Trwa budowa pierwszego w Polsce synchrotronu. Jednak naukowcy z krakowskiego Narodowego Centrum Promieniowania Synchrotronowego Solaris już teraz przygotowują się na jego uruchomienie. Sukcesem zakończyła się pierwsza próba uzyskania elektronów z pomocą działa elektronowego.
Generując elektrony za pomocą działa RF Gun możliwe jest nadanie im wstępnego przyspieszenia. Dopiero wtedy cząstki trafiają do akceleratora, w którym rozpędzane są do prędkości bliskich tej osiąganej przez światło.
Badacze w napięciu oczekiwali efektów swojej wielogodzinnej pracy nad wymuszeniem emisji pierwszych elektronów. Udział w przedsięwzięciu brało wielu uczelnianych fizyków i informatyków. Wszyscy zgodnie podkreślają jednak, że zanim przystąpią do uruchamiania synchrotronu czeka ich jeszcze wiele godzin pracy i mozolnych testów.
Koszt centrum badawczego Solaris wynosi blisko 153 miliony złotych, z czego jedną trzecią stanowią koszty budynku, w którym mieści się synchrotron. Uniwersytet Jagielloński wspomaga się środkami z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- pap
Komentarze (0)
Czytaj także
-
Fabryki innowacji. Działy R&D nieustannie poszukują nowych talentów
Działy R&D to motor napędowy wielu firm. W dużym stopniu odpowiadają one za rozwój biznesu, jego innowacyjność i konkurencyjność. Od swoich...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...