Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2011-12-19 | Ostatnia aktualizacja: 2011-12-19
Nowa pracownia robotyczna w warszawskim Centrum Nauki Kopernik

Nowa pracownia robotyczna w warszawskim Centrum Nauki Kopernik
„Otwieramy naszą pracownię robotyczną niemal dokładnie 90 lat po tym, jak powstało słowo ‘robot’” – stwierdził Łukasz Turski przewodniczący Rady Programowej CNK. Równocześnie przypomniał on, że dziewięćdziesiąt lat temu w Pradze miała miejsce premiera sztuki Karela Czapka ‘R. U. R.’, w której słowo ‘robot’ pojawiło się po raz pierwszy.
„Gdy kupujecie w sklepie telefon komórkowy, to prawdopodobnie pierwszym humanoidem, który dotyka urządzenia jesteście państwo. Telefon został złożony i włożony do pudełka przez roboty.” – stwierdził Turski.
„Nasze przesłanie związane z otwarciem tej pracowni jest takie: nie inwestujmy w tanią siłę roboczą, inwestujmy w dobrą edukację i nowoczesne technologie." - stwierdził Robert Firmhofer, dyrektor CNK.
Turski wyraził równocześnie nadzieję, że nowa pracownia przyciągnie młodych ludzi, którzy „nie tylko będą składać kawałki, które będą się potem poruszać, ale również nauczą się myśleć, jak zbudować roboty, które jeszcze lepiej nam pomogą żyć".
Warsztaty w pracowni odbywać się będą w dwunastoosobowych grupach i trwać będą trzy godziny. Obejmować będą ćwiczenia na stanowiskach mechatronicznych, a także komputerowych.
„W pracowni będzie można zobaczyć robota przemysłowego, a także zestawy klocków lego, z których budujemy roboty. Mamy również miniaturową linię produkcyjną, moduł manipulacyjny, transportowy i magazynowy. Uczestnicy zajęć będą kolejne sekcje programować i budować. Mamy też dużo elementów pneumatyki czy elektropneumatyki." – stwierdziła Dagmara Kiraga z pracowni robotycznej CNK.
Pracownia organizować też będzie zajęcia z robotologii i legotroniki. Uczestnictwo w takich warsztatach pozwala pojąć zasady działania robotów mobilnych; tych spotykanych na co dzień w automatycznych odkurzaczach czy kosiarkach, jak i tych bardziej wyrafinowanych, spotykanych w kosmicznych łazikach albo robotach humanoidalnych.
W pracowni odbywać się również będą warsztaty związane z automatyką i robotyką przemysłową. Bazując na zestawach pneumatycznych i elektropneumatycznych, uczestnicy będą mieli możliwość zapoznania się z elementami robotów i maszyn przemysłowych. Będą też mogli samodzielnie zmontować i zaprogramować moduły miniaturowej linii produkcyjnej.
(lk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- PAP

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Jak dobrać robota przemysłowego i jakie procesy można zrobotyzować?
Robotyzacja to dla twojego zakładu szansa na podniesienie wydajności i jakości produkcji. To również możliwość na polepszenie warunków pracy i...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-