie funkcjonuje się w środowiskach ekstremalnych.

(lk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
The Engineer
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :