Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2009-09-22 | Ostatnia aktualizacja: 2009-09-22
Nowa metoda wykrywania ładunków wybuchowych

Nowa metoda wykrywania ładunków wybuchowych
Opracowane przez Bruno udoskonalenie poprawia efektywność gromadzenia próbek czyniąc technikę po raz pierwszy zdatną do wykrywania niewielkich stężeń związków o niewielkiej prężności par, czyli na przykład ładunków wybuchowych.
Pierwsze wyniki wskazują, że metoda jest na tyle czuła, że pozwala wykrywać i mierzyć materiały stanowiące zaledwie 0,0000002 procenta badanej próbki.
Urządzenie gromadzące próbki składa się z kilku zwojów o bardzo małym przekroju, zaledwie 0,32 milimetrów wewnętrznej średnicy, których wewnętrzna powłoka została zmodyfikowana tak, by efektywnie przyciągać i przechowywać chemikalia na dużej powierzchni. Urządzenie może być wykorzystywane z elementem podgrzewającym próbki do analiz laboratoryjnych, albo w terenie do gromadzenia próbek.
Aby wyabstrahować docelowe molekuły z próbki, zwój został umieszczony wewnątrz izolowanego cylindra i schłodzony strumieniem zimnego powietrza o temperaturze minus 40 stopni Celsjusza.
Chłodzenie zwojów, część innowacji Bruno, poprawia efektywność gromadzenia docelowych molekuł. Przewody zostają następnie wypłukane rozpuszczalnikiem, bądź ogrzane, tak, by uwolnić wychwycone cząsteczki do analizy.
Bruno odkrył, że masa zgromadzonych molekuł wzrasta wraz z rosnącą temperaturą, umożliwiając wykrycie określonych molekuł w konkretnych warunkach polowych.
Naukowcy z NIST zaprezentowali nową metodę na kilku materiałach wybuchowych, w tym dynamicie, oraz C-4.
(lk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- The Engineer

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Ładunki elektrostatyczne i ich wpływ na ważenie
Zrozumienie zjawiska ładunków elektrostatycznych i ich wpływu na próbki oraz naczynka wagowe jest nadzwyczaj istotne dla zapewnienia wysokiej...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-