Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2006-12-06  |  Ostatnia aktualizacja: 2006-12-06
Nowoczesny czujnik orientacji położenia
Nowoczesny czujnik orientacji położenia
Nowoczesny czujnik orientacji położenia
Naukowcy zbudowali miniaturowy, optomechaniczny czujnik który rozpoznaje stan kiedy jest nachylony pionowo a kiedy poziomo. Czujnik taki mógłby mieć zastosowanie np. w aparatach cyfrowych, które same rozpoznawałyby czy zdjęcie ma być wykonane w formacie portretu czy krajobrazu.

Aparat taki z dodatkowym oprogramowaniem mógłby automatycznie konwertować zdjęcia do prawidłowej orientacji, dzięki czemu użytkownik nie musiałby przekręcać aparatu aby oglądać zdjęcia wykonane przy różnych nachyleniach. Dodatkowo zdjęcia takie byłyby już właściwie ustawione podczas zgrywania na komputer, co oszczędza dużo czasu.

Czujnik orientacji został opracowany przez specjalistów z firmy Osram Opto Semiconductors przynależnej Siemensowi. Czujnik został zaprojektowany głównie do zastosowań w urządzeniach przenośnych, takich jak telefony komórkowe, odtwarzacze MP3 i aparaty cyfrowe.

Czujnik nazwany SFH 7710 jest niewielki, energooszczędny, jest wyposażony w cyfrowe wyjście. Działa przy napięciu 2,5V i prądzie 50 mikroamperów, więc nie stanowi dużego obciążenia dla baterii.

Wewnątrz czujnik znajduje się miniaturowa, metalowa granulka, która może się swobodnie poruszać po wyznaczonych ścieżkach. Jej pozycja zależy od siły grawitacji jaka na nią działa. Pozycja granulki jest odczytywana poprzez przekaźniki. Cyfrowy sygnał jest przetwarzany przez oprogramowanie kamery, które obraca zdjęcia do właściwej pozycji podczas zapisywania zdjęcia. W rezultacie zdjęcia automatycznie pojawiają się na wyświetlaczu w prawidłowej pozycji.

Jeden czujnik może określić nachylenie lewo – prawo, dwa czujniki odczytują położenie obiektu w tych kierunkach, zaś wykorzystując trzy czujniki można określić dokładne położenie urządzenia w trzech wymiarach.

(lz)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
The Engineer
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także