empty
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2025-01-23  |  Ostatnia aktualizacja: 2025-01-23
Jak wybrać stoły ESD z ochroną antystatyczną?
Jak wybrać stoły ESD z ochroną antystatyczną?

Komponenty elektroniczne stanowią coraz częściej istotną część wszystkich otaczających nas przedmiotów: od komputerów, komórek, przez sprzęt RTV i AGD, na samochodach kończąc. Z uwagi na postępującą miniaturyzację podzespołów elektronicznych, są one coraz bardziej wrażliwe na wyładowania elektrostatyczne. Ich budowa robi się też coraz bardziej zaawansowana i skomplikowana, przez co potencjalne uszkodzenia komponentów mogą wiązać się z ogromnymi stratami. Dlatego właśnie coraz więcej firm produkcyjnych zajmujących się elektroniką przykłada dużą wagę do zapewnienia odpowiedniego poziomu ochrony antystatycznej. Jak tego dokonać? Między innymi wybierając odpowiednie meble ESD, takie jak stoły ESD, wózki i regały.

 

Dlaczego ochrona przed ESD jest ważna dla branży elektronicznej?

Skrót ESD (ang. electrostatic discharge) oznacza nic innego jak wyładowania elektrostatyczne, czyli gwałtowny i szybki przepływ ładunku między dwoma obiektami o różnych potencjałach elektrostatycznych. Taki ładunek elektrostatyczny może mieć różne źródła - pracowników, materiały polimerowe, komponenty, czy wyposażenie i narzędzia. Ochrona przed ESD polega na zabezpieczeniu przyrządów wrażliwych na wyładowania elektrostatyczne (np. rezystory, obwody drukowane, mikroukłady) przed ryzykiem ESD. W wyniku takich zjawisk przyrządy mogą się uszkodzić, lub ich parametry mogą ulec obniżeniu, co często bardzo ciężko wykryć na etapie testów, szczególnie w przypadku tzw. uszkodzeń ukrytych, które mogą uwidaczniać się nawet po jakimś czasie użytkowania. Wprowadzenie na rynek wadliwych wyrobów wiąże się z dużymi kosztami wiążącymi się z koniecznością wymiany produktów i uszczerbkiem na reputacji producenta. Niezadowoleni odbiorcy mogą stracić zaufanie do jego produktów, co z kolei wpływa na tak podstawowe wskaźniki jak rentowność sprzedaży. Dlatego konieczne jest wprowadzenie odpowiednich procedur ochrony i kontroli zapobiegających negatywnym zjawiskom związanym z ESD. To bardzo ważna kwestia w konkurencyjnej branży związanej z elektroniką, gdzie często przez dużą skalę działalności, nawet drobne niedoskonałości dotyczące procesu i produktu generują olbrzymie problemy.

 

Stoły ESD - ergonomiczne stanowiska robocze z ochroną antystatyczną

W ramach tworzenia systemu ochrony antystatycznej projektuje się specjalne strefy EPA (strefa ochrony ESD), w których stosuje się odpowiednie procedury i środki ochronne. Jednym z takich środków jest stosowanie wyposażenia osobistego, narzędzi oraz mebli przemysłowych spełniających ściśle kryteria ESD. Wśród mebli antystatycznych wyróżnić należy stoły ESD, które stanowią bazę stanowisk roboczych, przy których wykonuje się montaż, pakuje lub testuje komponenty elektroniczne. Czym wyróżniają się tego typu stoły robocze?

 

Jak zabezpieczyć stół przemysłowy przed wyładowaniami?

Przede wszystkim muszą być one wykonane z odpowiednich materiałów rozpraszających, które gwarantują rezystancję na odpowiednim poziomie. Materiały rozpraszające przewodzą ładunki wolniej niż materiały przewodzące i w ten sposób umożliwiają ochronę przez zjawiskami ESD.

 

Jak powinien być zabezpieczony stół montażowy ESD?

  1. Blat stołu oraz półki powinny być wykonane ze specjalistycznej płyty przewodzącej z laminatem ESD
  2. Wszystkie elementy metalowe malowane są farbą antystatyczną (np. konstrukcja stołu, ramiona z uchwytami, ścianki perforowane)
  3. Metalowe stopki umożliwiają odprowadzanie ładunków do podłoża
  4. Dodatkowy zespół uziemiający z przewodem uziemiającym umożliwiają podłączenie uziemienia osobistego
  5. Wykonanie ESD innych dodatków, jak plastikowe kuwety i pojemniki magazynowe

Zastosowanie powyższych kryteriów przy wyborze stołu roboczego gwarantuje odpowiedni poziom ochrony stanowiska przed wyładowaniami. Standardy ochrony ESD określone są w normach IEC 61340-5-1 i stoły ESD powinny spełniać wynikające z nich założenia.

 

Ochrona antystatyczna nie powinna ograniczać ergonomii i modułowości stołu

Odpowiedni poziom ochrony ESD nie powinien negatywnie wpływać na inne cechy stanowisk roboczych, takich jak ich ergonomiczność oraz modułowość. Wysokiej jakości stoły ESD powinny posiadać mechanizmy regulacji (ręcznej lub elektrycznej) wysokości blatu roboczego oraz rozmieszczenia dodatków mocowanych nad stołem. Stację powinno być też łatwo dopasować do użytkownika oraz do zadań, które będą przy niej wykonywane (w zależności od tego, czy są to etapy procesów produkcyjnych, magazynowych lub kontroli jakości). Dopasowanie, oprócz regulacji wysokości blatu i akcesoriów, można osiągnąć także poprzez dobranie odpowiednich rozmiarów stołu oraz dobierając odpowiednie dodatki. 

