
Chemicy z Boston College oraz Uniwersytetu Nagoi zsyntetyzowali nową odmianę węgla, jak donosi czasopismo Nature.
Nowy materiał składa się z wielu identycznych cząstek poskręcanego grafenu, z którego każda składa się z 80 atomów węgla połączonych w 26 pierścieni oraz z dodatkowymi 30 atomami węgla dołączonymi do nich.
Do niedawna naukowcom nie udało się zidentyfikować innych form czystego węgla niż diament i grafit. Następnie w 1985 roku, chemicy zszokowali świat, odkrywając fulereny. Od tamtego czasu, nauczyli się również wytarzać nanorurki oraz odzyskiwać grafen. Zarówno odkrywcom fulerenu, jak i grafenu zostały przyznane Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki, odpowiednio w roku 1996 oraz 2010.
Naturalnie grafen tworzy planarną, dwuwymiarową strukturę. Stworzona przez naukowców chemiczna konstrukcja jest, natomiast wyjątkowo poskręcana. Dodatkowe pierścienie zmieniają mechaniczne, optyczne oraz elektroniczne właściwości materiału. Jest o wiele bardziej rozpuszczalny niż grafen oraz różni się od niego kolorem.
Sam grafen jest dziś reklamowany jako rewolucyjny materiał do elektroniki w nanoskali. Poprzez jego modyfikację Scott i jego współpracownicy wykazali, że jego elektroniczne właściwości mogą być modyfikowane w przewidywalny sposób na drodze syntezy chemicznej.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- phys.org

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Instalacje procesowe – kompleksowy przewodnik
Instalacje procesowe to kluczowe systemy wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu, których zadaniem jest przetwarzanie, transport i kontrola...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-