Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2010-08-23 | Ostatnia aktualizacja: 2010-08-23
Czujniki ruchu pomogą cierpiącym na afazję

Czujniki ruchu pomogą cierpiącym na afazję
Koncepcję taką realizują naukowcy z City University London w ramach wspieranego przez brytyjską Radę ds. Badań w Zakresie Inżynierii i Nauk Fizycznych (EPSRC) wartego 300 tysięcy funtów programu badawczego. Celem programu jest ułatwienie rehabilitacji ludzi z afazją, czyli utratą zdolności do mowy. Przypadłość ta będąca skutkiem udaru dotyka w samej tylko Wielkiej Brytanii około 250 tysięcy osób.
Ten osiemnastomiesięczny projekt nazwany Rozpoznawanie Gestów w Leczeni u Afazji (GReAT) wspierany jest również przez Stroke Association.
Julia Galliers z City University London powiedziała, że dla pacjentów cierpiących na afazję, dotąd jedyną opcją było drogie i czasochłonne ćwiczenie jeden na jeden z terapeutą. Galliers jako przykład takiego gestu wskazuje spojrzenie na nadgarstek jako pytanie o godzinę.
„Łączność tego rodzaju z ludźmi cierpiącymi na afazję zostaje zerwana.” – powiedziała Galliers, dodając, że nauczenie się takich gestów od nowa może być trudniejsze dla pacjentów, którzy cierpią również na inne, związane z udarem dysfunkcje, jak paraliż jednej strony czy zaburzenie funkcji poznawczych.
W ramach projektu powstanie prototyp systemu, który umożliwi użytkownikom ćwiczenie gestów odpowiadających trzydziestu słowom oraz zapewni wizualną i dźwiękową informację zwrotną.
Galliers stwierdziła, że interfejs nie zyskał jeszcze swej ostatecznej formy, będzie jednak podobny do laptopa. Ruchy użytkownika śledzone będą przez kontrolery wykrywające ruch jak te wykorzystywane w popularnej konsoli do gier Wii.
Kontrolery te wykorzystują przyspieszeniomierze do pomiaru siły i kierunku ruchu w wielu osiach. Pozycja kontrolera ustalana jest z wykorzystaniem podczerwonej wiązki.
Naukowcy przyjrzą się również takim technologiom, jak Microsoft Kinect dla Xbox 360, w której śledzenie ruchów odbywa się bez udziału zewnętrznego kontrolera.
Cały system zostanie zaprojektowany we współpracy z pięcioma pacjentami cierpiącymi na afazję. Pilotażowe badania w ramach programu GReAT, obejmujące 10 pacjentów dotkniętych afazją rozpocząć się mają w maju przyszłego roku. Natomiast prototyp ma być gotowy do demonstracji na koniec stycznia 2012 roku.
(lk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- The Engineer

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Kompletne rozwiązanie do pomiaru sił i nacisku cz.I
Firmy nieustannie borykają się z wyzwaniem maksymalizacji wydajności pracowników podczas realizacji zadań, pracy a także produktów kompatybilnych...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-