
Czujniki biologiczne, czyli tzw. biosensory stanowią ważną grupę najnowszych osiągnięć technologicznych. Przenosząc sygnał biologiczny na grunt optyki lub elektroniki mogą informować nas o zagrożeniu pochodzącym zarówno z wewnętrznych jak i zewnętrznych środowisk.
Są w stanie wyczuwać toksyczne związki chemiczne i cząsteczki w powietrzu. Nieobce są im również enzymy czy przeciwciała znajdujące się w organizmie, a mogące wskazywać na występowanie cukrzycy, raka i innych chorób.
Biosensor optyczny działa na zasadzie absorpcji światła o określonym widmie. Przy zaburzeniu jego pracy przez określony czynnik, zakres widma zostaje przesunięty. Im węższe natomiast jest pasmo pochłanianego światła, tym bardziej wrażliwy jest dany czujnik biologiczny.
- Obecnie dostęne absorbery plazmoniczne wykorzystywane do budowy biosensorów posiadają przepustowość rezonansową na poziomie 50 nanometrów - powiedział Koray Aydin, profesor inżynierii elektrycznej w McCormick School of Engineering – Projektowanie absorberów o węższym paśmie jest ekstremalnie trudnym zadaniem.
Aydin i jego zespół stworzyli jednak nowe nanostruktury, które pochłaniają bardzo wąskie spektrum światła mieszące się w zakresie zaledwie 12 nanometrów. Ich odkrycie może znaleźć szereg zastosowań, w tym wspomnianą biosensorykę.
- Jesteśmy przekonani, że nasza unikalna konstrukcja zwiększy czułość nowych biosensorów - powiedział Aydin – Prace badawcze stanowiły dla nas ogromne wyzwanie, szczególnie dlatego, że pracowaliśmy na bardzo małych cząsteczkach i substancjach o bardzo niskim stężeniu.
Aydin już teraz snuje marzenia o wykorzystaniu absorbera w fototermice, termowoltaice, nowych metodach zapisu magnetycznego, badaniach nad emisją cieplną oraz pozyskiwaniu energii na drodze solarno-parowej.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- nanotech

Komentarze (0)
Czytaj także
-
ABC systemów wizyjnych – część 2 - Komponenty przemysłowych systemów wizyjnych
Oświetlenie : jeżeli obiekt świeci samoistnie lub jest oświetlony przez niezależne, stabilne źródło światła – dodatkowy oświetlacz może być...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-