
Naukowcy z Cornell opracowali mikrostrumieniowe czujniki wody o wielkości małego układu krzemowego, które są sto razy bardziej czułe niż obecne na rynku urządzenia. Badacze są aktualnie w fazie badań wykorzystujących glebę, a wkrótce będą testować urządzenie przy użyciu roślin. Mają nadzieję, że uda im się doprowadzić do masowej produkcji układu, który kosztowałby docelowo zaledwie 5 dolarów.
Układ może być umieszczony w glebie lub łodydze rośliny. Za pomocą przewodów podłączany jest do karty komunikacji bezprzewodowej. Sam system pracuje w bardzo niskich temperaturach, a dzięki macierzy tego typu czujników, winiarze bądź inni plantatorzy będą mogli bardzo dokładnie sterować wilgotnością gleb, bądź ilością wody, której potrzebują uprawiane przez nich rośliny.
Czujniki korzystają z mikrofluidyki, a swój rozwój zawdzięczają Abrahamowi Stroockowi, profesorowi nadzwyczajnemu inżynierii chemicznej i biomolekularnej. Elementy posiadają niewielką wnękę, w której gromadzi się woda – następnie przedostaje się ona przez nanoporowatą membranę do łodygi rośliny lub gleby. Wymiana płynów – czyli zmiana poziomu wilgotności pozwala utrzymać ciśnienie we wnęce w równowadze, od której odchylenie mierzy czujnik.
Korzystając z czujników zamontowanych na roślinach lub w glebie, które bezprzewodowo połączone są ze sobą oraz komputerem, możliwa jest precyzyjna kontrola nawodnienia. Pozwala to osiągać lepszy wzrost roślin. Naukowcy starają się zrozumieć, w jaki sposób, wartości zbierane przez czujniki z łodyg i gleby można skorelować z efektywnym wzrostem, co pozwoli na optymalizację całej uprawy.
Zainteresowanie nowym czujnikiem wykazały już dwie firmy – Ernest and Julio Gallo Winery oraz Welch's Juice. Cornell rozmawia ponadto z firmą Pagay and Lakso nad możliwością wykorzystania czujnika w inżynierii betonu.
Cornell Center of Technology Enterprise posiada już niezbędne prawa dotyczące własności intelektualnej i patent pozwalający na komercjalizację systemu.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- news.cornell

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Jak precyzyjnie regulować i mocować czujniki w obecności drgań i wibracji?
O sprawności procesu produkcyjnego decyduje każdy, nawet najmniejszy element składający się na maszyny i urządzenia. Istotna jest...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-