
Dwusiarczek molibdenu (MoS2) to minerał, który w formie stałej zachowuje właściwości smaru, a przy tym wykazuje półprzewodnictwo. Powoli coraz częściej stawiany jest, obok grafenu, jako alternatywa dla krzemu w urządzeniach elektronicznych.
Materiał w bardzo dużym stopniu pochłania światło widzialne. Może, więc być stosowany w światłoczułych detektorach, które są używane w szerokim zakresie technologii. Naukowcy z National University of Singapore znaleźli sposób na zwiększenie jego wydajności w fotodetektorach przy wykorzystaniu nanocząsteczek złota.
Wei Chen, asystent profesora chemii i fizyki, wraz z absolwentem NUS i kolegami, pokryli detektor MoS2 warstwą nanocząsteczek. Powłoka o grubości atomu składała się z 1000 pojedynczych cząsteczek złota i była w stanie zwiększyć wydajność fotodetektora aż trzykrotnie. Według Chena, możliwa jest dalsza optymalizacja powłoki w celu poprawy jej wydajności. Naukowiec podejrzewa że oscylacje pojedynczych nanocząsteczek zwiększają lokalne pole optyczne MoS2.
Następnym krokiem w badaniach będzie obserwacja zachowania się powłoki na różnych materiałach, a także analizy wpływu rozmiaru, kształtu i układu cząstek w powłoce na właściwości optyczne materiału bazowego.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- pacetoday

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Określanie rozkładu wielkości cząstek za pomocą analizy sitowej
Dla wielu firm produkcyjnych pomiar wielkości cząstek i zrozumienie, w jaki sposób wpływa on na produkty i procesy, ma kluczowe znaczenie w...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-