Stoły przemysłowe o modułowej konstrukcji dają możliwość wyboru wielu akcesoriów. Pozwalają lepiej dopasować stół do charakteru pracy i stworzyć stanowisko montażowe, stoły warsztatowe lub stół do pakowania paczek. Odpowiednie skonfigurowanie stołu zwiększa efektywność pracy i wpływa na komfort jego użytkowania. Renomowani producenci stanowisk roboczych oferują większość dostępnych standardowo akcesoriów również w wariancie antystatycznym.

Wśród typowych dodatków do stołu należy wymienić mocowane na ramie górnej nad blatem półki w różnych konfiguracjach (standardowe, pochylne, z rantami lub przegrodami na kartony) oraz tylne ścianki i panele perforowane do mocowania uchwytów na narzędzia. Na górnych wspornikach możliwe jest także zainstalowanie ramion na monitor, lub półek na wysięgniku. Bardzo często istotne jest także dodanie centralnego (lub podpółkowego) oświetlenia. W strefie pod blatem również można zainstalować różne dodatki, takie jak szafki narzędziowe z szufladami, półki na większe elementy (w tym z przegrodami na kartony), półki na komputery i drukarki lub szuflady na klawiaturę. Wśród innych wartych wspomnienia akcesoriów można wyróżnić chociażby listwy zasilające, personalizowane kanały kablowe oraz kuwety i pojemniki magazynowe.

 

stol-montazowy-esd-z-kanalem-kablowym-i-szafka.jpg

 

 

Mobilne stoły ESD, stoły antystatyczne z elektryczną regulacją wysokości

Bardzo często w warunkach przemysłowych potrzebne są antystatyczne stoły wykonane w wersji mobilnej, które łatwo przemieszczać z miejsca na miejsce. Należy pamiętać, aby zestaw kół, w które wyposażone zostanie stanowisko, spełniał kryteria ochrony antystatycznej tak samo jak reszta części i akcesoriów. To samo dotyczy mebli wyposażonych w elektryczną regulację wysokości. Zastosowany mechanizm regulacji, bazujący na przykład na kolumnach elektrycznych, powinien również być odpowiednio zabezpieczony.

 

Stoły antystatyczne wykonywane na zamówienie

W sytuacji, gdy gotowe projekty stanowisk ESD nie spełniają sprecyzowanych wymogów dotyczących konkretnych procesów produkcyjnych lub nie pasują do danej przestrzeni roboczej, wygodnym rozwiązaniem jest możliwość zaprojektowania stołów roboczych dopasowanych do indywidualnych potrzeb. Tego typu rozwiązania można wtedy dowolnie personalizować:

  • modyfikując konstrukcję i dodając wzmocnienia lub tworząc bardziej rozbudowane stanowisko (zestawy w kształcie litery L, U, dostawki)
  • dobierając odpowiednio rozmiary blatu, dodatków, wysokość stołu lub ramy nadbudowy
  • wycinając odpowiednie otwory w blacie
  • modyfikując konstrukcję dostępnych dodatków, lub projektując zupełnie nowe specjalistyczne akcesoria

W ten sposób można dopasować stół do konkretnej przestrzeni lub na przykład do montażu konkretnych maszyn i urządzeń, które będą na danym stanowisku instalowane. 

 

zespol-stolow-zsmwpc-2326-dostepny-w-wersji-esd.jpg

 

 

Jabama: renomowany polski producent stołów ESD

Stoły i stanowiska robocze ESD to istotny element wyposażenia zakładów produkcyjnych zajmujących się elektroniką. Dlatego ważne jest aby spełniały one wszelkie wymogi ochrony antystatycznej, cechowały się dużą wytrzymałością na pracę w przemysłowych warunkach oraz gwarantowały wysoką ergonomię. Kryteria te spełniają rozwiązania oferowane przez polskiego producenta stołów roboczych i mebli przemysłowych Jabama. W swojej ofercie producent ten ma wiele gotowych konfiguracji stanowisk, ale specjalizuje się również w projektowaniu personalizowanych stołów roboczych na zamówienie. Rozwiązania Jabamy są zdobyły uznanie na rynku i korzysta z nich wiele czołowych polskich i zagranicznych firm z branży elektronicznej.

Stoły i stanowiska robocze ESD to istotny element wyposażenia zakładów produkcyjnych zajmujących się elektroniką. Dlatego ważne jest aby spełniały one wszelkie wymogi ochrony antystatycznej, cechowały się dużą wytrzymałością na pracę w przemysłowych warunkach oraz gwarantowały wysoką ergonomię. Kryteria te spełniają rozwiązania oferowane przez polskiego producenta stołów roboczych i mebli przemysłowych Jabama. W swojej ofercie producent ten ma wiele gotowych konfiguracji stanowisk, ale specjalizuje się również w projektowaniu personalizowanych stołów roboczych na zamówienie. Rozwiązania Jabamy są zdobyły uznanie na rynku i korzysta z nich wiele czołowych polskich i zagranicznych firm z branży elektronicznej.

Kategoria komunikatu:

Inne

Źródło:
jabama.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także