Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Veichi
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2022-09-27  |  Ostatnia aktualizacja: 2022-09-27
Jakie korzyści daje automatyzacja linii produkcyjnej?
Jakie korzyści daje automatyzacja linii produkcyjnej?

W dobie ogromnej konkurencji na rynku oraz stale rosnących wymagań klientów, w tym pod kątem terminowości i solidności realizacji zleceń, automatyzacja produkcji nabiera szczególnego znaczenia. Za jej pomocą można znacznie przyspieszyć procesy realizowane w zakładzie, a tym samym zwiększyć jego wydajność. Nie są to jedyne korzyści z nią związane. O jej zaletach przeczytasz w artykule.

Na czym polega automatyzacja procesów produkcyjnych?

Automatyzacja linii produkcyjnej to zwiększenie udziału nowoczesnych maszyn w realizacji procesów, które dotychczas były wykonywane wyłącznie przez pracowników. Roboty mogą przejąć część lub całość zadań realizowanych przez człowieka.

Modernizacja musi być dostosowana do specyfiki funkcjonowania firmy, w tym:
• branży i poziomu konkurencyjności w jej ramach,
• dotychczasowego sposobu prowadzenia produkcji,
• możliwości finansowych zakładu.

Z uwagi na dużą złożoność przedsięwzięcia, jakim jest usprawnianie procesów produkcyjnych, warto skorzystać z profesjonalnego wsparcia organizacji produkcji (https://inrel.pl/oferta/wsparcie-organizacji-produkcji/). Wykwalifikowana firma zapewni dobór odpowiednich maszyn oraz eliminację marnotrawstwa wynikającego na przykład z braku surowców czy zbędnych zapasów.

Co umożliwia usprawnienie procesów produkcyjnych?

Automatyzacja produkcji to szereg korzyści. Ogólnie sprowadzają się one do zwiększenia wydajności zakładu i przyspieszenia operacji realizowanych w jego ramach. Ważne jest, aby modernizacja była przeprowadzona fachowo, a więc by prawidłowo ją zaplanowano i zastosowano adekwatne rozwiązania. Duże doświadczenie w tym zakresie posiada firma Inrel, której pracownicy dysponują odpowiednim doświadczeniem i wiedzą.

Automatyzacja linii produkcyjnej wpływa na wzrost efektywności zakładu

Wdrożenie do użytku nowoczesnych maszyn gwarantuje zwiększenie wydajności w zakładzie. Usprawnienie procesów produkcyjnych jest możliwe dlatego, że roboty mogą:
• pracować bez przerw przez długi czas i przeprowadzać powtarzalne operacje, które mają kluczowe znaczenie przy masowej produkcji,
• realizować nawet najbardziej skomplikowane prace bez potrzeby długotrwałego przygotowywania się,
• wykonywać wiele różnych sekwencji zadań – aby je zmienić, wystarczy w łatwy sposób ustawić pożądane programy.

Efektem jest maksymalizacja możliwości produkcyjnych zakładu dzięki zwiększeniu mocy przerobowych oraz skróceniu czasu trwania procesów, a także lepszej kontroli nad ich przebiegiem. Automatyzacja produkcji przyczynia się również do tego, że pracowników można oddelegować do mniej wymagających zadań, co zwiększy ich produktywność. 

pracownik kontrolujący funkcjonowanie linii produkcyjnej
pracownik kontrolujący funkcjonowanie linii produkcyjnej

Automatyzacja linii produkcyjnej umożliwia zwiększenie wydajności zakładu poprzez szybką realizację nawet bardzo wymagających zadań. Pracownicy mogą zostać oddelegowani do innych prac, w tym kontrolowania przebiegu procesów produkcyjnych.

Stabilność i ciągłość działania zakładu

Automatyzacja procesów produkcyjnych jest sposobem na to, aby wyeliminować problemy, jakie uwidaczniają się w przypadku zadań wykonywanych wyłącznie przez pracowników. Chodzi o:
• spóźnienia do pracy związane na przykład z zatorami na drogach,
• wypadki przy pracy,
• przebywanie pracowników na zwolnieniach chorobowych,
• pomyłki wynikające z konieczności wykonywania powtarzalnych, żmudnych czynności, które nierzadko wywołują zmęczenie i spadek koncentracji,
• brak synchronizacji między poszczególnymi operacjami, co jest skutkiem tego, że niektóre osoby pracują bardziej, a inne mniej wydajnie.

Każda taka sytuacja może wywoływać przestoje w działalności zakładu. Jeśli przeprowadzone zostanie usprawnianie procesów produkcyjnych, efektem jest ciągłość pracy. Dzięki temu łatwiej jest przewidzieć, ile wyrobów można wyprodukować w określonym czasie, co zapewnia skuteczne zarządzanie dostawami i terminową realizację wszystkich zamówień. Bezpośrednio wpływa to na pozytywny wizerunek zakładu na rynku, a tym samym poprawę poziomu jego konkurencyjności.

Usprawnienie procesów produkcyjnych to także redukcja kosztów

Automatyzacja produkcji w zakładzie przyczynia się do wymiernego ograniczenia wydatków. Jest tak dzięki eliminacji:
• błędów ludzkich,
• strat materiałowych,
• ryzyka wypadków.

Mimo tego, że zakup nowoczesnych maszyn generuje spore koszty, trzeba pamiętać, że zatrudnianie pracowników również wiąże się z dużymi wydatkami. Roboty są w stanie pracować szybciej i wydajniej w każdych warunkach, dlatego usprawnianie procesów produkcyjnych jest opłacalne.

Jeśli zastanawiasz się, czy automatyzacja linii produkcyjnej to dobre rozwiązanie, nie patrz przez pryzmat kosztów, ale długofalowych korzyści. Dotyczą one zwiększenia wydajności zakładu, polepszenia poziomu bezpieczeństwa, eliminacji błędów ludzkich oraz ograniczenia kosztów.

Kategoria komunikatu:

Inne

Źródło:
Materiał nadesłany do redakcji
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także