Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2010-01-19  |  Ostatnia aktualizacja: 2010-01-19
Nowoczesne technologie bezprzewodowe na ratunek lasom
Nowoczesne technologie bezprzewodowe na ratunek lasom
Nowoczesne technologie bezprzewodowe na ratunek lasom
Technologie mobilne, w tym GSM, oraz ZigBee, mogą posłużyć do wykrywania i monitorowania pożarów lasów. Szczególnie narażone na działanie żywiołu są tereny suche i zarośnięte, jak Australia, czy zachodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych. Powtarzające się pożary wpływają na degenerację krajobrazu, rolnictwa, oraz domów; powodują też ogromne straty w ludziach, własności, oraz środowisku.

Aby możliwe było zapobieganie, albo przynajmniej ograniczanie pożarów, konieczne jest wczesne i precyzyjne ich wykrywanie. Istnieje wiele systemów monitorowania i ostrzegania; wszystkie jednak mają swoje ograniczenia.

W odpowiedzi na to zagadnienie, Liu Liu, Rong Sun, Ying Sun, oraz Said Al-Sarawi z University of Adelaide, opracowują inteligentny system monitorowania pożaru, który będzie w stanie przesłać ostrzeżenie dostatecznie wcześniej. Ich system wykorzystuje wiadomości tekstowe SMS. Czujniki temperatury, oraz wilgotności połączone są z mikrokontrolerem, który współpracuje z odbiornikiem GPS, raportującym pozycję, oraz modułem GSM przesyłającym dane pochodzące z czujników. System ten oferuje w porównaniu ze starszymi systemami kilka korzyści, wśród których jest możliwość łatwego i niedrogiego jego adaptowania do różnych warunków.

Równolegle, Sun, Yuan, oraz Al-Sarawi, zbadali potencjał możliwości zastosowania do inteligentnego monitorowania pożarów technologii ZigBee. Ten sam system czujników połączony został ze stacją bazową za pomocą bezprzewodowych modułów ZigBee, które są włączone w bezprzewodową sieć LAN. System ten umożliwia monitorowanie za pośrednictwem sieci Internet zamiast SMSów.

Zespół naukowców wskazuje, że wykorzystanie ZigBee mogłoby zostać rozszerzone poprzez połączenie modułów ze sobą za pośrednictwem sieci GPRS. Zapewniłoby to znacznie większy zasięg systemu. Podejście takie pozwoliłoby połączyć ze sobą zalety zarówno sieci mobilnych, jak i Internetu.

(lk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
Physorg
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także