Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2008-01-21 | Ostatnia aktualizacja: 2008-01-21
Czujniki monitorujące stan betonowych konstrukcji

Czujniki monitorujące stan betonowych konstrukcji
Twardnienie przy niewłaściwej temperaturze może powodować, że beton staje się kruchy i pęka, co powoduje zagrożenie i wymaga kosztownych napraw. Podczas remontu mostu Chesapeake Bay Bridże w 2002 roku, na prace związane między innymi z ponownym wylewaniem betonu wydano 60 milionów dolarów. Późniejsze badania wskazały, że za pęknięcia odpowiedzialna była zbyt niska temperatura wysychającego betonu.
„Obecnie stosowane metody badania spójności struktury są w całości manualne i pracochłonne,” – powiedziała Jacqueline H Hines, prezes ASR&D. „Całe zastępy inżynierów spędzają godziny, a nawet dni wspinając się po rusztowaniach. Czujniki, które konstruujemy umożliwią ciągły, bezprzewodowy monitoring.” – dodała.
Bezprzewodowe czujniki o żywotności nawet przeszło 40 lat, monitorują również zmiany temperatury i ich wpływ na żywotność struktury, wynikające z czynników środowiskowych, albo takich incydentów, jak wybuch pojazdu na moście.
„Jeśli samochód płonie, albo wybucha w tunelu, czy na moście, nasze czujniki mogą monitorować to, jak zniósł to beton. Beton narażony na ekstremalnie wysokie temperatury może stać się kruchy jak piasek, a w konsekwencji może stracić swą spójność strukturalną,” – powiedziała Hines.
Robotnicy umieszczają czujniki w strukturze, zanim beton zostanie wylany. Czujniki następnie przekazują pomiary temperatury do programu, który wylicza przewidywaną wytrzymałość i gradient temperatury. W zależności od odczytów, robotnicy mogą dodać do wylewanego betonu więcej, lub mniej zimnej wody tak, by utrzymać optymalną jego temperaturę.
Zespół bada obecnie, jak czujniki zachowują się w różnych gatunkach betonu. Badają również to, jak elementy konstrukcji mogą zakłócać bezprzewodowy sygnał przesyłany przez czujniki.
„Nie przewiduję w tej fazie testów żadnych trudności,” – powiedział Goulias. „Technologia ta uczyni monitorowanie betonu łatwiejszym i zdecydowanie tańszym.”
Temperatura nie jest jedynym czynnikiem wpływającym na uszkodzenia betonu. Inne, to: naprężenia wynikające z korozji stalowych elementów konstrukcji wspierającej, wibracje, czy obciążenie. Hines twierdzi, że jej firma pracuje obecnie nad innymi typami czujników, które umożliwią monitorowanie również tych czynników. ASR&D poszukuje również bezprzewodowego interfejsu, który umożliwiłby połączenie tych czujników z innymi technologiami.
(lk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- The Engineer

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Adaptacja pochyłomierza AGS15 POSITAL do monitoringu budowli i konstrukcji...
I - WPROWADZENIE Monitoring geometryczny jest jednym z najważniejszych składników systemów monitoringu strukturalnego, służącego do bieżącej...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-