Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Faulhaber robotic
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2023-07-07
Kompletne rozwiązanie do pomiaru sił i nacisku cz.I

Firmy nieustannie borykają się z wyzwaniem maksymalizacji wydajności pracowników podczas realizacji zadań, pracy a także produktów kompatybilnych z ludzkimi możliwościami oraz ich potrzebami. W stawianiu czoła zwiększaniu produktywności przy jednoczesnym ograniczaniu wysiłku i dyskomfortu operatora niezwykle pomocnym narzędziem jest technologia pomiarowa firmy Tekscan.

Systemy pomiarowe Tekscan służą do pomiaru rozkładu sił i nacisku różnorodnych elementów i dzięki swej różnorodności znajdują zastosowania w wielu dziedzinach przemysłu.

Podstawowym rozwiązaniem proponowanym przez firmę Tekscan, której WObit jest wyłącznym przedstawicielem w Polsce, jest system I-Scan. Na system pomiarowy I-Scan składa się elektronika skanująca Tekscan, oprogramowanie oraz opatentowane, cienkowarstwowe czujniki siły.

Część elektroniczną całego systemu Tekscan stanowi uchwyt czujnika typu Evolution Handle. Umożliwia połączenie foliowego czujnika nacisku z komputerem PC poprzez port USB – uchwyt ten posiada zintegrowany przewód USB. Zbiera on informacje z czujnika i przesyła je w postaci cyfrowej do komputera PC, na którym zainstalowane jest oprogramowanie I-SCAN umożliwiające wizualizację, archiwizację oraz dalszą analizę wyników. 

 

crash-dummy-screen.jpg
crash-dummy-screen.jpg

 

System I-Scan zawiera oprogramowanie badawcze pracujące w oparciu o platformę Microsoft Windows, powiązany sprzęt i opatentowane czujniki firmy Tekscan. System jest tak wszechstronny, że umożliwia kopiowanie danych o rozkładzie nacisku i wklejanie ich do innych aplikacji (np. MS Excel), zachowywanie ich jako plik tekstowy (ASCII) i eksportowanie do innych programów lub też drukowanie na dowolnej drukarce kompatybilnej z systemem Windows.

Poza tym, program ten pozwala na rejestrację pomiarów do odpowiednich plików m.in. z rozszerzeniem *.avi, które pozwalają na zamieszczanie wyników badań między innymi w prezentacjach multimedialnych. Zapisane pliki z rozszerzeniem *.fsx umożliwiają ponowne odtworzenie pomiarów w programie I-SCAN w celu dalszej analizy.

Wybór odpowiedniego czujnika zależy od wymagań konkretnej aplikacji. Czujniki ciśnienia Tekscan mają ~ 5 mikrosekundowy czas reakcji, zapewniając prawie natychmiastowe przesyłanie danych. System I-Scan wykorzystuje opatentowane cienkowarstwowe, dotykowe czujniki siły o grubości zaledwie 0,625 mm, które łatwo mieszczą się w ciasnych przestrzeniach. Czujniki te mają postać matrycy, dlatego nazywane są matami pomiarowymi. Każda taka mata składa się z pojedynczych punktów pomiarowych (tzw. senseli) - maty o najwyższej rozdzielczości mają aż 248 senseli na 1 cm².

Udoskonaloną wersją systemu I-Scan jest system High Speed I-Scan, który obsługuje jeszcze szybsze prędkości skanowania (do 20000 Hz). Czujniki stosowane do szybkich pomiarów mają mniejszą gęstość punktów pomiarowych, w porównaniu do systemu I-Scan aby szybciej przetwarzać dane pomiarowe. High Speed I-Scan idealnie nadaje się do pomiaru dużej siły uderzenia, występującej np. w testach zderzeniowych, jak również do pomiaru szybkich procesów produkcyjnych.

 W drugiej części przedstawione zostaną bardziej szczegółowe informacje o dostępnych systemach.



 

Autor:
P.P.H. WObit E.K.J. Ober s.c.
Dodał:
WObit E.J. Ober