
Lasery losowe są to maleńkie struktury emitujące światło w nieregularny sposób, w różnych kierunkach. Naukowcy z Politechniki Wiedeńskiej pokazuję, że te egzotyczne źródło światła da się w pełni kontrolować.
Światło, które emitują jest tak unikalne jak odcisk palca. Lasery losowe są małymi i lekkimi urządzeniami rozpraszającymi je w losowy sposób. Podstawy ich działania zrozumiano dopiero w ostatnim czasie. Teraz, naukowcy z Politechniki Wiedeńskiej przedstawili opracowaną przez siebie metodę kierowania światła emitowanego przez laser w ściśle określonym kierunku. Pozwala to myśleć o tego typu laserach, jako o pożytecznym narzędziu, mogącym mieć wiele zastosowań.
W konwencjonalnym laserze, światło odbija się między dwoma lustrami. W tym samym czasie wzmacniane jest przez atomy lasera, dopóty dopóki nie zostanie utworzona wiązka. Lasery losowe nie potrzebują luster. Składają się z granulatu, w którym światło jest losowo rozproszone po wielu skomplikowanych ścieżkach. Wzdłuż tych dróg jest wzmacniane, a następnie emitowane w postaci wiązki w losowym kierunku.
Do urządzenia musi zostać energia potrzebna na kreację wiązki. Zwykle wymagane jest do tego zewnętrzna pompa optyczna, która pozwala uporządkować fotony w odpowiedni sposób. „Zasadniczą sprawą jest to, w jaki sposób laser losowy jest pompowany.", mówi Stefan Rotter. „Nasz pomysł zakłada robienie tego nie równomiernie, lecz z określonym wzorem, który pobudza niektóre regiony lasera, emitując światło w określonym kierunku."
Aby ustalić właściwy wzór, pozwalający wzmocnić laser, naukowcy przeprowadzili zaawansowane symulacje komputerowe. Ponieważ wszystkie lasery losowe zasadniczo różnią się od siebie, dla każdego z nich należy dobrać osobną kombinację, by osiągnąć zamierzony efekt.
Zespół Rottera współpracuje z grupą badawczą w Paryżu, gdzie lasery losowe są tworzone i następnie badane. Jeśli eksperymenty potwierdzą wszystkie założenia, urządzenia te staną się nowym efektywnym źródłem światła.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- phys.org

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Dobry rok dla Bosch Rexroth w Polsce
Referat Piotra Macerszmidta, Dyrektora Generalnego Bosch Rexroth w Polsce, wygłoszony podczas rocznej konferencji prasowej w dniu 28 maja 2014...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-