Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2011-08-10 | Ostatnia aktualizacja: 2011-08-10
Kierowca zahamuje siłą woli [video]
![Kierowca zahamuje siłą woli [video] Kierowca zahamuje siłą woli [video]](/mainlibrary/7x216x144x6855x0/kierowca-zahamuje-sila-woli-video-.jpeg)
Kierowca zahamuje siłą woli [video]
Wykorzystując elektroencefalografię (EEG) do zademonstrowania czytającego w myślach systemu połączonego z nowoczesnymi czujnikami drogowymi, który jest w stanie zarejestrować zamiar hamowania kierowcy o 130 milisekund szybciej niż w przypadku klasycznego naciśnięcia na pedał.
Jadąc z prędkością 100 kilometrów na godzinę oznacza to skrócenie drogi hamowania o 3,66 metra, czyli długość kompaktowego samochodu. W praktyce może to oznaczać uniknięcie kolizji.
Oprócz EEG, naukowcy badali również aktywność mioelektryczną (EMG), która jest związana z naprężeniem mięśni w podudziu i może być wykorzystywana do wykrywania ruchu nogi zanim faktycznie on jeszcze nastąpi.
W ramach eksperymentu, osiemnastu uczestników zostało poproszonych o poprowadzenie symulatora samochodu, a do ich czaszki zamocowane zostały elektrody mierzące aktywność mózgu.
Zadanie polegało na utrzymywaniu 20 metrowej odległości od sterowanego przez komputer samochodu prowadzącego na krętej drodze przy dużym natężeniu ruchu i prędkości 100 kilometrów na godzinę.
W losowych odstępach czasu prowokowane były przez prowadzący samochód sytuacje awaryjnego hamowania.
Gdy badani kierowcy reagowali, rejestrowane były dane z EEG i EMG. Równocześnie naukowcy rejestrowali informacje o czasie puszczenia pedału gazu i wciśnięcia hamulca, proces hamowania i zmiany odległości pomiędzy samochodami.
Dzięki odczytom EEG, naukowcy mogli określić, które części mózgu są podczas hamowania najaktywniejsze i w oparciu o te dane, dostroić system.
„Rozważamy obecnie przetestowanie systemu w prawdziwych samochodach, jednakże gdyby ta technologia kiedykolwiek pojawiła się jako komercyjne rozwiązanie, mogłaby stanowić uzupełnienie innych systemów wspierających kierowcę, eliminujące niebezpieczne i irytujące fałszywe alarmy.” – stwierdził Stefan Haufe z Berlin Institute for Technology.
(lk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- Science Daily

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Uniwersytet Jagielloński - nadchodzi czas sensorów bezprzewodowych
Rejestratorów temperatury i wilgotności firmy Efento używaliśmy do kilkumiesięcznej obserwacji warunków klimatycznych w budynku dedykowanym do...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-