Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2007-01-17  |  Ostatnia aktualizacja: 2007-01-17
Nowe detektory płynnych materiałów wybuchowych
Nowe detektory płynnych materiałów wybuchowych
Nowe detektory płynnych materiałów wybuchowych
Technologia używana dotąd w Iraku do wykrywania trotylu, pomoże w wykrywaniu płynnych materiałów do produkcji bomb na lotniskach.

Firma ze Stillwater skonstruowała detektor umożliwiający wykrycie nadtlenku wodoru, czyli popularnej wody utlenionej, który jest coraz częściej stosowany do produkcji bomb.

Potrzeba instalacji takiego urządzenia pojawiła się latem, gdy odkryto plan ataku terrorystycznego z użyciem płynnych materiałów wybuchowych na brytyjskie samoloty. Firma ICx Nomadics, której detektory trotylu działają w Iraku, zaprezentowała urządzenie, które może wykryć nadtlenek wodoru i jego pochodne. Substancje tego typu są coraz częściej stosowane do konstrukcji bomb. Przykładem jest atak na londyński metro w zeszłym roku. Urządzenie to jest na tyle dokładne, że zdolne jest wykryć podejrzane substancje nawet jeśli te znajdują się w fabrycznie zapieczętowanych pojemnikach – mówi Aimee Rose z ICx Nomadics.

Rose mówi, iż testy urządzeń tego typu rozpoczną się w ciągu najbliższych miesięcy. Jeśli zakończą się pomyślnie, pojawią się na lotniskach.

Detektory ICx Nomadics działają na zasadzie wykrywania oparów badanej substancji przy użyciu specjalnie spreparowanej powłoki fluorescencyjnej. Przy detekcji nadtlenków, powłoka zaczyna świecić gdy tylko zacznie reagować z ich oparami. Pokrywa ona wnętrze tuby przez które przepuszczane jest powietrze. Szklane ścianki tuby umożliwiają detekcję świecenia przez czujniki światła, które rejestrują zmiany natężenia światła.

Wciąż nie wiadomo kiedy urządzenia ICx Nomadics pojawią się na lotniskach, jednakże to, że się pojawią jest raczej przesądzone, gdyż systemy używane obecnie charakteryzują się dużą niepewnością w działaniu. Nie dają stu procentowej pewności wykrycia niebezpiecznych materiałów, a równocześnie często wszczynają „fałszywy alarm” co czyni je wielce kłopotliwymi w codziennej eksploatacji.

(lk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
technologyreview.com
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także